Ukrajinski istraživački novinar Jevheni Šulat spremao se objaviti priču o korupciji u Službi bezbjednosti Ukrajine (SBU) kada su mu uniformirani vojnici prišli u trgovačkom centru i pokušali mu predati poziv za regrutaciju.
On je to shvatio kao pokušaj da suzbije svog izvještavanja.
“Ovo smatram zastrašivanjem i opstrukcijom mog novinarskog rada”, rekao je on, navodeći da se pokušaj regrutacije desio u aprilu odmah nakon što je kontaktirao SBU u vezi priče. Odbio je da prihvati obavijest i umjesto toga je podnio žalbu.
Ali njegov slučaj nije jedini.
Drugi novinari, službenici i ljudi uključeni u nevladine organizacije koje rade na pitanjima kritičnim prema vladi također upozoravaju da administracija (ili visoki zvaničnici) koristi moć da regrutuje ljude kako bi ih ućutkali.
Vlada insistira da ne stoji iza ovakvih incidenata i da će odgovoriti na njih ako se dogode.
“Vjerujem da je upotreba alata krivičnog pravosuđa za vršenje pritiska na bilo koju osobu, uključujući javne aktiviste, neprihvatljiva i takve činjenice moraju odmah biti prijavljene nadležnim organima”, rekao je zamjenik šefa ureda predsjednika Oleg Tatarov, koji nadgleda ukrajinske agencije za provođenje zakona, za Politico.
Ali politički magazin napominje da se povećava broj ovakvih incidenata.
Vitalij Šabunjin, šef Centra za borbu protiv korupcije, najuticajnije institucije u državi, optužio je Tatarova da stoji iza optužbi da je nepropisno pušten iz jedinice na prvoj liniji fronta kako bi zauzeo sigurnije mesto u glavnom gradu.
Ukrajinski Državni istražni biro (SBI) istražuje Šabunjina zbog ne samo izbjegavanja služenja vojnog roka i nezakonitog premještaja iz borbene jedinice, već i zadržavanja automobila koji su dobrovoljci kupili za njegovu vojnu jedinicu. Šabunjin, kao i oni koji su donirali novac za automobil, negiraju optužbe.
“Ako osoba zahtijeva da svi poštuju zakon, onda treba da da primjer”, rekao je za Politico advokat iz Kijeva Rostyslav Kravets, koji je podnio žalbu.
Šabunjin je insistirao da je prijem automobila legitiman i optužio je Tatarova da stoji iza istrage.
“Zašto me juri kancelarija predsednika? Možda zato što govorim o tome kako Tatarov upravlja sistemom za provođenje zakona u Ukrajini? Ili je to zato što Centar za borbu protiv korupcije sistematski uništava antidemokratske inicijative vlasti”, napisao je Šabunjin u objavi na Facebooku.
Tatarov je negirao optužbe i rekao da je svjestan Šabunjinovog doprinosa reformi Ukrajine i borbi protiv korupcije.
“Moje dužnosti uključuju koordinaciju resora pravde i Uprave za pravnu politiku, koji ni na koji način ne mogu uticati na aktivnosti bilo koje agencije za provođenje zakona, i čiji su istražitelji nezavisni”, rekao je on.
Drugi primjeri
U martu je Oleksandr Saliženko, glavni urednik časopisa Chesno koji razotkriva političku korupciju, bio prisiljen otići u vojnu komisiju da objasni zašto se nije pojavio na vojnoj dužnosti; zato što ima rak četvrtog stadija.
“Do marta nisam imao problema sa kancelarijom za regrutaciju. Pokušao sam da potpišem ugovor sa vojskom, ali mi je odbijen zbog zdravstvenog stanja. Podržavam vojsku i mobilizaciju. Tako da je za mene bilo bolno čitati Internet kampanju maltretiranja koja me naziva bjeguncem”, rekao je Salizenko.
Novinari koji istražuju korupciju su također maltretirani na internetu i prozvani su da izbjegavaju regrutaciju na Telegram kanalima, nakon razotkrivanja korupcije. Za to okrivljuju ured predsjednika.
“Oni koriste različite taktike zastrašivanja kako bi pokušali odvratiti novinare, a onda, naravno, uvijek mogu zaprijetiti da će vas poslati na prve linije fronta”, rekao je istraživački novinar Jurij Nikolov za Politico.
“Ovi kanali su veoma bliski sa kancelarijom predsednika“, rekao je on.
Predsjednički ured više puta je negirao da ima bilo kakve veze s anonimnim Telegram kanalima koji napadaju novinare. Predsjednik Volodimir Zelenski se osvrnuo na to pitanje. U januaru je rekao: “Svaki pritisak na novinare je neprihvatljiv.”
Nikolov misli da je postao meta zahvaljujući svojim pričama o korupciji u procesima nabavke ukrajinskog ministarstva odbrane.
U januaru je nekoliko muškaraca pokušalo provaliti u njegov stan u Kijevu, a zatim su polijepili letke “bjegunac od regrutacije” na vratima stana. Policija je pokrenula krivičnu istragu povodom ovog incidenta, ali do sada niko nije optužen.
“Dobra vijest je da slučaj još nije zatvoren. Loše vijesti je sto se ne pomjeraju”, rekao je Nikolov.
Optužbe koje se iznose protiv visokih zvaničnika navode da se sistem brani od neugodnih istraga. Ali ukrajinski službenici i novinari priznaju da je zemlja postigla ogroman napredak u borbi protiv korupcije u posljednjih nekoliko godina – proces potaknut naporima zemlje da ispuni kriterije potrebne za pridruživanje Europskoj uniji i NATO-u.
“Ostvarili smo značajne rezultate. Na primjer, naš sistem kontrole bogatstva službenika jedan je od najboljih na svijetu. A elektronske vladine usluge dostupne na pametnim telefonima otklonile su sloj ogromne korupcije u administraciji”, rekao je Šabunjin.
“Nažalost, imamo još puno posla u borbi protiv korupcije. I ništa ne diskredituje vladu u očima Ukrajinaca kao napadi na ljude koji razotkrivaju korupciju”, dodao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!