U saradnji turskih kompanija iz oblasti odbrambene industrije lansirano je prvo tursko bespilotno borbeno plovilo nazvano ULAQ.
Prema informacijama do kojih je došao novinar AA, nakon višegodišnjih istraživačko-razvojnih aktivnosti brodogradilišta Ares i kompanije Meteksan realizovan je projekat prvog turskog bespilotnog borbenog plovila.
Završen je prototip te izvršeno porinuće prvog naoružanog bespilotnog morskog vozila (SIDA), koje predstavlja prvu platformu serije plovila ULAQ, a u toku su probna krstarenja.
SIDA ima domet krstarenja površinom mora od 400 kilometara, a razvija brzinu od 65 kilometara na sat, mogućnosti dnevnog i noćnog vida i nacionalnu šifriranu komunikacijsku infrastrukturu.
SIDA-om se može upravljati iz kopnenih mobilnih vozila ili komandnog centra štaba, kao i sa platformi na vodi u izvođenju zadataka kao što su izviđanje, nadzor i obavještajni podaci, površinsko ratovanje, asimetrično ratovanje, zaštita u pratnji i sigurnost strateškog objekta.
Plovila ULAQ biće opremljena nacionalnim raketama proizvođača ROKETSAN, uključujući laserski vođene rakete Cirit i laserski vođeni protutenkovski raketni sistem velikog dometa (L-UMTAS).
Vozilo može biti opremljeno i različitim vrstama tereta, poput različitih sistema ometanja, komunikacije i obavještavanja, kao i raketnim sistemima za različite operativne potrebe turskih snaga sigurnosti. Osim toga, imat će i vrhunske savremene mogućnosti umjetne inteligencije i autonomne karakteristike.
Generalni direktor brodogradilišta ARES Utku Alanc i generalni direktor Meteksana Selcuk Alparslan su u zajedničkoj izjavi ukazali kako je riječ o vrlo značajnom projektu za Tursku.
“Svi smo svjesni važnosti zaštite i odbrane Plave domovine (pomorsko područje oko Turske), našeg pomorskog kontinentalnog pojasa i ekonomskog pojasa naše zemlje koja je s tri strane okružena morem. U tom kontekstu, kao dvije privatne kompanije započeli smo i nastavljamo s intenzivnim aktivnostima na projektu ULAQ dajući prednost našim nacionalnim interesima”, piše u izjavi.
Navode kako su svjesni da je ovo veoma dobar primjer u odbrambenoj industriji te kako danonoćno nastavljaju raditi svoj posao. Cilj je dovršiti ispitivanja na moru i provesti ispitivanja gađanja vođenim projektilima.
Od momenta prvog predstavljanja ULAQ-a privukli su značajnu pažnju kako iz Turske, tako i iz prijateljskih i savezničkih zemalja.
“Takvo interesovanje nam omogućuje da s velikom motivacijom radimo na dizajniranju i proizvodnji najboljih svjetskih bespilotnih plovila”, zaključeno je u izjavi.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!