Ukrajina istražuje pravoslavnu crkvu koja je povezana sa Moskvom

Svijet 25. apr 202317:33 0 komentara
REUTERS/Gleb Garanich

Ukrajinske vlasti od novembra istražuju Pravoslavnu Crkvu koja je povezana sa Moskvom, navodeći da je ona produžena ruka Kremlja is da prikriva rusku propagandu predstavljajući je kao vjerska učenja, navodi Guardian.

Neki od najviših čelnika crkve, zajedno sa nekoliko ključnih manastira, bili su podvrgnuti pretresima, a nekoliko visokoprofiliranih sveštenika optuženo je za izdaju i izazivanje vjerske mržnje.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u decembru da će svaka vjerska organizacija za koju se utvrdi da radi za Rusiju biti zabranjena, što je, kako je objasnio, potez kojim bi se spriječila Rusija od pokušaja da oslabi Ukrajinu iznutra.

Crkvi koja je povezana sa Moskvom rečeno je da napusti svoje sjedište nakon što joj je istekao zakup u manastiru Kijevo-Pečerska Lavra, najvažnijem domu istočnog pravoslavlja.

Crkva odbacuje optužbe

U ograđenom manastiru Lavra na obali reke u centru Kijeva stoji na desetine crkava sa zlatnim kupolama povezanih krivudavim kaldrmisanim ulicama. Od obavještenja o deložaciji viđeni su sveštenici, monasi i sjemeništarci obučeni u tradicionalne duge crne pravoslavne haljine kako u kamione utovaruju ikone i dijelove namještaja.

Istraga ukrajinske države o crkvi, koja je potaknuta nedatiranim video snimkom kongreganata u Lavri koji se mole za “Majku Rusiju”, još je više “srozala” njenu reputaciju.

U Ukrajini, gdje dnevno najmanje 100 vojnika bude ranjeno ili ubijeno na linijama fronta, saradnja s Rusijom se smatra najvećim grijehom.

Međutim, ova crkva odbacuje optužbe. Kaže da je prekinula svoje veze s Moskvom nakon invazije u februaru 2022. godine i žestoko poriče da je pod uticajem, kontrolom ili finansiranjem Rusije.

Crkva insistira da je čak i prije februara 2022. godine njena jedina veza sa Moskvom bila duhovno priznanje Moskovskog patrijarha kao glavni autoritet pravoslavne crkve i da nije primila novac od Moskve.

U intervjuu, mitropolit Kliment, šef informativne politike crkve povezane s Moskvom u Ukrajini, tvrdio je da je istraga ukrajinske države zavjera da se ruski agenti u administraciji ukrajinskog predsjednika posiju nejedinstvo među Ukrajincima.

Mitropolit Kliment je također tvrdio da je snimak snimljen u Lavri manipulisan.

Jeste li vidjeli nekoga kako pjeva u videu? Mi smo, jesmo i nastavit ćemo pomagati zemlji u vrijeme rata, ima mnogo (ukrajinskih pravoslavnih) vjernika koji se bore u vojsci”, rekao je on.

Međutim, Guardian navodi kako postoji mnogo primjera visokorangiranih svećenika u njegovoj crkvi koji propagiraju narative Kremlja još od prije početka invazije, te su u televizijskim intervjuima govorili da je Krim bio ruski ili da je rat u Donbasu bio građanski rat i odbijali da kritikuju Rusiju ili Vladimira Putina.

Ukrajinski bezbjednosni službenici su u crkvi u novembru navodno otkrili prorusku literaturu i zastave, pa čak i ruske pasoše.

Ukrajinske sigurnosne službe su također objavile prisluškivane razgovore u kojima se navodno pojavljuje drugi najviši sveštenik crkve, mitropolit Pavlo, kako slavi rusku okupaciju Hersona i raspravlja o ruskoj teoriji zavjere da Rusija cilja na američke biolaboratorije u Ukrajini.

Da li je odnos vlasti prema crkvi opravdan?

Ipak, postavlja se pitanje koliko je to rasprostranjena ova pojava i da li su potezi ukrajinskih vlasti opravdani.

Ured UN-a za ljudska prava (OHCHR) izrazio je zabrinutost da bi akcije ukrajinske vlade protiv crkve mogle biti diskriminatorne.

FSB [ruska služba državne bezbjednosti] pokušava da djeluje, ne preko organizacije, već preko određenih aktivnih članova organizacije“, rekao je Sergej Čapnin, viši saradnik pravoslavnih studija na Univerzitetu Fordham u New Yorku.

Međutim, on je podcrtao da nije cijela crkva dio toga, te da je većina onih sa proruskim uvjerenjima među zvaničnicima na višim nivoima.

On je opisao kako je bilo nekoliko pokušaja da se ujedine pravoslavne crkve u zemlji, počevši od 1990-ih, ali tvrdi da su “moskovski agenti” radili na blokiranju dijaloga.

Cyril Hovorun, teolog koji je nekada bio viši član crkve povezane s Moskvom, a zatim promijenio vjernost, uporedio je pitanje proruske infiltracije u crkvi sa skandalom pedofila u Rimokatoličkoj crkvi. On tvrdi da rukovodstvo zna ko je ruski kolaboracionista ali zažmiri na to, ili čak brani dotičnog episkopa, kako bi se zaštitila crkva.

Neki od tih biskupa su kao agenti FSB-a. Neki od njih nisu, ali su i dalje u dijelovima iste ‘korporacije’. Oni lažu, ali ne kako bi zaštitili sebe, nego korporaciju”, rekao je Hovorun.

Kremlj je vrlo rano shvatio da je za kontrolu crkve dovoljno kontrolisati njene biskupe. Zato je Kremlj mnogo uložio u kupovinu lojalnosti ukrajinskih biskupa. I stoga, mislim da postoji nesrazmjerna simpatija prema ruskoj stvari među biskupima… ali puno običnih ljudi je vrlo nezadovoljno onim što biskupi govore i rade”, objasnio je on.

Glavni čelnik crkve, mitropolit Onufrije, insistira da je prekinuo veze sa Rusijom i prvi put je u februaru upotrebio termin “ruska agresija”. U maju 2022. godine je vrhovni sveštenik uklonio sve reference na Rusku pravoslavnu crkvu iz crkvenog ekvivalenta njenih osnivačkih dokumenata.

No, Hovorun je rekao da su, iako su eliminisali sve eksplicitne reference na svoj odnos s moskovskim patrijarhatom, uveli neke implicitne, koje kao da ostavljaju otvorena vrata za budućnost.

Ukrajinsko društvo im zbog toga ne vjeruje”, rekao je Hovorun.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!