Kada je Ukrajina u augustu pokrenula smjelu ofanzivu na rusku regiju Kursk, cilj je bio natjerati Rusiju na težak izbor – zadržati pritisak na istoku Ukrajine ili se fokusirati na odbijanje ukrajinskih snaga sa vlastitog teritorija. Tri mjeseca kasnije, čini se da bi snage ruskog predsjednika Vladimira Putina mogle postići oba cilja.
Ukrajina se sada priprema za veliki ruski kontraudar u Kursku, pojačan dolaskom vojnika iz Sjeverne Koreje. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u ponedjeljak da se u toj regiji nalazi oko 50,000 neprijateljskih vojnika, što je u skladu s procjenama američkih obavještajnih službi.
Ove snage postavljene su bez slabljenja ruskih snaga na glavnoj liniji fronta u istočnoj Ukrajini, stvarajući mogućnost za rusku “dvostruku pobjedu”: odbijanje ukrajinske ofanzive u Kursku bez velikih kompromisa na istoku.
Ranije ove godine, Ukrajina i Rusija bile su preokupirane u iscrpljujućem zastoju na glavnom frontu, dok su ukrajinske snage u augustu iskoristile slabe ruske odbrane i zauzele dio teritorije u Kursku. Taj potez označio je prvo zauzimanje ruskog teritorija od Drugog svjetskog rata, što je predstavljalo težak udarac za Putinovu vlast.
Ipak, Rusija nije rapidno prebacila trupe na navedeno područje; umjesto toga, pokrenut je skromniji pokušaj da se ukrajinske snage postupno potisnu s polovine zauzete teritorije, dok su ruske snage nastavile napredovanje na istoku Ukrajine. Ukrajina je zbog toga morala preusmjeriti resurse i dio svojih elitnih trupa na obranu Kurska.
Pomoć iz Sjeverne Koreje
Ključ ruskog odgovora bio je savez sa Sjevernom Korejom, koja je poslala oko 11,000 vojnika, čime je Rusiji olakšano regrutiranje unutar zemlje. Prema američkim procjenama, ti vojnici omogućili su Rusiji pripremu veće kontraofanzive, bez povlačenja snaga s istoka Ukrajine.
Andrij Kovalenko, šef ukrajinskog Centra za borbu protiv dezinformacija, izjavio je da su trupe iz Sjeverne Koreje raspoređene širom ruskih jedinica u Kursku i da su “svakodnevne borbe” postale pravilo.
Slab odaziv Zapada i nedostižni ciljevi
Iako su zapadni saveznici Ukrajine upozorili na opasnost saveza između Rusije i Sjeverne Koreje, dodatna podrška Ukrajini je izostala. Sa zabrinutošću zbog moguće eskalacije i oprezom usljed političkih promjena u Sjedinjenim Državama, Zapad je pokazao malo volje za daljnju pomoć Ukrajini.
Analitičari navode da Ukrajina nije samo željela oslabiti rusku glavnu ofanzivu već i dobiti pregovarački adut za buduće razgovore te pokazati Zapadu da su spremni na smjele poteze. Hoće li ti ciljevi biti ostvareni, zavisit će od sposobnosti Ukrajine da odoli sve većoj sili koja se protiv nje okuplja u Kursku, navodi se u tekstu Business Insidera.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!