Rusija se u ponedjeljak povukla iz Crnomorske inicijative za izvoz žitarica koja je bila sporazum uz posredovanje UN-a koji je omogućavao Ukrajini izvoz desetina miliona tona žitarica i uljarica tokom prošle godine.
Dogovor je bio ključan za nastavak protoka hrane iz Ukrajine u svijet. Ali, tvrdeći da je njen vlastiti izvoz hrane i gnojiva oštećen “skrivenim” zapadnim sankcijama, Rusija je ugušila ovaj dogovor čak i prije nego što ga je konačno ukinula.
Za vrijeme trajanja sporazuma, Politico navodi da je skoro 33 miliona tona izvezeno iz Ukrajine, održavajući ukrajinske poljoprivrednike i pomažući u snižavanju globalnih cijena hrane.
S druge strane, iako zapadne sankcije predviđaju izuzeća za rusku hranu i gnojiva, Kremlj tvrdi da sankcije usmjerene na ruske pojedince i njihovu državnu poljoprivrednu banku ometaju njihov vlastiti izvoz, čime se te sankcije kose sa drugim sporazumom dogovorenim prošlog jula, a prema kojem su se UN obavezali olakšati taj izvoz u naredne tri godine.
Plan “B”
Čak i prije nego što se Rusija konačno povukla iz dogovora, Inicijativa za crnomorsko žito više-manje nije funkcionisala. Broj isporuka je pao, sa samo 1,3 miliona tona izvezenih u maju. Od kraja juna niti jedan novi brod nije registrovan u okviru inicijative.
Ukrajina je pripremala rezervni plan kako bi isporučila svoje žitarice i bez ovog dogovora. To dijelom ovisi o jamstvenom fondu vrijednom 500 miliona dolara za pokrivanje bilo kakvih šteta ili troškova nastalih brodovima koji plove Crnim morem, a dijelom o otpremi žitarica rijekom Dunav.
Iako Ukrajina može nastaviti izvoziti žitarice i bez crnomorskog sporazuma, posljedice će se I te kako osjetiti. U prvom redu će ukrajinski poljoprivrednici biti pogođeni. A povećani logistički troškovi znače da će morati prodavati žito po sniženoj stopi.
Unatoč tvrdnjama ruskog predsjednika Vladimira Putina da je samo tri posto ukupnog izvoza išlo u najsiromašnije zemlje, humanitarna organizacija Oxfam je upozorila da je stanje u svijetu izuzetno krhko te da i najmanji prekidi u isporuci hrane mogu izazvati katastrofu u siromašnim zemljama.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare