Svjedoci ili sudionici? Twitter u centru sukoba za slobodu govora u S. Arabiji

Svijet 04. sep 202314:58 0 komentara
Shutterstock/kovop

Kompanija X, ranije poznata kao Twitter, optužena je u revidiranoj građanskoj američkoj tužbi da je pomogla Saudijskoj Arabiji da počini teške povrede ljudskih prava nad svojim korisnicima, uključujući otkrivanje povjerljivih korisničkih podataka na zahtjev saudijskih vlasti po mnogo većoj stopi nego što je to činila za SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo ili Kanadu.

Tužbu je prošlog maja protiv X-a, kako je Twitter sada poznat, pokrenula Areej al-Sadhan, sestra saudijskog humanitarnog radnika koji je iznenada nestao, a potom osuđen na 20 godina zatvora.

Usredotočuje se na događaje oko infiltracije tri saudijska agenta u kalifornijsku kompaniju, dvojica koji su se predstavljali kao zaposlenici Twittera 2014. i 2015., što je na kraju dovelo do hapšenja al-Sadhanovog brata Abdulrahmana i razotkrivanja identiteta hiljade anonimnih korisnika Twittera, od kojih su neki kasnije navodno privedeni i mučeni u sklopu vladinog gušenja protiv disdenata.

Advokati Al-Sadhana ažurirali su svoju tvrdnju prošle sedmice kako bi uključili nove navode o tome kako je Twitter, pod vodstvom tadašnjeg izvršnog direktora Jacka Dorseya, namjerno ignorirao ili imao saznanja o kampanji saudijske vlade da privuče kritičare, ali – zbog finansijskih razloga i napori da se održe bliske veze sa saudijskom vladom, glavnim investitorom u kompaniju – pružili su pomoć Kraljevini.

Shutterstock

Nova tužba otkriva pozadinu Twittera, sada poznatog kao X, kako se transformirao iz simbola demokratskih pokreta tokom Arapskog proljeća u izvor zabrinutosti za saudijsku vladu već 2013. Ovaj pravni razvoj uslijedio je nakon što je Human Rights Watcha osudio odluku saudijskog suda o pogubljenju čovjeka isključivo na osnovu aktivnosti na Twitteru i YouTubeu, što je označilo eskalaciju vladinog gušenja slobode izražavanja.

Tužba prati saudijski napad od decembra 2014. godine, kada je Ahmad Abouammo, kasnije osuđen u SAD-u zbog djelovanja kao tajnog saudijskog agenta, počeo slati povjerljive korisničke podatke saudijskim zvaničnicima.

Navodno je prenosio poruke putem Twitterovog sistema za razmjenu poruka, nagovještavajući identifikaciju saudijskih disidenata koji su koristili platformu. Postavlja se pitanje da li je Twitter bio svjestan ovih poruka razmijenjenih preko njegove platforme.

Twitter, ili X, nije odgovorio na upite medija, a advokat kompanije u ovom slučaju, Ben Berkowitz, nije dao odgovor. Tužba takođe navodi da Twitter ima dovoljno obavještenja o sigurnosnim rizicima i insajderskim pretnjama internim ličnim podacima, koje je navodno ignorisao, uprkos tome što je bio svestan zlonamerne kampanje protiv neistomišljenika.

Tužba otkriva da je Twitter nastavio sarađivati sa Saudijskom Arabijom, odobravajući zahtjeve za informacijama znatno češće nego druge zemlje. Unaprijeđenje bivšeg zaposlenika Alzabaraha, koji je kasnije pobjegao u Saudijsku Arabiju, izazvalo je sumnju u umiješanost kompanije. Navodni neuspjeh Twittera da korisnicima pruži ključne informacije potencijalno je doveo hiljade u opasnost, čak i nakon što je postalo poznato da je došlo do infiltracije.

Ova pravna bitka postavlja značajna etička pitanja o ulozi tehnoloških kompanija u zaštiti korisničkih podataka i slobode izražavanja suočenih s pritiskom vlade. Ističe složenost balansiranja između finansijskih interesa i zabrinutosti za ljudska prava, dok se tehnološki giganti kreću u svijetu pojačanog državnog nadzora i cenzure.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!