Godine 2006., nakon mjesec dana brutalnog rata između Izraela i libanonske militantne grupe Hezbollah, Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda jednoglasno je izglasalo rezoluciju za okončanje sukoba i otvaranje puta za trajnu sigurnost duž granice. Iako je relativni mir trajao gotovo dvije decenije, uvjeti Rezolucije 1701 nisu bili potpuno provedeni. Sada, gotovo dvije decenije kasnije, pronalaženje načina za konačnu provedbu rezolucije ključno je za nagodbu koja je dovela do primirja u srijedu, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih država. Osvrt na značaj ovog međunarodnog dokumenta donosi Associated Press.
Krajem septembra, nakon gotovo godinu dana manjih sukoba, konflikt između Izraela i Hezbollaha prerastao je u rat i izraelsku kopnenu invaziju. Kako su izraelski avioni bombardirali duboko unutar Libanona, a Hezbollah ispaljivao rakete dublje u sjeverni Izrael, zvaničnici UN-a i diplomati ponovno su se okrenuli rezoluciji iz 2006. godine, u pokušaju okončanja sukoba.
Godine duboko podijeljene politike i geopolitike koje dominiraju regijom zaustavile su značajan napredak u provedbi rezolucije, no međunarodna zajednica vjeruje da je Rezolucija 1701 još uvijek najperspektivniji put za dugoročnu stabilnost između Izraela i Libanona.
Gotovo dvije decenije nakon posljednjeg sukoba između Izraela i Hezbollaha, Sjedinjene Države su predvodile posredničku diplomaciju između Libanona i Izraela kako bi se dogovorili o prijedlogu primirja koji je obnovio predanost rezoluciji – ovaj put s planom provedbe kako bi se pokušao oživjeti dokument.
Šta je UNSC Rezolucija 1701
Godine 2000., Izrael je povukao svoje snage s većeg dijela južnog Libanona uz ‘Plavu liniju’ koju je označio UN, koja je razdvajala dvije zemlje i izraelski anektirane Golanske visoravni, a koje većina svijeta smatra okupiranim sirijskim teritorijem. UN-ove mirovne snage u Libanonu, poznate kao UNIFIL, povećale su svoju prisutnost uz liniju povlačenja.
Rezolucija 1701 trebala je dovršiti povlačenje Izraela iz južnog Libanona i osigurati da Hezbollah prijeđe na sjever rijeke Litani, držeći područje isključivo pod kontrolom libanonske vojske i mirovnih snaga UN-a.
Do 15.000 mirovnih trupa UN-a trebalo je pomoći u održavanju mira, vraćanju raseljenih Libanonaca i osiguravanju područja uz libanonsku vojsku. Cilj je bio dugoročna sigurnost, s naknadnim označavanjem kopnenih granica kako bi se riješili teritorijalni sporovi.
Rezolucija je također potvrdila prethodne koje pozivaju na razoružanje svih oružanih grupa u Libanonu, uključujući Hezbollah.
“Donijeta je za određenu situaciju i kontekst”, rekao je Elias Hanna, bivši general libanonske vojske, za Associated Press. “Ali kako vrijeme prolazi, suština rezolucije počinje biti ispražnjena”.
Je li Rezolucija 1701 provedena?
Godinama su Libanon i Izrael međusobno optuživali jedni druge za brojne povrede duž granice “napetosti”. Izrael je tvrdio da elitne snage Hezbollaha, Radwan, i rastući arsenal i dalje postoje te je optuživao grupu da koristi lokalnu ekološku organizaciju za špijuniranje vojnika. Libanon se žalio na ulaske izraelskih vojnih aviona i brodova u libanonski teritorij, čak i kada nije bilo aktivnog sukoba.
“UNIFIL-ov zadatak je polako erodirao kao i svaki drugi mirovni kontingent kojemu nije jasno definiran mandat”, rekao je Joseph Bahout, direktor Instituta Issam Fares za javnu politiku na Američkom univerzitetu u Beirutu. “Nemaju dopuštenje za inspekciju područja bez koordinacije s libanonskom vojskom”.
UNIFIL je godinama tražio da Izrael povuče snage s nekih teritorija sjeverno od granice, ali bez uspjeha. U trenutnom ratu, mirovna misija optužuje i Izrael i Hezbollah za ometanje i štetu njihovim snagama i infrastrukturi.
Sila Hezbollaha, pak, je rasla, kako u arsenalu, tako i kao politički faktor u libanonskoj državi.
Ova grupa, koja uživa podršku Irana, bila je ključna u očuvanju vlasti sirijskog predsjednika Bashara al-Assada kada su oružane opozicijske grupe pokušale srušiti njegov režim, te podržava grupe u Iraku i Jemenu, koje također imaju podršku Irana. Procjenjuje se da posjeduje 150.000 raketa i projektila, uključujući precizno navođene rakete usmjerene na Izrael, te je uvela dronove u svoj arsenal.
Hanna kaže da je Hezbollah “nešto što nikada prije nismo vidjeli kao nestatalnog aktera” s političkim i vojnim utjecajem.
Kako posrednici planiraju provesti 1701 gotovo dvije decenije kasnije?
Sigurnosni kabinet Izraela odobrio je sporazum o primirju u utorak navečer, prema uredu premijera Benjamina Netanyahua. Primirje je započelo u 4 ujutro po lokalnom vremenu u srijedu.
Napori koje su predvodili SAD i Francuska za primirje između Izraela i Hezbollaha naglasili su da još uvijek smatraju rezoluciju ključnom. Gotovo godinu dana Washington promovira razne verzije dogovora koje bi postupno vodile prema njezinoj punoj provedbi.
Međunarodni posrednici nadaju se da će, povećavajući financijsku podršku libanonskoj vojsci — koja nije bila strana u ratu između Izraela i Hezbollaha — Libanon moći rasporediti dodatnih 6.000 vojnika južno od rijeke Litani kako bi pomogao u provedbi rezolucije. Prema sporazumu, međunarodni nadzorni odbor, na čelu s Sjedinjenim Državama, nadgledat će provedbu kako bi osigurao da povlačenja Hezbollaha i Izraela zaista budu ralizirana.
Nije potpuno jasno kako će odbor funkcionirati niti kako će se prijaviti i rješavati potencijalne povrede.
Sadašnji su uvjeti daleko kompliciraniji nego 2006. Neki su još uvijek skeptični u vezi s održivošću rezolucije, s obzirom na to da su političke stvarnosti i ravnoteža moći, kako u regiji tako i unutar Libanona, drastično promijenjeni od tada.
“Povezujete 1701 s hrpom drugih stvari”, rekao je Bahout. “Rezolucija je odraz ravnoteže moći i političkog konteksta”.
Sada, s primirjem na snazi, nadaju se da će Izrael i Libanon moći započeti pregovore o označavanju svoje kopnene granice i razrješenju sporova na nekoliko tačaka uz ‘Plavu liniju’ radi dugoročne sigurnosti nakon decenija sukoba i napetosti.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!