Turska Nacionalna obavještajna organizacija, poznata kao MIT, saopćila je da je "provela najopsežniju operaciju razmjene zatvorenika u posljednje vrijeme" na aerodromu u Ankari, a razmijenjeno je 26 osoba koje su bile zatvorene u sedam različitih zemalja: Sjedinjenim Državama, Njemačkoj, Poljskoj, Sloveniji, Norveškoj, Rusiji i Bjelorusiji, prenosi Guardian.
“Razmjena zatvorenika je obuhvatila razmjenu značajnih ličnosti koje su sve strane tražile već dugi period”, navedeno je u saopćenju.
Otkriven je identitet samo nekolicine razmijenjenih osoba, uključujući novinara Wall Street Journala Evana Gershkovicha i bivšeg američkog marinca Paula Whelana koji su obojica bili zatvoreni u Rusiji.
Sedam različitih aviona prevezlo je 26 različitih pojedinaca u Tursku. Dvoje je stiglo letovima iz SAD-a a po jedan iz Rusije, Njemačke, Poljske, Slovenije i Norveške. Posredovanje za razmjenu počelo je pod pokroviteljstvom MIT-a u Turskoj prošlog mjeseca, navodi se.
“Deset zatvorenika, uključujući dva maloljetnika, premješteno je u Rusiju, trinaest zatvorenika u Njemačku, a tri zatvorenika u Sjedinjene Države. Ova operacija je zabilježena u historiji kao najopsežnija razmjena zarobljenika između Sjedinjenih Država, Rusije i Njemačke u posljednjih nekoliko godina”, navodi se u saopćenju MIT-a.
Ko je Evan Gershkovich?
Evan Gershkovich je američki novinar Wall Street Journala koji je uhapšen dok je izvještavao u gradu Jekaterinburgu na Uralu u martu 2023. U julu je ruski sud proglasio 32-godišnjaka krivim za špijunažu i osudio ga na 16 godina zatvora.
Wall Street Journal opisao je presudu kao “sramotu” i “lažnu”, a američka ambasadorica u Rusiji, Lynne Tracy, rekla je da se u njegovom slučaju “ne radi o dokazima, pravilnom postupku ili vladavini zakona” nego o “korištenju američkih građana kao pijuna za postizanje političkih ciljeva”.
Ko je Vadim Krasikov?
Njemačka je u sklopu razmjene oslobodila ruskog atentatora Vadima Krasikova, navodi se u saopštenju turskog predsjedništva.
Ovaj visokopozicionirani pukovnik ruske tajne službe FSB-a služio je doživotnu kaznu u njemačkom zatvoru zbog ubistva Zelimkhan Khangoshvilija, čečenskog disidenta porijeklom iz Gruzije, u centralnom berlinskom parku Tiergarten 2019.
Vladimir Putin je jasno stavio do znanja da je obezbjeđivanje Krasikovljevog povratka u Rusiju njegova prioritet.
Ruski lider aludirao je na njega u februaru, rekavši da bi oslobađanje američkog novinara Evana Gershkovicha moglo biti osigurano razmjenom u kojoj bi učestvovao čovjek koga je opisao kao “patriotu” koji služi doživotnu kaznu u “zemlji saveznici SAD-a” nakon što je osuđen za “likvidaciju razbojnika”.
Ko je Ilya Yashin?
Još jedna od ličnosti oslobođenih u sklopu razmjene, prema turskom predsjedništvu, je Ilya Yashin, jedan od najistaknutijih ruskih opozicionih lidera.
Yashin služi kaznu od 8,5 godina zatvora zbog kritikovanja ruskog rata u Ukrajini. On je u pismima iz zatvora naveo da vjeruje da je Vladimir Putin “poludio od vlasti”.
“Razumijem rizike po sebe. Ja sam iza rešetaka, moj život je u Putinovim rukama i u opasnosti je. Ali nastaviću da zagovaram svoj stav”, napisao je.
Ko je Rico Krieger?
U sklopu sporazuma je Bjelorusija također oslobodila njemačkog državljanina Rica Kriegera.
Krieger je osuđen na smrt, ali ga je ove sedmice pomilovao autokratski lider zemlje Aleksandar Lukašenko.
Krieger je ranije radio za njemački Crveni križ, a optužen je za postavljanje eksploziva na željezničku prugu u zemlji po nalogu ukrajinske obavještajne službe.
Ko je Paul Whelan?
U sklopi razmjene se također spominje Paul Whelan, penzionisani američki marinac koji je uhapšen 2018.
Ruske vlasti su uhapsile Whelana u hotelu u Moskvi pod optužbom da je bio uključen u operaciju prikupljanja obavještajnih podataka.
On je 2020. godine osuđen na 16 godina zatvora, no insistira da su dokazi protiv njega falsifikovani.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!