Šta su rakete ATACMS koje je Ukrajina navodno upotrijebila protiv Rusije?

Svijet 19. nov 202415:11 0 komentara
ATACMS

Prema ruskom ministarstvu odbrane, Ukrajina je na 1000. dan rata ispalila rakete ATACMS američke proizvodnje na rusku regiju Bryansk. Američki predsjednik Joe Biden je odobrio Ukrajini upotrebu ovih raketa protiv ruskih i sjevernokorejskih snaga unutar teritorije Rusije.

Zvaničnici u Washingtonu su novinarima rekli da bi oružje moglo biti korišteno u regiji Kursk, gdje je Kijev pokrenuo upad, ali da bi američki predsjednik mogao pristati na njihovu upotrebu i na drugim mjestima prije nego što Donald Trump preuzme vlast.

The first strikes using Atacms rockets could come within days. But what are they and why are they important for Ukraine?

Koje su sposobnosti raketa?

Sistem raketa, poznat kao Army Tactical Missile System ili ATACMS, razvijen je tokom Hladnog rata za uništavanje sovjetskih ciljeva, a Kijev ih je već ranije koristio, ali isključivo na mete u okupiranim dijelovima Ukrajine.

Rakete proizvodi kompanija Lockheed Martin, a mogu pogoditi ciljeve na udaljenosti do 300 km. Balističke rakete lete mnogo višom putanjom u atmosferi u odnosu na većinu drugih raketa i mogu izbjeći protivzračnu odbranu jer pri udaru na zemlju postižu ogromne brzine.

ATACMS se smatraju raketama dugog dometa, iako nemaju domet poput krstarećih ili interkontinentalnih balističkih raketa.

Zašto je Bidenova administracija promijenila stav?

Kijev je dugo lobirao kod Washingtona da dobije odobrenje za korištenje ATACMS raketa protiv ciljeva u Rusiji, a Biden je sada pod većim pritiskom. Novoizabrani predsjednik Donald Trump izjavio je da će tražiti brzo okončanje rata u Ukrajini, što je izazvalo zabrinutost Kijeva i njegovih globalnih saveznika da bi Moskva mogla ostvariti ozbiljan napredak na bojnom polju.

Biden je ranije odbijao dozvoliti napade unutar Rusije s ATACMS raketama jer se strahovalo da bi to moglo eskalirati rat, što je ruski predsjednik Vladimir Putin i obećao. “Pokušavamo izbjeći treći svjetski rat“, rekao je Biden.

Međutim, odluka se sada opravdava kao odgovor na prisustvo sjevernokorejskih vojnika koji se bore uz ruske snage. Prošlog mjeseca, Pjongjang je poslao procijenjenih 10.000 vojnika u Rusiju kako bi učestvovali u ratu u Ukrajini. Postoji zabrinutost da bi deseci hiljada dodatnih vojnika mogli biti poslani.

Kakav će uticaj imati na bojnom polju?

Ukrajina će sada moći raketama da gađa ciljeve unutar Kurska, gdje Kijev drži više od 1.000 kvadratnih kilometara teritorije. ATACMS bi mogao da gađa ruska skladišta oružja i municije, linije snabdevanja i vojne baze, što bi pružilo olakšanje ukrajinskim trupama na linijama fronta.

Sa Trumpovom inauguracijom u januaru, ovaj potez bi mogao biti način da se vojno ojača ruka Ukrajine prije nego što bude prisiljena na mirovne pregovore. To takođe može imati psihološki uticaj, podižući moral u Ukrajini tokom teškog perioda.

Trenutno stanje rata

Očekuje se da će Moskva uskoro pokrenuti veliku ofanzivu kako bi povratila Kursk, posebno uz podršku sjevernokorejskih snaga.

Međutim, kako navodi Guardian, na te napade se ne gleda kao na čarobni metak i ruske snage su već zauzele položaj na istoku zemlje. Veliki problem Ukrajine je to što su joj jako potrebne trupe, jer se Kijev bori da mobiliše više ljudi da se pridruže ratu.

Šta je sa projektilima Storm Shadow i drugim oružjem?

Biden je postepeno dozvoljavao Kijevu da koristi sve naprednije oružje većeg dometa. Na početku rata, on je potpisao da Kijev koristi raketni sistem visoke pokretljivosti ili Himars, koji može pogoditi ciljeve udaljene do 80 km.

U protekla dva mjeseca spekulisalo se da je Ukrajina možda dobila slična ovlaštenja da koristi rakete Storm Shadow koje su isporučene sa zapada, koje imaju uporedive sposobnosti sa ATACMS-om, protiv ruskih snaga unutar Rusije.

Francusko-britanske rakete dugog dometa oslanjaju se na američki sistem navođenja, tako da Vašington mora da se dogovori o tome kako se koriste. Moguće je da će Bidenova odluka o ATACMS-u sada ohrabriti njegove evropske saveznike da Kijevu daju više slobode u načinu na koji je Storm Shadow raspoređen.

Rakete su dovoljno moćne da probiju bunkere i oštete aerodrome i veoma su precizne.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!