Spasilački timovi na jugu Turske kažu da i dalje čuju glasove ispod ruševina nakon više od sedam dana otkako je razoran zemljotres jačine 7,8 stepeni po Richteru pogodio ovo i područje Sirije.
Spasioci su dalje naveli da im upravo ta činjenica da čuju glasove daju tračak nade da će pronaći još preživjelih.
Također, na području Kahramanmarasa u Turskoj svakodnevno spasioci nastoje ispod ruševina izvući sve one za koje trag ukaže da su preživjeli pa su tako u utorak izvukli 18-godišnjeg mladića i muškarca, a samo dan nakon što su spasili 10-godišnju djevojčicu nakon 185 sati.
Osam dana je prošlo nakon razornog zemljotresa i brojevi žrtava sve više raste i već iznosi na desetine hiljada, a sve je manje nade da će se nakon ovog perioda pronaći još preživjelih, piše CNN.
U ponedjeljak je šef humanitarne pomoći Ujedinjenih nacija Martin Griffiths tokom posjete Alepu na sjeveru Sirije rekao da se faza spašavanja bliži kraju.
“Sada je na redu tzv. humanitarna faza koja podrazumijeva hitan pronalazak skloništa, pružanje psihosocijalne zaštite, te donaciju hrane i omogućavanje nastavka školovanja. Također, cilj nam je da svim tim ljudima pružimo i nadu u bolje sutra, to je sada naša obaveza”, dodao je.
Nakon što je prošle sedmice najavila kraj svoje operacije potrage i spašavanja, grupa “Bijeli šljemovi”, koju čine sirijski civili koji izvršavaju opasne spasilačke misije, proglasila je nakon toga i sedmodnevnu žalost u područjima ove zemlje koja se nalaze pod kontrolom pobunjenika.
Također, međunarodna pomoć sporo stiže u dijelove Sirije upravo u ta područja koja kontrolišu pobunjenici, a čemu je doprinio dugogodišnji rat pa se time dodatno produbila već postojeća humanitarna kriza koja otežava preživjelima da dobiju hranu, sklonište, ali i lijekove budući da se većina njih bore sa posljedicama niskih temperatura koje su zahvatile ovo i područje Turske u trenutku zemljotresa.
UN su u ponedjeljak saopćile da pozdravljaju odluku sirijskog predsjednika Bashara al-Assada da otvori još dva granična prijelaza između Turske i Sirije kako bi se omogućila pomoć na sjeveru zemlje.
U međuvremenu, potpredsjednik Turske Fuat Oktay u utorak je negirao izvještaje o nestašici hrane i pomoći.
“Nije bilo problema sa ishranom javnosti i ‘milion deka se šalje na sve strane'”, rekao je on na televiziji uživo.
Ministarstvo vanjskih poslova Turske saopćilo je da više od 9.200 stranog osoblja učestvuje u operacijama potrage i spašavanja u zemlji, dok je 100 zemalja do sada ponudilo pomoć.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!