Švedski ministar vanjskih poslova izjavio je da pregovori između njegove zemlje i Turske dobro napreduju i da se Stokholm nada da će Ankara ratifikovati aplikaciju te Švedske za NATO članstvo mnogo prije samita saveza u julu.
Švedska i Finska su u maju podnijele zahtjev za pridruživanje NATO-u kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, ali su naišle na prigovore Turske koja je optužila nordijske zemlje da pružaju utočište militantima Kurdistanske radničke partije (PKK).
“Stvari dobro napreduju, danas smo imali odličan sastanak“, rekao je ministar vanjskih poslova Tobias Billstrom za Reuters nakon sastanka s turskim ministrom vanjskih poslova Mevlutom Cavusogluom u Ankari u četvrtak.
Cavusoglu je izjavio na konferenciji za novinare nakon sastanka da je Švedska preduzela korake da ispuni uslove navedene u memorandumu između tri zemlje, ali je rekao da je potrebno učiniti više.
Billstrom je rekao da je Švedska već postigla dobar napredak i da je Ankara pozdravila strožije zakone protiv terorizma koji će stupiti na snagu 1. januara u Švedskoj.
“Nije čudno što Turska kaže da ima još stvari koje treba da se uradi. Još nismo završili sve, ove stvari prvo treba da se implementiraju, ali smo preduzeli mnogo koraka”, rekao je Bilstrom, dodajući da je i Švedska ukinula izvozni embargo za oružje u Tursku.
Aplikaciju za pristup NATO savezu je do sada ratificiralo 28 od 30 zemalja članica. Mađarska je saopćila da će njen parlament odobriti aplikaciju početkom 2023. godine, a očekuje se slična odluka Ankare nakon izbora u junu.
“Nadamo se da ćemo najkasnije na samitu NATO-a u Vilniusu u julu moći postati članovi. Naš cilj je da turski parlament ratificira aplikaciju mnogo prije toga,” rekao je Billstrom.
Jedno of ključnih pitanja je izručenje osoba koje Turska smatra teroristima, a Cavusoglu se žalio na odluku vrhovnog suda Švedske koji je odbio zahtjev Ankare za izručenje novinara koji je navodno povezan s Fetullahom Gulenom, kojeg Turska okrivljuje za pokušaj državnog udara.
Billstrom je rekao da Švedska ima nezavisno pravosuđe i da vlada ništa ne može učiniti da promijeni takve odluke.
“Naši sudovi su vezani švedskim i međunarodnim zakonima, uključujući Evropsku konvenciju o ekstradiciji, koju je Turska također potpisala”, rekao je on.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!