Duboko podijeljeno političko društvo, podijeljeno je i oko stavova šta je nama Amerika. Za jedne najvažniji vanjskopolitički partner i prijatelj Bosne i Hercegovine, za druge smrtni neprijatelj. Građani pak zaokupljeni svojim problemima. Trump ili Harris, mnogima ne znači mnogo. Previše smo nebitni na globalnom nivou za takva odmjeravanja.
Stavovi se razlikuju, ovisno o dijelu Bosne i Hercegovine. Glavnom gradu nije strano slaviti američke predsjedike. Tako je 2016. zabilježen skup podrške tadašnjoj kandidatkinji Hilary Clinton, dok je projekcijom na Vijećnici proslavljena pobjeda Joa Bidena. Danas, ako pitate građane Sarajeva, pretežno podržavaju Kamalu Harris, a Sjedinjene Američke Države vide kao prijateljsku zemlju. U Banjaluci pak, priželjkuju pobjedu Donalda Trumpa. Ali donekle iskazuju i nezainteresovanost za čitav proces izbora.
Stavovi se razlikuju i na političkom polju. Trump je izbor političarima iz Republike Srpske. Predsjednik ovog entiteta, Milorad Dodik, šta više, svojevremeno je izjavio kako mu je žao što za vrijeme prethodnog Trumpovog mandata nije proglasio nezavisnost Republike Srpske, te da uz njegovu novu pobjedu, ne bi oklijevao.
“Kao porodičan čovjek, hrišćanin, Srbin, otac, djed i, iznad svega, racionalan i pragmatičan političar, iskreno se nadam pobjedi Donalda Trampa. Amerika sa njim na čelu biće Amerika koja razumije različitosti i sa njima sprovodi pozitivne promjene, umjesto Amerike koja gubi sebe namećući svijetu politiku i mišljenja koja čak ni u njoj samoj ne prolaze”, naveo je Dodik.
Ne treba zaboraviti kako su sankcije Sjedinjenih Američkih Država uvedene Miloradu Dodiku već za vrijeme administracije koja je djelovala u mandatu Trumpa. Profesor na Burch univerzitetu, amrički student i državljanin, Adis Maksić kaže, ovoga puta bi bilo drugačije, jer Trump je sada okružen posve drugim ljudima.
“U tom prvom mandatu je imao ljude oko sebe koji su itekako pravili tu politiku umjerenijom nego što je možda to Donald Trump priželjkivao, u ovoj novoj situaciji Trump oko sebe ima isključivo lojaliste. Veliki broj, desetine i desetine ljudi okupljenih oko Trumpa su ga napustile vidjevši koju opasnost on donosi za samu Ameriku prije svega”, kazao je Maksić.
Ukoliko bi izbori rezultirali pobjedom Kamale Harris, politika prema Bosni i Hercegovini ostala bi kao i do sada, smatra profesor Maksić.
“Ova nova administracija koja dođe, ko god to da bude, neće smatrati BiH visoko na listi prioriteta, mi nekada mislimo da smo bitniji nego što jesmo”, ističe.
U seriji verbalnih obračuna sa čovjekom s američke crne liste, Miloradom Dodikom, Američka ambasada u BiH saopštila je kako je od 1995. uložila u Bosnu i Hercegovini kroz različite programe dvije milijarde dolara, od čega 638 miliona samo u entitet Republika Srpska.
U infografici koju je objavila Ambasada SAD u BiH, pojašnjavaju se zajednički ciljevi dvije zemlje. Prvi je, teritorijalni integritete, suverenitet i multietnički karakter. Potom, mirna i stabilna Bosna i Hercegovina. Na koncu, efikasna i odgovorna vlast, jaka demokratija i ekonomija. Sve ovo neovisno od toga ko bio na čelnim pozicijama u objema državama.
Izbornu noć u Americi pratite u Specijalnoj emisiji na N1 sutra s početkom u 21 sat.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!