“Palestinska revolucija traži demokratsku palestinsku državu u kojoj će Jevreji, kršćani i muslimani živjeti s jednakim pravima i u bratstvu”. Ovo su bile riječi Yassera Arafata, osnivača Palestinskog pokreta oslobođenja (Fatah), prije 50 godina.
Izraelski list Haaretz ponovo objavio prijevod intervjua koji je Arafat dao za njemački Der Spiegel 10. oktobra 1974. godine.
Na početku je Arafat upitan da li je došlo vrijeme da Palestinci priznaju postojanje države Izrael.
“Da li nas Izrael priznaje?“, odgovorio je on.
“Kako možete očekivati da priznamo Izrael kada Moshe Dayan (bivši izraelski ministar vanjskih poslova), na primjer, izjavljuje: ‘Za Palestince postoji samo smrt’, a Golda Meir (bivša premijerka Izraela) kaže: ‘Svaki dan sam opterećena razmišljanjem kako se mnoga Arapska djeca se rađaju svaki dan’“, dodao je.
Zatim je upitan “da li Izraelci na Bliskom istoku imaju izbor samo između kofera i kovčega?”.
“Nikada nismo rekli ništa takvo. Palestinska revolucija traži demokratsku palestinsku državu u kojoj će Jevreji, kršćani i muslimani živjeti s jednakim pravima i u bratstvu“, rekao je on.
Što se tiče palestinskih izbjeglica, Arafat je upitan zašto je njihova sudbina drugačija od sudbine ostalih izbjeglica u svijetu nakon Drugog svjetskog rata, koje su na kraju preseljene i prestale biti izbjeglice.
“Njemačke izbjeglice i dalje mogu tražiti utočište u njemačkoj domovini, jer je Njemačka nastavila postojati. Ali palestinska domovina im je ukradena. Ne mogu prihvatiti gubitak palestinske domovine ako ne možete prihvatiti gubitak čitave Njemačke. Pravo nacija na samoopredeljenje na svojoj zemlji jedno je od ljudskih prava koje su proglasile UN“, odgovorio je.
To je navelo novinara da ga upita: “Mora li domovina čovjeka uvijek biti u mjestu gdje je rođen?”
“Njemac je mogao otići u njemačku domovinu. Palestinac to do danas ne može. Čak je i ime Palestina izbrisano sa političke karte. Da li biste prihvatili nestanak imena ‘Njemačka’ Kao Palestinac, ne mogu to da uradim“, odgovorio je on.
Arafat je kasnije upitan da li je došlo vrijeme da se terorizam ostavi po strani u korist diplomatskih aktivnosti, na šta je on odgovorio da je PLO nije bavio terorizmom, te nazvao navedene aktivnosti “vojnim operacijama”.
“Kakav bi trebao biti odgovor na akcije u kojima se đaci, žene i putnici u avionu raskomadaju?”, upitao ga je novinar.
Na to je Arafat odgovorio: “Zar nije terorizam kada su ljudi prisiljeni da žive 26 godina u uslovima neprikladnim za ljude u pećinama i šatorima, kada se protiv njih koriste fantomski mlaznici i napalm, kada ih muče i bombarduju u svojim domovima? Je li to varvarski? Mi izvodimo samo vojne operacije u našoj okupiranoj domovini“.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!