Uznimirujući izvještaj: Paravojne jedinice u Sudanu grupno silovale djevojčice od samo devet godina

Svijet 29. jul 202416:23 0 komentara
MSF/Mohamed Zakaria/Handout via REUTERS

Naoružane osobe iz ozloglašene milicije harale su glavnim gradom Sudana i grupno silovale "bezbroj" žena i djevojčica, od kojih su neke imale samo devet godina, navodi se u rezultatima istrage koja dokumentira šokantnu prevalenciju seksualnog nasilja u Khartoumu tokom građanskog rata u zemlji.

Neki od napada pripadnika Snaga za brzu podršku (RSF) bili su toliko brutalni da su žene i djevojke umrle “zbog nasilja povezanog s činom silovanja”, prema istraživanju Human Rights Watcha (HRW), prenosi Guardian.

Svjedočenja žena i djevojaka iz područja Khartouma koje je zauzeo RSF pokazuju da su mnoge bile otete, mučene i zatvorene kao seksualne robinje. Majke su silovane pokušavajući zaštititi svoje kćeri.

Neke su djevojke rekle borcima RSF-a da su udate, a ne djevice, u pokušaju da izbjegnu napad, dodaje se u izvještaju..

RSF je silovao, grupno silovao i prisilio na brak bezbroj žena i djevojaka u rezidencijalnim četvrtima glavnog grada Sudana”, rekla je Laetitia Bader, direktorica HRW-a za Rog Afrike.

Ubrzo nakon što je izbio građanski rat između RSF-a i sudanske vojske prije 15 mjeseci, RSF je zauzeo dijelove Khartouma i njegovih bratskih gradova, Omdurman i Khartoum North.

Pristup glavnom gradu od tada je bio otežan zbog borbi, ali istraživači HRW-a intervjuirali su 42 pružatelja njege, socijalnih radnika, odvjetnika i volontera hitne pomoći u Khartoumu kako bi utvrdili kako se postupalo sa ženama i djevojčicama.

Dokumentirane su najmanje 262 osobe koje su preživjele seksualno nasilje, u dobi između devet i 60 godina.

U nekoliko navrata, borci RSF-a silovali su volontere hitne pomoći dok su pokušavale pomoći preživjelima seksualnog nasilja, navodi se u izvještaju.

Kolektivno, svjedočanstvo otkriva pakleni život ogromnog broja žena i djevojaka u sudanskoj prijestolnici. Jedna 20-godišnja žena rekla je istraživačima: “Mjesecima sam spavala s nožem pod jastukom u strahu od racija koje RSF dovodi do silovanja. Više nije sigurno biti žena koja živi u Khartoumu pod RSF-om”, rekla je.

Najmanje četiri žene i djevojke umrle su od povreda nakon što su bile silovane, a mnogima je potrebno bolničko liječenje, navodi se u izvještaju. Jedna je tinejdžerica upucana u bedro nakon što ju je silovala grupa vojnika RSF-a i umrla je u bolnici “od teškog krvarenja izazvanog mecima”.

Bader je pozvala Afričku uniju i Ujedinjene narode da rasporede snage za zaštitu civila kako bi spriječili daljnje ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Izvještaj također optužuje vojnike koji pripadaju Sudanskim oružanim snagama (SAF) za seksualno nasilje nad ljudima u Khartoumu. Iako je manje slučajeva pripisano državnoj vojsci, istraživači su dokumentirali “povećanje” slučajeva nakon što je SAF preuzeo kontrolu nad Omdurmanom početkom 2024. Muškarci i dječaci također su silovani, uključujući i u pritvoru, prema izvještaju.

HRW je rekao da su obje strane blokirale pristup preživjelima kritičnoj hitnoj zdravstvenoj skrbi i da su napale zdravstvene radnike, što predstavlja ratni zločin.

Rečeno je da SAF “namjerno ograničava humanitarne zalihe”, uključujući medicinske potrepštine, nametanjem de facto blokade pomoći koja ulazi u područja Khartouma pod kontrolom RSF-a od listopada.

