Trumpov kandidat za američkog ministra odbrane izaziva kontroverze

Svijet 25. nov 202413:56 0 komentara
REUTERS/Shannon Stapleton/File Photo

Pete Hegseth, kandidat Donalda Trumpa za mjesto ministra odbrane SAD-a, izazvao je oštre reakcije zbog stavova iznesenih u svojim knjigama, u kojima kritikuje ključne američke saveze poput NATO-a, Turske, te međunarodne institucije poput Ujedinjenih nacija (UN). Također je izrazio mišljenje da američke trupe ne bi trebale biti vezane Ženevskim konvencijama.

Hegseth, koji bi vodio jednu od najvećih vojnih sila na svijetu, smatra da američka vanjska politika treba biti usmjerena prvenstveno na interese Izraela. U jednoj od svojih izjava naveo je: “Ako volite Ameriku, trebali biste voljeti Izrael”.

Kritika međunarodnih zakona i saveza

Hegseth se zalaže za ignorisanje međunarodnih pravila o vođenju rata, tvrdeći da američka vojska treba postati “nemilosrdna”, “nepokolebljiva” i “smrtonosna” kako bi pobjeđivala prema vlastitim pravilima. Ovaj pristup izazvao je zabrinutost zbog budućnosti NATO-a, eskalacije napetosti s Iranom i potencijalne nekažnjivosti američkih ratnih zločinaca, poput onih koje je Hegseth uvjerio Trumpa da pomiluje tokom svog prvog mandata.

Također je napao NATO, tvrdeći da je taj savez “relikt” koji treba “ukinuti i obnoviti”. Posebnu kritiku uputio je Turskoj, nazivajući je “islamističkom” i optužujući njenog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana da sanja o obnovi Osmanskog carstva.

Hegseth je u svojoj knjizi American Crusade iz 2020. iznio stavove protiv UN-a, nazivajući ga “globalističkom organizacijom koja promoviše antiameričku, antisemitsku i anti-slobodarsku agendu”.

Fokus na Izrael

Hegsethova podrška Izraelu temelji se na duboko ukorijenjenim vjerskim uvjerenjima. U knjizi American Crusade upoređuje podršku Izraelu s krstaškim ratovima iz 11. stoljeća, navodeći da su “Izrael i njegova vojska srž američkog krstaškog pohoda”.

Njegovi stavovi su dio šireg trenda unutar Trumpove administracije, koji mnogi analitičari povezuju s podrškom evanđeoskih kršćanskih nacionalista. Tom Hill, izvršni direktor Centra za mir i diplomatiju (CPD), izjavio je: “Hegsethova nominacija odražava Trumpovu politiku prema Izraelu kao nagradu ovoj bazi podrške.“

Kontroverzni stavovi o vođenju rata

U svojoj drugoj knjizi, The War on Warriors, Hegseth predlaže da američke snage ignorišu Ženevske konvencije i druge međunarodne zakone o ratovanju. On tvrdi da bi neprijatelje trebalo tretirati istom brutalnošću kakvu oni pokazuju prema američkim trupama.

“Ako naši ratnici moraju slijediti pravila koja su proizvoljna i koja zahtijevaju dodatne žrtve kako bi se međunarodni tribunali osjećali bolje, zar nije bolje pobjeđivati prema našim vlastitim pravilima?“ pita se Hegseth u knjizi.

Ovakvi stavovi izazvali su zabrinutost zbog mogućeg povećanja nekažnjivosti za ratne zločine. Hegseth je već poznat po tome što je 2019. godine uvjerio Trumpa da pomiluje vojnike optužene ili osuđene za ratne zločine.

Političke implikacije

Nominacija Petea Hegsetha za ministra odbrane dodatno polarizuje političku scenu u SAD-u. Dok njegovi kritičari upozoravaju na opasnosti radikalnog zaokreta u vanjskoj politici, njegovi pristalice tvrde da je Hegsethov pristup neophodan kako bi se zaštitili američki interesi u svijetu.

Njegova retorika i politike mogle bi imati dalekosežne posljedice na međunarodne odnose, posebno na odnose s NATO-om i međunarodnim institucijama, kao i na eskalaciju sukoba na Bliskom istoku, navodi Guardian.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!