Uprkos protivljenju, Japan počinje ispuštanje filtrirane radioaktivne vode

Svijet 22. aug 202309:32 0 komentara
Reuters

Japan će u četvrtak početi ispuštati pročišćenu radioaktivnu vodu iz nuklearke Fukushima pogođene tsunamijem u Tihi ocean, uprkos protivljenju susjednih zemalja.

Odluka je uslijedila nekoliko sedmica nakon što je UN-ov nuklearni nadzornik odobrio plan.

Oko 1,34 miliona tona vode – dovoljno da se napuni 500 olimpijskih bazena – nakupilo se otkako je tsunami 2011. uništio elektranu.

Vlasti će zatražiti od operatera elektrane da se “brzo pripremi” za početak odlaganja 24. augusta ako vremenski uvjeti i uvjeti mora budu odgovarajući, rekao je u utorak japanski premijer Fumio Kishida, prenio je BBC.

Kishida posjetio je lokaciju u nedjelju, što je potaknulo nagađanja da je puštanje neizbježno.

Vlada je rekla da je ispuštanje vode neophodan korak u dugotrajnom i skupom procesu razgradnje elektrane, koja se nalazi na istočnoj obali zemlje, oko 220 km sjeveroistočno od glavnog grada Tokija.

Japan već više od decenije skuplja i skladišti zagađenu vodu u spremnike, ali prostora ponestaje.

Godine 2011. tsunami izazvan potresom magnitude 9,0 po Richteru poplavio je tri reaktora nuklearne elektrane Fukushima Daiichi. Događaj se smatra najgorom svjetskom nuklearnom katastrofom od Černobila.

Ubrzo nakon toga, vlasti su uspostavile zonu isključenja koja se nastavila širiti jer je radijacija iscurila iz elektrane, prisilivši više od 150 hiljada ljudi da se evakuiraju iz tog područja.

Plan ispuštanja vode iz postrojenja izazvao je uzbunu diljem Azije i Pacifika otkako ga je odobrila japanska vlada prije dvije godine.

U julu ga je potpisao UN-ov nuklearni nadzornik, a vlasti su zaključile da bi utjecaj na ljude i okoliš bio zanemariv. Ali mnogi ljudi, uključujući ribare u regiji, strahuju da će ispuštanje pročišćene vode utjecati na njihovu egzistenciju.

Operateri postrojenja filtrirali su vodu kako bi uklonili više od 60 radioaktivnih tvari, ali voda neće biti potpuno bez zračenja jer će i dalje sadržavati tricij i ugljik-14, radioaktivne izotope vodika i ugljika koji se ne mogu lako ukloniti iz vode.

Plan je izazvao negodovanje u susjednim zemljama, a Kina je najglasniji protivnik, optuživši Japan da tretira ocean kao svoju “privatnu kanalizaciju”.

Međutim, vlada Južne Koreje podržala je plan i optužila demonstrante za izazivanje straha.

Kao odgovor na objavu od utorka, Hong Kong je rekao da će “odmah aktivirati” ograničenja uvoza nekih japanskih prehrambenih proizvoda.

I Južna Koreja i Kina već su zabranile uvoz ribe iz okolice Fukushime.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!