Niti jedna strana, dodaje se u izvještaju, nije poduzela “značajne korake” da spriječi svoje snage u silovanju ili napadima na zdravstvene radnike, pa čak ni da neovisno i transparentno istraži zločine koje su počinile njihove snage.

Međutim, izjava Babikira Elamina, glasnogovornika sudanskog ministarstva vanjskih poslova, osporila je nalaze izvještaja, dodajući: “Što se tiče sudanskih oružanih snaga, ovaj izvještaj sadrži neutemeljene optužbe koje očito nikada nisu bile unakrsno ispitane niti iznesene SAF-u”.

“Kategorički poričemo klevetničku tvrdnju autora izvještaja da SAF ili vlada Sudana odobravaju seksualno nasilje u bilo kojem trenutku. Jednako tako, nema istine u optuživanju SAF-a da cilja na pružatelje zdravstvenih usluga. Izvještaj ne nudi nikakve dokaze za ovu optužbu. Trenutno su operativne bolnice i zdravstvene ustanove u područjima pod kontrolom SAF-a ograničene na područja koja kontrolira i štiti SAF, uključujući oko 400 od 540 državnih bolnica. Suprotno tvrdnjama u izvještaju da SAF blokira isporuku medicinskih potrepština, SAF je taj koji štiti, čuva i često poduzima isporuku tih potrepština, uključujući korištenje ispuštanja iz zraka”, rekao je.

Brojni iskazi preživjelih otkrili su da ih je silovalo čak pet boraca RSF-a.

RSF je također “redovno otimao” žene i djevojčice i zatvarao ih u domove, navodi se u izvještaju. Neke su žene bile zatvorene sedmicama. Mnogi su bili pretučeni, mučeni i uskraćen im je pristup hrani u uslovima za koje su istraživači rekli da predstavljaju seksualno ropstvo.

“Dvije djevojke, sestre, koje smo uzdržavali rekle su mi da je RSF silovao njih i druge žene u kući svaki dan, tri dana koje su provele u pritvoru”, rekla je pružateljica usluga i braniteljica ženskih prava.

Dodala je da su sestre držane u velikoj kući zajedno s velikim brojem žena i djevojaka iz Južnog Sudana i Etiopije. “Opisali su kako su ih tukli, uskraćivali im hranu i tjerali ih da svakodnevno peru odjeću pripadnika snaga”, navodi se u izvještaju.

Intervjuirani zdravstveni djelatnici rekli su da su “šokirani” ciljanjem mladih djevojaka.

U izvještaju su dokumentirane najmanje tri trudnoće 15-godišnjih djevojčica koje su rezultat silovanja od strane RSF-a i jedan slučaj od strane sudanske vojske, u sjevernom Khartoumu.

RSF je prošle sedmice pisao HRW-u kako bi odbacio tvrdnje da su okupirali bolnice ili medicinske centre u Khartoumu, ali nije ponudio nikakve dokaze da je proveo istrage o navodima o seksualnom nasilju od strane svojih snaga.

Elamin, glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova, dodao je: “SVS je drevna nacionalna vojska, stara gotovo stotinu godina, čije su vodstvo, kao i redovi i činovi, visoko disciplinirani, profesionalni i dobro upoznati s međunarodnim humanitarnim pravom i najpoznatijim vojnim normama. i pravila. Zaštita civila, posebno žena i djece, na vrhu je prioriteta SAF-a i vlade Sudana”.

Dodao je da vlada ima snažnu “jedinicu za zaštitu žena i djece pri svom ministarstvu socijalnog razvoja i njege” te istaknuo da brojne organizacije nikada nisu optužile SVS za tako gnusne zločine.

Elamin je također osporio spominjanje “zaraćenih strana” u izvještaju kao “nepravedno i pogrešno”.

Rekao je da se vojska ne može usporediti s “milicijom koju podržava izvana, sastavljenom uglavnom od plaćenika” koja koristi istu taktiku i brutalnost koju koristi Isis [Islamska država].”

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!