Ukrajina žuri da stvori ratne bespilotne letjelice s umjetnom inteligencijom

Svijet 18. jul 202412:20 0 komentara
N1

Nekolicina ukrajinskih startup kompanija razvija sisteme umjetne inteligencije (AI) kako bi pomogli u upravljanju velikom flotom bespilotnih letjelica (dronova), dok se borci utrkuju da steknu tehnološku prednost u borbi.

Ukrajina se nada da će uvođenje dronova na AI pogon pomoći u prevazilaženju sve većeg ruskog ometanja signala, kao i da će omogućiti dronovima da rade u većim grupama.

Razvoj AI dronova u Ukrajini je u velikoj mjeri podjeljen između vizuelnih sistema koji pomažu u identifikaciji ciljeva i zabijanju dronova u njih, mapiranja terena za navigaciju i složenijih programa koji omogućavaju dronovima da rade u međusobno povezanim “rojevima”.

Jedna kompanija koja radi na tome je Swarmer, koja razvija softver koji povezuje dronove u mrežu. Odluke i radnje se mogu odmah implementirati u cijelom roju, s tim da je uloga čovjeka samo odobri napad na metu.

“Kada pokušate da povećate broj dronova u roju (sa ljudskim pilotima), to jednostavno ne ide”, rekao je izvršni direktor Swarmera Serhiy Kupriienko u razgovoru za Reuters. “Za roj od 10 ili 20 dronova ili robota, ljudima je praktično nemoguće upravljati njima.”

Swarmer je jedna od više od 200 tehnoloških firmi koje su se pojavile otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju u punom obimu 2022. godine, s civilima iz IT sektora koji razvijaju dronove i druge uređaje kako bi pomogli Ukrajini da se suprotstavi mnogo većem neprijatelju.

Kupriienko je rekao da ljudi piloti imaju velike probleme da upravljaju dronovima od pet ii više dronova ali da će AI moći upravljati stotinama dronova.

Sistem, nazvan Styx, usmjerava mrežu izviđačkih i udarnih dronova, velikih i malih, kako u zraku tako i na zemlji. Svaki dron bi mogao da planira sopstvene poteze i da predvidi ponašanje ostalih u roju, rekao je.

Samuel Bendett, pomoćni viši saradnik u Centru za novu američku sigurnost, rekao je da će sistemima za kontrolu dronova sa umjetnom inteligencijom vjerovatno biti potreban čovjek kako bi spriječio sistem da napravi greške u odabiru mete.

Reuters ističe da širom svijeta postoji velika zabrinutost oko etike oružja koja isključuju ljudsko prosuđivanje. Istraživački rad Europskog parlamenta iz 2020. upozorio je da bi takvi sistemi mogli počiniti kršenje međunarodnog humanitarnog prava i učiniti donošenje odluka o stupanju u rat mnogo lakšim.

AI se već koristi u nekim ukrajinskim napadima dronovima velikog dometa koji ciljaju vojne objekte i rafinerije nafte stotinama kilometara unutar Rusije.

Neimenovani ukrajinski zvaničnik rekao je Reutersu da napadi ponekad uključuju roj od oko 20 dronova.

Glavne bespilotne letelice lete do cilja, ali posao drugih je da uklone ili ometaju vazdušnu odbranu na putu do mete. Da bi to učinili, ukrajinci koriste oblik umjetne inteligencije s ljudskim nadzorom kako bi pomogli u otkrivanju ciljeva ili prijetnji i planiranju mogućih ruta, dodao je izvor.

Potreba za AI dronovima postaje sve hitnija jer obje strane uvode sisteme Elektronskog ratovanja (ER) koji ometaju signale između pilota i dronova.

Naročito mali i jeftini, FPV (pogled iz prvog lica) dronovi, koje su postali glavni način gađanja neprijateljskih vozila 2023. za obje strane, se sve rijeđe koriste zbog ometanja veze između pilota i dronova.

Kako bi se suprotstavili ER prijetnji, proizvođači, uključujući Swarmer, počeli su razvijati mogućnosti koje omogućavaju dronu da se ustremi na metu putem svoje kamere.

ER sistemi formiraju nevidljivu kupolu za ometanje signala nad opremom i vojnicima koje štite. Ako je kontakt pilota s dronom prekinut, oni ga više ne mogu kontrolisati i letjelica se ili strmoglavi na tlo ili nastavlja letjeti ravno u daljinu.

Automatizacija završnog dijela leta drona do cilja znači da mu više nije potreban pilot – čime se poništava učinak ometanja ER-a.

Bespilotne letjelice koje podržavaju umjetnu inteligenciju razvijane su godinama, ali su se do sada smatrale skupim i eksperimentalnim.

U Ukrajini je ključni zadatak proizvođača da proizvedu jeftin AI sistem za dronove. To bi omogućilo da se rasporedi duž cijele linije fronta od 1.000 km, gdje se svake sedmice potroše hiljade FPV dronova.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!