Uloga stranih sila u Siriji: Pregled prisustva Turske, Rusije, Irana i SAD-a

Svijet 06. dec 202410:33 0 komentara
Delil SOULEIMAN / AFP

Ponovno izbijanje sukoba u Siriji stavilo je u fokus ulogu stranih sila u toj zemlji. Turska, Iran, Rusija i Sjedinjene Američke Države su od 2011. godine rasporedile trupe u Siriji, dok Izrael često izvodi zračne napade na sirijskom teritoriju.

TURSKA

Turska je rasporedila trupe na sjeverozapadu Sirije, u područjima pod kontrolom sirijskih pobunjenika koji su se pobunili protiv predsjednika Bashara al-Assada 2011. Ankara, koja je podržala pobunu, također podržava neke od tih pobunjeničkih grupa.

Jedan od glavnih ciljeva Turske je oslabiti sirijske kurdske oružane grupe koje su tokom građanskog rata stvorile autonomne enklave duž turske granice. Turska te grupe smatra produžetkom Kurdistanske radničke partije (PKK), koju Ankara označava kao terorističku organizaciju.

Turska je do sada izvela četiri vojne operacije u Siriji. Prva, 2016., bila je usmjerena na Islamsku državu i sirijsku kurdsku frakciju YPG. Potom je 2017. proširila prisustvo na temelju sporazuma s Rusijom i Iranom, rasporedivši trupe u Idlibu. Uslijedile su ofanzive 2018. i 2019. protiv teritorija pod kontrolom Sirijskih demokratskoh snaga (SDF).

Sirijski režim smatra Tursku okupatorskom silom.

RUSIJA

Rusija je vojno intervenisala na strani Assada 2015., čime je odigrala odlučujuću ulogu u promijeni toka sukoba u Assadovu korist. Uz zračnu bazu u Latakiji, Rusija održava i pomorsku bazu u Tartusu, proširujući svoje prisustvo u regionu.

Ruske snage su također prisutne u područjima pod kontrolom vlade, često sudjelujući u naporima za deeskalaciju sukoba. Moskva je i dalje ključni saveznik Assada.

IRAN I SAVEZNICI

Iran je od 2012. godine prisutan u Siriji kroz Revolucionarnu gardu i libanski Hezbollah. Teheran smatra Assada ključnim saveznikom u “osovini otpora” protiv Izraela i američkog utjecaja u regiji.

Uz Iran i Hezbollah, šiitske grupe iz Afganistana i Iraka, koje podržava Teheran, igrale su ključne uloge u borbama. Izrael zbog toga često izvodi zračne napade na iranske položaje u Siriji.

Hezbolah je povukao borce iz Sirije nazad u Liban kako se njegov rat s Izraelom intenzivirao od sredine oktobra, prenosi Reuters. Iako je prošle sedmice postignut prekid vatre, Hezbollah trenutno ne namjerava slati borce u sjevernu Siriju kako bi podržali sirijsku vojsku.

SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE

SAD je 2014. započeo zračne udare na Islamsku državu, a mali broj specijalnih snaga sarađivao je sa SDF-om kako bi potisnuli tu militantnu grupu.

Iako je Trump 2018. najavio povlačenje trupa, SAD i dalje ima oko 900 vojnika u Siriji, većinom na sjeveroistoku, gdje pružaju podršku SDF-u i djeluju iz baze Tanf blizu granice s Jordanom i Irakom. Assadova vlada američke trupe smatra okupatorima.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!