Peri Pamir, 71-godišnja penzionisana istraživačica iz Istanbula, dva puta je osuđena zbog optužbi za “širenje terorističke propagande” nakon što je na Facebooku podijelila članak iz britanskog Guardiana. Članak, objavljen 2018. godine, govorio je o Ani Campbell, Britanki koja je poginula dok se borila na strani kurdskih snaga u Siriji.
“Ja sam obična građanka. Nema razloga da privlačim posebnu pažnju. To je ono što najviše zabrinjava”, izjavila je Pamir, opisujući iskustvo koje joj je promijenilo život i koje će trajati do 2029.
U svojoj Facebook objavi iz 2018., Pamir je opisala Campbell kao “mladu idealistkinju” i komentarisala borbu između Islamske države (IS) i kurdskih boraca, pitajući: “Koja ideologija mislite da će na kraju pobijediti?”
Međutim, mjesec dana nakon objave, turski tužioci su obavijestili Pamir da je pod istragom zbog “propagande za terorističku organizaciju”. Policijski izvještaj detaljno je analizirao njene aktivnosti na društvenim mrežama, ističući upravo objavu o Campbell i simbol kurdske Jedinica narodne zaštite (YPG) na njenoj uniformi prikazanoj u članku.
Turska smatra YPG, kao i Kurdistansku radničku partiju (PKK), terorističkim organizacijama. Iako SAD i Velika Britanija također označavaju PKK kao terorističku grupu, pružali su podršku YPG-u u borbi protiv IS-a u Siriji.
Pravna borba i presuda
Godine 2020., sud u Istanbulu osudio je Pamir na 15 mjeseci uslovne kazne zatvora, uz pet godina uslovne slobode. “Nisam kriva ni za šta. Imam pravo dijeliti članak i komentarisati. Ovo je dio mog prava na slobodu izražavanja”, kazala je Pamir.
Prema njenim riječima, uslovna kazna djeluje kao “mač nad glavom”, osmišljen da zastraši i utiša građane. “Vlasti žele da mislite kako ste pod nadzorom jer im je cilj da vas ušutkaju”, dodala je.
Pamir je uložila žalbu na presudu, što je dovelo do ponovnog suđenja prošle sedmice, ali je dobila istu kaznu – 15 mjeseci uslovne kazne i dodatnih pet godina uslovne slobode, koja sada traje do 2029.
“Toliko o pravednom suđenju. Dobila sam isto kao i prošli put”, izjavila je Pamir nakon presude.
Širi kontekst
Prema podacima turskog Ministarstva unutrašnjih poslova, prošle godine je više od 132.000 osoba optuženo za “terorističke aktivnosti” na društvenim mrežama, a više od 9.000 je privedeno. Organizacija Freedom House upozorava da je dijeljenje prokurdskih objava na internetu često rezultiralo krivičnim prijavama.
Ovaj slučaj otkriva kako turske vlasti koriste antiterorističke zakone kako bi ograničile slobodu izražavanja. “Ne mislim da sam učinila bilo šta pogrešno objavljujući vlastita razmišljanja”, kazala je Pamir na sudu, ističući da nije podsticala nikakav teroristički čin.
Unatoč riziku od treće osude, Pamir najavljuje nastavak borbe. “Nastavit ću se boriti”, odlučno je poručila, navodi se u Guardianovom tekstu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!