Sukob crkve i države: Treba li naplaćivati ulaznice za svjetski poznatu katedralu?

Svijet 19. nov 202419:15 0 komentara
Shutterstock

Moćna francuska ministrica kulture Rachida Dati u ponedjeljak se suprotstavila Rimokatoličkoj crkvi u zemlji u pitanju o tome trebaju li turisti plaćati ulazak u katedralu Notre-Dame kada se ponovo otvori idućeg mjeseca.

Prije nego što je požar 2019. opustošio parišku znamenitost, Notre-Dame je bila jedna od najposjećenijih zgrada u Europi, a očekuje se da će je godišnje razgledavati između 14 i 15 milijuna ljudi nakon što se ponovo otvori 7. i 8. prosinca.

No, dok su turisti morali izdvojiti 29 eura kako bi posjetili katedralu sv. Pavla u Londonu ili najmanje 10 eura za Milansku katedralu, oni koji su se htjeli diviti najpoznatijoj crkvenoj građevini u Francuskoj, to su mogli učiniti besplatno.

Ministrica kulture Dati je predložila ulaznicu po cijeni od pet eura, procjenjujući da bi to moglo osigurati 75 milijuna eura za financiranje održavanja objekata sakralne baštine. Vodeći nadbiskup je prijedlog nazvao “izdajom” svrhe crkve.

“Gotovo 4000 zaštićenih religijskih zgrada je u lošem stanju ili je čak ugroženo”, upozorila je Dati francusku biskupsku konferenciju (CEF) u ponedjeljak.

Iako je priznala da je njen prijedlog “prouzročio raspravu”, Dati tvrdi da bi naplaćivanje ulaska “moglo spasiti velik dio našeg nasljeđa” te je pozvala crkvene vođe da surađuju s vladom u ovom pitanju.

“Nemam namjeru komercijalizirati našu religijsku baštinu”, poručila je Dati biskupima.

No, mali broj članova katoličkog klera je podržao prijedlog dok se viši biskup obvezao da će očuvati slobodu pristupa.

Budući da su crkve i katedrale “uvijek bile mjesta otvorena za sve”, tražiti od posjetitelja da plaćaju za njihovo održavanje bi predstavljalo “izdaju njihove izvorne svrhe”, rekao je predsjednik CEF-a nadbiskup Eric de Moulins-Beaufort na sastanku.

Francuska ima više od 100 tisuća lokacija sakralne baštine. No, njihovo održavanje može preopteretiti proračune manjih zajednica.

Francuska država posjeduje sve religijske zgrade izgrađene do 1905., kada je usvojen zakon o razdvajanju Crkve i države, dok one izgrađene naknadno pripadaju Crkvi.

Od 149 katedrala u zemlji, svega četiri pripadaju biskupijama, u usporedbi s 87 koje su državne i 52 kojima upravljaju lokalne vlasti, objavio je CEF u ponedjeljak.

Notre-Dame se otvara idućeg mjeseca nakon pet godina restauracije u kojoj je sudjelovalo stotine stručnjaka i koja je stajala gotovo 700 milijuna eura.

Svećenik u jugozapadnom departmanu Landes je u ponedjeljak svetom vodom blagoslovio nove stolice i klupe prije nego što ih se premjesti u glavni grad.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!