Koncept poznat kao "živjeti odvojeno, ali zajedno" sve je popularniji među parovima starijim od 60 godina, a novo istraživanje pokazuje da ovakav način veze donosi značajne mentalne dobrobiti.
Prema istraživanju profesora Yanga Hua sa Univerziteta Lancaster i dr. Roryja Coultera sa Univerzitetskog koledža u Londonu, stariji parovi koji odluče ostati na odvojenim adresama uživaju slične mentalne prednosti kao bračni ili kohabitacijski parovi, ali bez svakodnevnih sukoba i intenzivnih interakcija koje često dolaze s takvim odnosima.
Istraživanje je također otkrilo da ovakvi parovi izbjegavaju pravne obaveze i institucionalne veze koje otežavaju izlazak iz nezadovoljavajućih brakova.
Popularnija opcija od braka
Suprotno percepciji da stariji ljudi preferiraju konvencionalne aranžmane poput braka ili zajedničkog života, istraživanje je pokazalo da je “živjeti odvojeno, ali zajedno” najpopularniji izbor za osobe starije od 60 godina koje započinju novu vezu – čak deset puta vjerovatniji od braka.
Poznati primjeri uključuju glumicu Helenu Bonham Carter i režisera Tima Burtona, koji su tokom 13-godišnje veze živjeli u odvojenim kućama, ali jedna pored druge. Slično, glumica Miriam Margolyes i njena partnerica Heather Sutherland više od 50 godina žive odvojeno, iako su prošle godine izrazile želju da počnu živjeti zajedno.
Istraživanje se oslanjalo na podatke iz Britanske studije o domaćinstavima, prateći veze i mentalno zdravlje starijih od 60 godina između 2011. i 2023.
Rezultati su pokazali da brak donosi nešto veće mentalne dobrobiti, ali prekid veze u ovakvom aranžmanu manje narušava mentalno zdravlje nego razvod ili raskid zajedničkog života. Zanimljivo je i da stariji muškarci i žene podjednako uživaju mentalne dobrobiti od ovakvog oblika veze, dok su u braku žene često opterećenije kućnim i obaveznim zadacima.
Prema riječima profesora Hua, 64% starijih parova koji žive odvojeno nalazi se na udaljenosti manjoj od 30 minuta jedno od drugog, a odnosi su im često ravnopravniji. “Ovo je ravnoteža između intimnog odnosa i individualne autonomije”, kazao je Hu, dodajući da ovakav način veze omogućava očuvanje postojećih porodičnih odnosa dok pruža prostor za intimnu povezanost.
Šire implikacije
Iako istraživanje nije pronašlo dokaze da je ovakav način života u porastu kod starijih, autor studije ističe da je tema sada pod većim fokusom. “Pandemija Covida-19 jasno je pokazala ograničenja kućno-centričnog upravljanja,” rekao je Hu, naglašavajući kako ovakvi odnosi igraju ključnu ulogu u očuvanju mentalnog zdravlja i dobrobiti starijih osoba.
Za mlađe parove koji praktikuju ovakav način veze, okolnosti su drugačije. Većina mlađih parova planira zajednički život u budućnosti, dok samo četvrtina starijih izražava takvu želju.
Ova istraživanja otvaraju vrata za daljnje razumijevanje intimnih odnosa starijih osoba i njihov utjecaj na mentalno zdravlje, a također pružaju smjernice za oblikovanje politika vezanih za brigu o starijima i mentalno zdravlje, navodi Guardian.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!