Stanje na Bliskom istoku je sve ozbiljnija a situaciju između Irana i Izraela upozorava na mogućnost novih sukoba u narednim danima, navodi se u Haaretzovoj analizi posljednjih događaja u regiji. Iran se posljednjih dana suočava sa sve užim vremenskim okvirom za moguću osvetu Izraelu nakon napada 26. oktobra, koji je došao kao odgovor na iranski napad 1. oktobra.
Prema najavama, iranske vlasti planiraju svoj odgovor tokom predstojećih dana uoči i nakon američkih predsjedničkih izbora koji će se desiti u utorak. U slučaju da se Iran odluči na akciju, očekuje se snažan odgovor Izraela, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, što je signalizirano kroz izjave iz Washingtona.
U periodu nakon izraelskog napada, iranski režim je pokušao minimizirati značaj štete, predstavljajući javnosti da izraelsko zrakoplovstvo nije uspjelo u svojoj misiji. Međutim, procjene izraelskih izvora ukazuju na značajnu štetu iranskom zračnom odbrambenom sistemu te linijama proizvodnje projektila i dronova. Tokom posljednjih nekoliko dana, ovakvu procjenu potvrdili su i zapadni obavještajni izvori i mediji.
Izjave iranskog vrhovnog vođe Ali Hameneija i drugih visokih zvaničnika u posljednjim danima odražavaju promjenu tona, te se sve više pojavljuju izjave o skoroj osveti Izraelu. S druge strane, izraelski lideri upozoravaju Iran na direktnu i trenutačnu odmazdu. Izraelski izvori ističu da će Iran, zbog onesposobljenih zračnih odbrambenih sistema, imati poteškoće u zaštiti od izraelskih napada.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nedavno je na ceremoniji dodjele diploma vojnim oficirima izjavio kako će Izrael napasti najslabije tačke Irana te da danas ima veću slobodu djelovanja nego ikad.
U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države su pojačale svoje vojne kapacitete na Bliskom istoku, uključujući i raspoređivanje teških bombardera B-52 u Kataru, te su upozorile Iran da neće moći zadržati Izrael ako bude napadnut. Prema izvještajima američkih medija, administracija predsjednika Bidena vjeruje kako bi iranski napad mogao doći iz Iraka, s ciljem smanjenja direktne odgovornosti Teherana.
Šiitske milicije u Iraku, koje finansira Iran, imaju pristup balističkim projektilima, dronovima i krstarećim raketama. Do sada su lansirale mali broj dronova prema Izraelu, no ove milicije imaju kapacitet za ozbiljniji napad, što bi s iranskog stanovišta predstavljalo značajnu eskalaciju.
Izraelska sigurnosna služba vjeruje da je Teheran predan osveti zbog teškog udara koji je pretrpio 26. oktobra i zbog straha da bi iranska javnost mogla smatrati odustajanje znakom slabosti. Zajedničko izraelsko-američko raspoređivanje vojnih snaga treba osigurati uspješnu obranu u slučaju napada, ali rizik od eskalacije ostaje visok. Moguć izraelski odgovor, usmjeren prema dodatnim iranskim strateškim resursima, mogao bi produbiti sukob koji traje više od mjesec dana.
Međutim, u narednim danima malo je vjerovatno da će biti postignut dogovor o završetku sukoba u Libanu. Administracija predsjednika Bidena je poslala izaslanike u regiju i izdala optimistične prognoze, ali očigledno je da postoje značajne razlike u stavovima strana uključenih u sukob.
Glavna prepreka ostaje izraelski zahtjev za pravom na vojno provođenje sporazuma u slučaju da libanske snage, poput Hezbollaha, prekrše dogovor, što uključuje raspoređivanje oružanih milicija južno od rijeke Litani.
Iako vojni lideri vjeruju da su blizu ostvarenja glavnog cilja operacije, a to je uništenje Hezbollahove infrastrukture u prvim linijama pograničnih sela, ostaje neizvjesno da li će primirje biti postignuto u bliskoj budućnosti.
Istovremeno, u Izraelu traje pravna istraga protiv bliskih saradnika premijera Netanyahua, uključujući njegovog portparola Eli Feldsteina. Oni su osumnjičeni za curenje povjerljivih obavještajnih podataka iz izraelske vojske prema uredu premijera, a potom i prema stranim medijima. Slučaj istražuje izraelska sigurnosna služba Shin Bet zbog straha da su kompromitirani izvori obavještajnih podataka.
Iako je Netanyahu tvrdio da se radi o selektivnom progonu njegovih saradnika, Shin Bet istraga fokusira se na sigurnosne aspekte, navodeći da je curenje informacija moglo ugroziti živote talaca i postizanje glavnih ratnih ciljeva, Haaretz.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!