Stručnjaci su ove sedmice upozorili na mogući porast političkog nasilja nakon predstojećih izbora u SAD-u, a desničarske pristalice Donalda Trumpa, samoproglašeni "promatrači izbora", mogli bi nadgledati glasačke kutije dok Amerikanci budu glasali, piše Guardian.
U novom izvještaju Globalnog projekta protiv mržnje i ekstremizma (GPAHE) se ističu alarmantni trendovi u online razgovorima koji odražavaju obrasce primijećene uoči izbora 2020. godine i pobune na Kapitolu 6. januara.
U međuvremenu je Princetonova Inicijativa za premošćivanje podjela (BDI) izdala informativni list s preporukama za suočavanje s grupama za nadzor sklonim teorijama zavjere poput True the Vote, koje su 2020. širile lažne narative tvrdeći da su demokrate poslale plaćene “kurire” na glasačke kutije s hiljadama nelegalnih glasova kako bi ukrali izbore od Donalda Trumpa.
Ova dva izvještaja naglašavaju rizike za izbore i strategije za njihovo ublažavanje u trenutku kada je jedna osoba optužena zbog oružanih napada na ured Demokratske stranke, a policija u Oregonu i Washingtonu istražuje sumnjive napade zapaljivim sredstvima na glasačke kutije u kojima su neki glasački listići uništeni.
Platforme s ekstremističkim sadržajem
Upozorenje GPAHE-ovog izvještaja bazira se na porastu nasilnih poruka na platformama poznatim po ekstremističkom sadržaju, uključujući Telegram, Gab, Communities.win i neke zajednice unutar decentralizovane društvene mreže poznate kao Fediverse.
Izvještaj pokazuje da, iako je ukupna količina poruka na ovim platformama možda manja nego 2020. godine, oštar porast nasilne retorike prati obrazac postavljen uoči izbora 2020.
Na primjer, u oktobru je nasilna retorika povezana s poricanjem rezultata izbora porasla za 317% na Telegramu, 105% na Gabu, 25% na communities.win, i 75% unutar odabranih zajednica na Fediverse-u.
Izvještaj navodi da se korisnici na ovim platformama upuštaju u nasilnu retoriku povezanu s poricanjem rezultata izbora. Neki postovi na Telegramu ove godine koristili su poricanje rezultata izbora kao opravdanje za pozive na nasilje, uključujući pozive na “neizbježan građanski rat” i pozive korisnicima da “pucaju da ubiju svakog nelegalnog glasača“.
Na Gabu, korisnici su prijetili da će tužiti osobe koje smatraju prevarantima u vezi izbora za izdaju, pozivajući na “streljačke odrede” ili “konopac“, prema izvještaju. Bilježi se pozivanje na platformi na “javna pogubljenja za sve prevarante na izborima” i pucanje na izabrane zvaničnike označene kao “izdajnike“, uz obimne antisemitske teorije zavjere.
Communities.win je skup foruma koji uključuje The_Donald, koji je 2020. godine zabranjen na Redditu zbog govora mržnje. Prema GPAHE-ovom izvještaju, korisnici su tamo u proteklim sedmicama fantazirali o građanskom ratu, tvrdeći da demokrate neće odustati od vlasti i da je potreban nasilan ustanak za “Veliko buđenje”, koncept koji je prethodno popularizirala teorija zavjere QAnon.
U zajednicama na Fediverse-u, korisnici su dijelili postove koji krive “liberalne medije” za poticanje “rata” i podstiču nasilje protiv percipiranih političkih protivnika.
GPAHE-ov izvještaj upozorava da “ignorisanje ovih zabrinjavajućih trendova samo povećava rizik od daljnjih akata nasilja povezanih s poricanjem rezultata izbora i anti-demokratskim sentimentom”.
Heidi Beirich, suosnivačica GPAHE-a, rekla je: “Naš izvještaj pokazuje da su, u poređenju s nasilnim porukama o poricanju izbora 2020., brojevi do sada ove godine manji, ali brzo rastu kako se približavamo danu izbora”.
Dodala je da “nestranične rubne stranice” bilježe “porast broja komentara s nasilnom političkom retorikom” i “objave u kojima se izbornim radnicima prijeti nasiljem, što je znak da bi se aktivnosti u stvarnom svijetu mogle eskalirati”.
Moguće zastrašivanje birača
BDI također upozorava na scenario 2022. godine, kada se osobe koje su promatrale izbore uglavnom nisu pojavljivale kod glasačkih kutija, uprkos mjesecima razgovora o teorijama zavjere o demokratama i “dubokoj državi” koja krade izbore u sredini mandata od republikanaca.
Prema informativnom listu, podaci BDI-a pokazuju da je 2022. godine zabilježeno 44 incidenta fizičkog nadzora na manje od 20 lokacija s glasačkim kutijama od procijenjenih 13.000 aktivnih lokacija širom zemlje. To znači da je samo 0,1% glasačkih kutija širom zemlje bilo podvrgnuto nadzornim aktivnostima.
Međutim, upozorava se da su prijetnje aktivnostima nadzora ponovno isplivale na intenetu tokom kampanje 2024. godine, a države poput Arizone i Wisconsina donijele su pravne odluke koje smanjuju ograničenja na ovakav nadzor, otvarajući prostor za moguće zastrašivanje birača.
Guardian je ove sedmice izvijestio o grupi za nadzor izbora u Arizoni koja je unaprijed izrazila sumnje u izborni rezultat, a paranoju članova potpiruju desničarski influenseri i mediji.
Informativni list daje niz preporuka izbornim radnicima uoči glasanja o načinima sprečavanja političkog nasilja, uključujući tehnike deeskalacije, istraživanje kako bi se identificirale prijetnje, komunikaciju tačnih informacija o izborima i angažman zajednice i dijalog o sigurnosti izbora.
“Ovi koraci mogu poboljšati infrastrukturu ranog upozoravanja na političko nasilje u SAD-u i pomoći u sprječavanju širenja glasina, lažnih tvrdnji i neutemeljenih prijetnji koje imaju za cilj smanjenje izlaznosti birača u ciljanih zajednicama”, navodi se u izvještaju BDI-a.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!