UN upozorio na stotine vansudskih ubistava, kršenje ljudskih prava u Afganistanu

Svijet 23. aug 202309:01 0 komentara
Javed TANVEER / AFP, Ilustracija

Talibanski borci počinili su stotine vansudskih ubistava otkako su preuzeli vlast u Afganistanu 2021., uprkos takozvanoj “općoj amnestiji” koja je trebala zaštititi prethodnu vladu, navode Ujedinjeni narodi, upozorivši kako talibanske vlasti usporavaju napredak u zaštiti ljudskih prava u zemlji nakon preuzimanja vlasti. Žene u toj zemlji kazale su da život pod talibanskom vlašću postaje sve represivniji.

U izvještaju objavljenom u utorak, Misija Ujedinjenih naroda za pomoć Afganistanu (UNAMA) navela je najmanje 218 vansudskih ubistava među više od 800 navodnih kaznenih djela, uključujući proizvoljna hapšenja i pritvaranja, mučenje i zlostavljanje te prisilne nestanke.

Bivši pripadnici Afganistanske nacionalne vojske i policije te zvaničnici Nacionalne uprave za sigurnost bili su među onima koji su najviše bili na meti, a većina kršenja dogodila se u mjesecima neposredno nakon preuzimanja vlasti od terorističke grupe 15. augusta 2021., saopštila je UNAMA.

“Izvještaj predstavlja otrežnjujuću sliku tretmana pojedinaca povezanih s bivšom vladom i sigurnosnim snagama Afganistana od talibanskog preuzimanja zemlje”, rekao je visoki povjerenik UN-a za ljudska prava Volker Turk.

Talibani su se u početku predstavljali kao umjerenija verzija sebe i obećali su amnestiju za protivnike dok su harali zemljom nakon povlačenja američkih i NATO trupa nakon dvije decenije dugog rata.

No, umjesto toga režim se oštro obrušio na građane, ciljajući prvo žene zabranom pristupa univerzitetima i zatvaranjem srednjih škola za djevojke. Afganistanskim ženama također je zabranjeno raditi u nevladinim organizacijama, uključujući UN, i zabranjeno im je putovati bez muškog pratitelja. Također im je zabranjen pristup javnim prostorima poput parkova i teretana.

Međunarodne grupe za ljudska prava i tijela poput UN-a optužuju talibane za usporavanje napretka u zaštiti ljudskih prava otkako su preuzeli vlast.

Afganistanske žene koje su razgovarale s CNN-om rekle su da život pod talibanskom vlašću postaje sve represivniji i brutalniji, s novim pravilima koja od njih zahtijevaju da ostanu pokrivene i da izlaze samo s muškim skrbnikom.

UN je u izvještaju dokumentirao više od 144 slučaja mučenja i zlostavljanja bivših vladinih i sigurnosnih zvaničnika.

Više od 424 proizvoljna hapšenja i pritvaranja i najmanje 14 slučajeva prisilnih nestanaka, uključujući voditeljicu ženskog zatvora u Heratu Aliju Azizi, koja nije viđena od oktobra 2021., saopštio je UN.

U intervjuima vođenim sa zvaničnicima UN-a, pojedinci su prepričavali premlaćivanja cijevima, kablovima, verbalne prijetnje i zlostavljanja od pripadnika talibanskih snaga sigurnosti.

Članovi porodica također su ispričali da su njihovi rođaci hapšeni ili nestali, da su njihova tijela pronađena danima ili čak mjesecima kasnije, dodala je UNAMA.

“Afganistan je i dalje strana u velikom broju međunarodnih ugovora i konvencija o ljudskim pravima koji zabranjuju vansudska ubistva, proizvoljna hapšenja i pritvaranja te mučenje i zlostavljanje. Bivši vladini i sigurnosni zvaničnici imaju pravo na istu zaštitu ljudskih prava kao i svi Afganistanci”, saopšteno je iz UN-ove agencije.

Turk, visoki povjerenik UN-a za ljudska prava, pozvao je talibane da kazne počinitelje.

“Pozivam de facto vlasti da pažljivo razmotre nalaze ovog izvještaja i da ispoštuju svoje obveze prema međunarodnim zakonima o ljudskim pravima sprječavanjem daljnjih kršenja i pozivanjem počinitelja na odgovornost”, naglasio je.

Odgovarajući na izvještaj UN-a, ministarstvo vanjskih poslova pod vodstvom talibana zanijekalo je da je država odobrila vansudska ubistva ili ciljanje na ljude koji su se borili ili radili za prethodni establišment.

“Nijedan vojni djelatnik prethodne administracije nije uhapšen, pritvoren ili mučen zbog svojih aktivnosti u sigurnosnim institucijama”, navodi se u njihovom saopštenju.

“U vezi sa zabranom mučenja, pravima osumnjičenika i pritvorenika, Njegovo Visočanstvo Amir al-Mu'minin izdao je dekret koji se provodi u cijeloj zemlji”, dodaju, koristeći počasni naziv za talibanskog vrhovnog vođu Hibatullah Akhundzada.

“U slučaju da je bilo koja službena ili sigurnosno-odbrambena institucija Islamskog Emirata prekršila dekret o amnestiji, stvar će biti službeno istražena, a počinitelji će biti privedeni pravosudnim tijelima radi procesuiranja”.

Talibanski zvaničnici kažu i da su oslobodili zemlju od stranih okupacijskih snaga.

“Afganistanci su uspjeli vratiti svoju zemlju, slobodu, vladu i volju”, rekao je ranije za CNN zamjenik glasnogovornika talibana Bilal Karimi.

Voditeljica UNAMA-e Roza Otunbayeva pozvala je talibane da pokažu “istinsku predanost” općoj amnestiji i osiguraju njezino održavanje.

“Ovo je ključni korak u osiguravanju stvarnih izgleda za pravdu, pomirenje i mir u zemlji”, rekla je Otunbajeva.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!