Oglas

Piše Moustafa Bayoumi

"Trump namjerno pojačava nasilje u Los Angelesu, a ovo mu je cilj"

author
Guardian
10. jun. 2025. 14:10
Protesti LA imigracija
ASSOCIATED PRESS

Predsjednik SAD-a eskalira situaciju kako bi opravdao veću uporabu sile i represije. Sada razgovara o slanju “trupa svuda”, piše autor i profesor na Brooklyn Collegeu, City University of New York, Moustafa Bayoumi.

Oglas

Trump je u nedjelju, na putu prema Camp Davidu na sastanak s vojnim čelnicima, novinarima odgovarao na pitanje o mogućem pozivanju Zakona o pobuni (Insurrection Act), koji omogućava direktno vojno učešće u civilnom provođenju zakona. Demonstracije protiv Trumpovih drakonskih mjera deportacija i zatvaranja imigranata u Los Angelesu rasle su, a neke su postale nasilne.

Njegov odgovor na to je: "Poslat ćemo trupe svuda".

Oglas

Bayoumi upozorava u tekstu za Guardian da su već sada Trump i njegova administracija poduzeli korake bez presedana, pozivajući hiljade pripadnika Nacionalne garde u Los Angeles usprkos željama kalifornijskog guvernera, slanjem bataljona od stotina marinaca da "pomognu" policiji u Los Angelesu, te pokušajem zabrane nošenja maski prosvjednicima, dok istovremeno brane nošenje maski za agente Immigration and Customs Enforcement (ICE).

On piše da ono što čini ovaj trenutak nenormalnim nije činjenica da je Los Angeles proteklih dana svjedočio većinom mirnim protestima protiv masovnih i destruktivnih racija imigracionih vlasti. Takvi protesti su se već mnogo puta dešavali u zemlji.

Nije ni to što su neki od protesta postali nasilni, što je rijetko iznenađenje.

"Ono što je zaista nenormalno je namjerno zaoštravanje nasilja od strane administracije, očiti pokušaj da se konflikt podigne na viši nivo kako bi se opravdala upotreba veće sile i repressions u korist vlasti", piše on.

Oglas

Koalicija Steady State, koja okuplja više od 280 bivših stručnjaka za nacionalnu sigurnost, izdala je upozorenje u vezi s ovim događajima. "Korištenje federalnih vojnih snaga bez zahtjeva lokalnih ili državnih vlasti, uz kontradiktorne naloge u odnosu na prosvjednike, predstavlja obilježje autoritarne tendencije", piše u saopćenju.

"Naši članovi – od kojih mnogi imaju iskustvo u fragilnim demokratijama u inozemstvu – već su vidjeli sličan obrazac. Ono što počinje kao provokativno ponašanje može brzo prerasti u nešto znatno opasnije".

Hipokrizija

Bayoumi smatra da je "hipokrizija ove administracije jednostavno neizdrživa".

Oglas

"Ako ste pravi pobunjenik, poput onih koji su sudjelovali u napadu na Capitol 6. januara, uništavajući državnu imovinu i napadajući policajce, dobit ćete pomilovanje ili skraćenje kazne. Ali ako učestvujete u protestima protiv racija ICE u Los Angelesu, suočit ćete se s vojnim protivnikom", piše on.

Stephen Miller, zamjenik šefa osoblja u Bijeloj kući, je na društvenim mrežama objavio da je "ovo borba za spašavanje civilizacije". Bayoumi smatra to ironičnim, navodeći da je "upravo ova administracija ta koja uništava naš način života, a zatim ga zamjenjuje nečim mnogo nasilnijim i mračnijim".

"Da li ćemo uskoro vidjeti da Trump poziva na Zakon o pobuni? To je svakako moguće. U ponedjeljak na travnjaku Bijele kuće, Trump je eksplicitno nazvao prosvjednike u Los Angelesu "pobunjenicima", pripremajući tako retoričku podlogu za pozivanje na zakon. A time bi mogao koristiti vojsku kao zakonsku silu unutar granica SAD-a – što predstavlja direktnu opasnost za američku slobodu".

Šta je Insurrection Act

Insurrection Act je korišten oko 30 puta u povijesti SAD-a, a posljednji put u Los Angelesu 1992. godine. Tada je guverner Pete Wilson tražio pomoć od federalne vlasti nakon što su se civilni nemiri povećali nakon suđenja četvorici bijelih policajaca koji su brutalno pretukli Rodneja Kinga, afroamerikanca, tokom saobraćajne kontrole.

Oglas

Jedini predsjednik koji je pozvao vojsku protiv volje guvernera bio je Lyndon Johnson 1965. godine, kada je poslije nasilja u Alabami poslao trupe da štite civilne prava demonstranata. Sada, Trump bi isti zakon mogao iskoristiti za kažnjavanje imigracionih prosvjednika.

Jedan od dijelova Insurrection Act-a omogućava predsjedniku da šalje trupe da suzbiju "svaki ustanak, domaće nasilje, nezakonite udružene grupe ili zavjeru" u državi koja "protivi ili ometa sprovođenje zakona SAD-a ili sprječava pravdu po tim zakonima".

Sigurno je da Trump smatra tu odredbu vrlo primamljivom. No Bayoumi ističe da ono što je očigledno tokom ove administracije jeste koliko je američko pravo napisano s vrlo malo preciznosti. Tradicionalno, dugo je bio standard odvajanje vlasti i običaj da izvršna vlast ne koristi vojsku za unutarnje sukobe.

"No, kod Trumpa, jasno je da želi što brže preuzeti što više moći, prvenstveno za sebe kao vođu izvršne vlasti. Misliti da se ovaj pokušaj koncentracije moći neće uključiti u kontrolu vojske i slanje "trupa svuda", sada ili u budućnosti, je naivno", upozorava on.

Oglas

"Takav oblik vlasti, kada je moć koncentrisana u jednoj osobi, sigurno je oblik tiranije. Ali, kako nas podsjeća Hannah Arendt u knjizi "O nasilju", tiranija je i "najnasilniji i najmanje moćan oblik vlasti". Iako vlada može imati sredstva za masovno nasilje, na kraju, vlast je u rukama naroda. To su lekcije koje trebamo učiti i primjenjivati na našim ulicama, dok još možemo", navodi na kraju.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad

Više tema kao što je ova?

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare

Pratite nas na društvenim mrežama