Već četiri osobe su pogubljene u Teheranu pod optužbom da su sudjelovale u protestima koji potresaju zemlju od septembra prošle godine. Protesti su uslijedile nakon smrti mlade žene koju je moralna policija optužila za nepravilno odijevanje.
UN-ov Visoki sekretar za ljudska prava Volker Tuerk upozorio je da Teheran koristi smrtnu kaznu prema demonstrantima kako bi zastrašio iranski narod i ušutkao proteste.
“Korištenje kaznenog postupka kao oružja za kažnjavanje onih koji se koriste svojim temeljnim pravima, poput sudionika i organizatora prosvjeda, graniči s državnim ubistvom“, uputio je kritiku Volker Tuerk u saopćenju.
Ta su smaknuća “samovoljno lišavanje života”, istaknula je Ravina Shamdasani, glasnogovornica Visokog vijeća koje se u načelu protivi smrtnoj kazni, na tiskovnoj konferenciji u Ženevi, prenosi Hina.
Poziv iranskoj vladi da “poštuje život i glas svog naroda”
Eksperti UN-a osudili su pogubljenje 23-godišnjeg demonstranta osuđenog u kontekstu protesta širom zemlje, te su podigli uzbunu zbog iranskih umjetnika optuženih za zločine za koje je predviđena smrtna kazna.
Mladi Iranac obješen je nakon što ga je Sud za islamsku revoluciju u Teheranu proglasio krivim za “vođenje rata protiv Boga”.
Do sada su zvanične vlasti već potvrdile smrtne kazne protiv 12 osoba optuženih za “vođenje rata protiv Boga” (moharebeh) i/ili “korupciju na zemlji” (efsad-e fel-arz).
Ovih dana trebaju biti smaknuti Mohammad Boroughani (19) i Mohammad Ghobadlou (22).
“U interesu iranske vlade i njezina naroda bilo bi da sasluša njihove pritužbe i pristupi provedbi pravosudne i političke reforme kako bi se zajamčilo poštovanje različitih mišljenja, pravo na slobodu govora i okupljanja te puno poštovanje i zaštita ženskih prava na svim područjima života“, ističe još Visoki sekretar.
Stručnjaci su podsjetili da se prema međunarodnom pravu smrtna kazna može izreći i provoditi samo za krivična djela koja prelaze prag najtežih krivičnih djela, što znači u slučajevima koji uključuju namjerno ubistvo i nakon pravnog procesa koji daje sve moguće garancije kako bi se osiguralo pravično suđenje.
“Strahujemo za život iranskih umjetnika koji su optuženi za smrtnu kaznu“, rekli su stručnjaci.
Posebno su se osvrnuli na kurdskog repera Samana Yasina, koji je navodno osuđen na smrt nakon što ga je Teheranski sud za islamsku revoluciju 29. oktobra osudio za “moharebeh” ili “vođenje rata protiv Boga”.
Još jedan reper Toomaj Salehi optužen je za “širenje korupcije na zemlji” (još jednu optužbu koja nosi smrtnu kaznu) u sudskom postupku koji se vodi iza zatvorenih vrata i bez prisustva njegovog advokata.
“Još jednom upućujem poziv iranskoj vladi da poštuje život i glas svog naroda, da odmah uvede moratorij na izvršenje smrtne kazne i prekine s pogubljenjima“, dodao je Tuerk.
Od početka protesta, najmanje 40 iranskih umjetnika, pisaca, pjesnika, glumaca, filmskih stvaratelja i muzičara je uhapšeno i zatvoreno.
Stručnjaci kažu da je vitalnost umjetničkog stvaralaštva neophodna za razvoj živih kultura i funkcioniranje demokratskih društava.
Kako navode iz UN-a, trenutni napad Irana na demonstrante predstavlja kršenje međunarodnih ugovora o ljudskim pravima čiji je iranski potpisnik.
Eksperti UN-a izrazili su zabrinutost iranskoj vladi u vezi sa ovim slučajevima i pozvali ih da zaustave ova kršenja.
“Iran mora donijeti iskrene mjere kako bi počeo potrebne reforme koje zahtijeva njegov narod radi poštovanja i zaštite ljudskih prava“, istaknuo je Tuerk.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare