Samo dva mjeseca prije nego što Donald Trump ponovo preuzme dužnost u Bijeloj kući, novoizabrani predsjednik i koji je osuđen za kriminalne radnje pokrenuo je niz tužbi protiv medijskih kuća i izdavača koji su bili kritični prema njemu, piše Guardian.
Ove tužbe dolaze usred rastućih strahova o tome šta bi drugi Trumpov mandat značio za slobodu medija, s obrzirom da on pojačava svoj dugogodišnji neprijateljski stav prema novinarima, koje je u svom govoru o pobjedi prošle sedmice nazvao “neprijateljskim taborom“.
U četvrtak je Columbia Journalism Review otkrio da je Trumpov advokat Edward Andrew Paltzik neposredno prije predsjedničkih izbora poslao pismo New York Timesu i izdavaču Penguin Random House, zahtijevajući 10 milijardi dolara odštete zbog kritičkih članaka o Trumpu.
Pismo je dio serije spornih tužbi protiv drugih medijskih kuća koje je Trump optužio za politički progon.
U pismu, koje je CJR pregledao, autori članaka Peter Baker, Michael S. Schmidt, Susanne Craig i Russ Buettner optuženi su za “lažne i klevetničke izjave” o Trumpu. Također se tvrdi da je New York Times “glasnogovornik Demokratske stranke” koji provodi “industriju klevete protiv političkih protivnika”.
Pismo je posebno ukazalo na dvije priče Buettnera i Craiga povezane s njihovom knjigom “Sretni gubitnik: Kako je Donald Trump prokockao očevu imovinu i stvorio iluziju uspjeha”. Također su navedeni članci Bakera i Schmidta iz oktobra koji se fokusiraju na Trumpove skandale i upozorenja o njegovom potencijalnom autoritarnom vladanju.
New York Times je odbacio tvrdnje, te izjavio da stoji iza svog izvještavanja.
CJR je dalje izvijestio da su 5. novembra Trumpovi advokati kampanje, predvođeni Chrisom LaCivitom, poslali pismo Daily Beastu zahtijevajući da ispravi članke u kojima se tvrdi da je LaCivita prikupio 22 miliona dolara za Trumpovu reizbornu kampanju.
U odgovoru na pismo, Daily Beast je dodao napomenu urednika svojim člancima, navodeći: “Na osnovu daljnje provjere FEC zapisa, tačan iznos je 19,2 miliona dolara. Beast se izvinjava zbog greške. Članak je također ažuriran kako bi se jasno navelo da su uplate išle na LaCivitin LLC, a ne lično LaCiviti”.
Ipak, napomena nije bila dovoljna za Trumpovu kampanju. Naknadno pravno pismo upućeno tom mediju tvrdilo je da napomena “ne ispravlja cjelokupnu poruku priče – koja prikazuje gospodina LaCivitu kao osobu koja varljivo koristi sredstva kampanje za vlastitu korist i da je zbog toga na ivici otkaza”.
“Ovaj cijeli narativ je potpuno netačan i rezultat je zlonamjernog i neodgovornog izvještavanja od strane Daily Beasta”, dodaje se u pismu.
Pored New York Timesa, Penguin Random Housea i Daily Beasta, Trump i njegovi advokati iz kampanje tužili su i CBS News, tvrdeći u tužbi prošlog mjeseca da je intervju s Kamalom Harris u emisiji 60 Minutes od 7. oktobra montiran te da je to “miješanje u izbore”.
U 19-straničnom podnesku traženo je 10 milijardi dolara odštete, optužujući CBS da je “prešao u prekomjernu brzinu kako bi osigurao izbor Kamale”. Također su optužili izdanje za “partijske i nezakonite radnje izbornog miješanja kroz zlonamjerne, obmanjujuće i značajne iskrivljene vijesti”.
Kao odgovor, CBS je tužbu nazvao “potpuno neutemeljenom”, negirao da je intervju montiran i obećao da će se “snažno braniti” protiv tužbe.
Otprilike u isto vrijeme, Trump se žalio Federalnoj izbornoj komisiji protiv Washington Posta, optužujući ovaj medij za nezakonite neprijavljene doprinose Harrisinoj kampanji. Washington Post, koji ove godine nije podržao nijednog političkog kandidata po nalogu svog milijarderskog vlasnika Jeffa Bezosa – koji je kasnije Trumpov reizbor nazvao “izvanrednim političkim povratkom” – izjavio je da su optužbe “neprikladne” i “neutemeljene”.
Kao odgovor na Trumpovu pobjedu na izborima i njegove ponovljene napade na novinare, Komitet za zaštitu novinara nazvao je Trumpove prijetnje medijima “jasnom i direktnom opasnošću za slobodu medija”.
“Neprijateljska medijska klima stvorena tokom prvog mandata Donalda Trumpa – za koju se očekuje da će se nastaviti u njegovom drugom mandatu – predstavlja velike rizike za medije unutar i izvan zemlje”, dodao je CPJ.
Reporteri bez granica izdali su sličnu izjavu nakon Trumpove pobjede, rekavši: “Napad na medije je zaista napad na pravo američkih građana da budu informisani. Nova Trumpova administracija može i mora promijeniti svoj stav prema medijima i poduzeti konkretne korake za zaštitu novinara i razvoj klime pogodnog za robusne i pluralističke medije”.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!