Vlade i privatne kompanije trebale bi doprinijeti globalnom fondu za umjetnu inteligenciju (AI) koji će omogućiti zemljama u razvoju da imaju koristi od napretka u tehnologiji, navodi se u izvještaju UN-a, kako prenosi Guardian.
Prema preporukama savjetodavnog tijela za vještačku inteligenciju generalnog sekretara UN-a, fond bi pomogao da se obezbijede modeli, računarska oprema i programi obuke u vezi sa vještačkom inteligencijom.
Wendy Hall, profesorica informatike na Univerzitetu Southampton i članica savjetodavnog tijela UN-a za AI, rekla je da zapadni svijet ne smije napraviti iste greške s tehnologijom kao što je napravio s klimatskom krizom.
Govoreći o zemljama u razvoju izvan sjeverne hemisfere, Hall je rekla da državama koje nisu u mogućnosti da ulažu u AI treba pružiti pomoć.
“Ako se sada ne pozabavimo problemom kao što je globalni fond za AI, rizikujemo da krenemo istim putem kao što smo to uradili sa klimatskim promjenama, gdje su razvijene zemlje u stanju da se pozabave problemom i idu naprijed, dok je globalni jug zaostao i nema kapacitet da se time bavi”, rekla je.
U izvještaju se preporučuje stvaranje pristupačne baze za AI modele i podatke za izgradnju istih, što bi moglo pomoći u postizanju ciljeva održivog razvoja UN-a, koji uključuju eliminaciju siromaštva i pružanje kvalitetnog obrazovanja.
U izvještaju se također preporučuje uspostavljanje međunarodnog naučnog panela o AI koji bi izdavao godišnji izvještaj o “sposobnostima, prilikama, rizicima i neizvjesnostima” vezanim za umjetnu inteligenciju. Upozorava da ne postoji globalni okvir za upravljanje umjetnom inteligencijom i da bi tehnologija mogla biti nametnuta ljudima, a da oni nemaju pravo glasa u tom procesu.
Prošle godine, AI kompanije i nekoliko država obavezale su se na dobrovoljni sporazum o testiranju najmoćnijih AI modela, dok je ovog mjeseca Velika Britanija potpisala međunarodni ugovor koji ima za cilj spriječiti zloupotrebe ove tehnologije.
“Staviti upravljanje u ruke nekolicine programera ili zemalja koje ih ugošćuju stvorit će duboko nepravednu situaciju”, navodi se u izvještaju, te se dodaje da UN mogu biti domaćin redovnog međuvladinog dijaloga kako bi se podstakla zajednička osnova u upravljanju uticajem tehnologije.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!