Šta napad u Libanonu znači za bliskoistočne mirovne pregovore koje predvodi SAD

Svijet 18. sep 202409:20 0 komentara
Jacquelyn Martin/Pool via REUTERS

Za američku diplomaciju na Bliskom istoku, vanredni napad u Libanonu koji je istovremeno detonirao stotine 'pejdžera' koje su koristili članovi Hezbollaha nije mogao doći u manje povoljan trenutak – i još uvijek može izazvati eskalaciju koju su SAD očajnički nastojale izbjeći, smatra Guardianov vanjskopolitički dopisnik Andrew Roth iz Washingtona.

Dan prije koordinirane sabotaže, Amos Hochstein, viši savjetnik Joea Bidena, bio je u Izraelu pozivajući Benjamina Netanyahua i druge visoke izraelske dužnosnike protiv eskalacije u Libanonu. Američki ministar obdrane, Lloyd Austin, i izraelski ministar obrane, Yoav Gallant, također su upozorili da vrijeme ističe za pronalaženje dogovora između Izraela i Hezbollaha, podsjetio je autor.

Ono što ostaje da se vidi jeste da li je napad putem ‘pejdžera’ uvod u širu operaciju izraelskih snaga koje bi sada mogle iskoristiti stotine, ili možda čak hiljade, operativaca Hezbollaha koji su osakaćeni i povrijeđeni.

Raste broj mrtvih i povrijeđenih u eksploziji u Libanu: Izvori tvrde da su pejdžeri novi i nedavno kupljeni

Napadi su vjerovatno prekinuli komunikaciju organizacije. ‘Pejdžeri’ su nabavljeni kao niskorizična alternativa mobilnim telefonima, omogućujući toj grupi da komunicira na daljinu bez izlaganja napadima dronovima u sklopu izraelske kampanje ciljanih ubistava vođa Hezbollaha i Hamasa.

Izvještaji izraelskih medija sugeriraju da je operacija bila rezultat hakiranja opskrbnog lanca, što je omogućilo operativcima Mosada da podmetnu eksploziv u ‘pejdžere’ prije nego što su prodani Hezbollahu.

Jedan video snimljen u utorak iz južnog Libanona prikazuje mladiće s povredama oka i velikim tjelesnim ranama u prepunom bolničkom hodniku. Nakon što je pokazala svoju ruku, izraelska vojska bi sada mogla odlučiti iskoristiti Hezbollahov nered prije nego što organizacija dobije priliku da se rekonstruira.

Izraelska vlada sinoć je objavila da će proširiti svoje ratne ciljeve kako bi uključila povratak desetina hiljada civila na svoju granicu s Libanonom, potencijalno dajući Netanyahuu casus belli ako odluči pokrenuti kopnenu invaziju na Libanon, jer neki Izraelci i Američki zvaničnici strahuju da hoće.

Nedostižan cilj

I dok američki zvaničnici kažu da će temelj za mir duž izraelske sjeverne granice s Libanonom doći kroz primirje u Gazi, taj se sporazum pokazao nedostižnim i čini se da nije bliže ostvarenju. Američki državni sekretar Antony Blinken otputovao je u utorak na Bliski istok kako bi razgovarao o sporazumu s Egiptom, posrednikom Hamasa, ali će zaobići Izrael jer posljednje ponavljanje sporazuma još nije spremno, rekao je glasnogovornik.

SAD se također suočava s gubitkom ključnog posrednika u Gallantu, koji je bio kritičan prema Netanyahuu. Njegova potencijalna zamjena na mjestu ministra odbrane je Gideon Saar, čelnik desničarske stranke Nova nada, koji se smatra radikalnijim.

Analiza: Ako se potvrdi umiješanost Mosada u eksploziji ‘pejdžera’ to će značiti veliku eskalaciju

Bijela kuća se nadala da će razdoblje zatišja oko Izraela omogućiti pregovaračima o prekidu vatre da postignu pomak, dok se posrednici kreću između Hamasa i Izraela kako bi pomirili složene zahtjeve obje strane u vezi s razmjenom talaca i teritorijalnim zahtjevima.

To razdoblje tišine sada je razbijeno strašnim činom prijevare, a Hezbollah je obećao osvetu.

Budući da su i Hamas i Hezbollah pod ogromnim pritiskom, SAD je sada upozorio Iran koji podržava ove dvije grupe da ne eskalira.

“Pozivamo Iran da ne iskorištava nijedan incident kako bi pokušao dodati daljnju nestabilnost i dodatno povećati napetosti u regiji”, rekao je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!