Suša na italijanskom ostrvu Siciliji postala je toliko jaka da su mnogi stanovnici grada Caltanissetta već dva mjeseca bez tekuće vode, što je dovelo do pozamašne zarade za neovlaštene privatne prodavače.
U situaciji koja se lakše povezuje sa zemljama u razvoju nego sa naprednom europskim ekonomijama, hiljade Sicilijanaca dobivaju vodu od pojedinaca i grupa koji je distribuiraju iz autocisterni po abnormalno visokim cijenama.
Nakon četiri godine padavina koje su bile znatno ispod historijskog prosjeka, italijanska vlada je u maju proglasila vanredno stanje kako bi pokušala bolje upravljati resursima do jesenje kišne sezone, ali od tada su se stvari samo pogoršavale.
U desetinama gradova u centralnoj Sicilijani dotok vode je ograničen, primoravajući građane da se oslanjaju na zalihe iz cisterni koje porodice i preduzeća mogu koštati u prosjeku 300 eura mjesečno.
“Svakih 15 ili 20 dana moram zvati kamione za vodu da napunim rezervoare koje imam kod kuće”, rekao je Alberto Micciche, koji živi u četvrti Poggio Fiorito na periferiji Caltanissette.
Cijena kamiona od 8.000 litara udvostručila se u odnosu na prošlu godinu na oko 100 eura, rekao je Micciche. Na to se dodaju i dodatni troškovi struje za pumpanje vode iz rezervoara do kuhinje ili kupatila.
“Samo otvaranje slavine je skupo”, rekao je.
U ostatku Caltanissette vlasti osiguravaju redovno napajanje vodom na samo nekoliko sati sedmično ili svake dvije sedmice, zavisno o kvartu.
Hronične nestašice vode nisu ništa novo za Sicilijance, od kojih mnogi imaju spremnike na krovovima ili pod zemljom kako bi preživjeli period nestašice, ali se ti spremnici sada pokazuju nedovoljnim jer suše postaju sve duže i sve teže.
Preduzeća koja zahtijevaju stalno napajanje vodom za piće, poput restorana, ogorčena su jer potražnja nadmašuje ponudu i cijene rastu.
“Mnogi vlasnici cisterni znaju da smo u nevolji i iskorištavaju situaciju, kao da nas ucijenjuju”, rekla je Michele Tornatore, vlasnica restorana pod nazivom “Sale e Pepe” (So i Biber) u Caltanissetti.
“Ako cisterne mogu dobiti vodu, zašto onda nema vode?” rekao je.
Zvanično, voda se u Italiji smatra javnim dobrom i ne mogu je prodavati pojedinci, koji mogu imati privatne bunare isključivo za ličnu upotrebu.
Samo ovlaštene privatne cisterne mogu distribuirati vodu koju su crpili iz javnih izvora, uz naplatu naknade za transport. Da bi to učinili, sami moraju platiti tarifu lokalnom službenom vodovodu.
Međutim, pravila se rutinski krše, uz potencijalne rizike po javno zdravlje. Mnogi vlasnici cisterni nisu registrovani i rade bez nadzora ili propisa, isporučujući vodu iz nekontrolisanih izvora i nesigurnog kvaliteta.
Vlasti u nekoliko sicilijanskih gradova kaznile su ove godine više ljudi hiljadama eura zbog neovlaštene distribucije i prodaje kontaminirane vode.
Salvatore Cocina, direktor odjela civilne zaštite Sicilije, rekao je za Reuters da ostrvo traži nove izvore vode i popravlja napuštene bunare, ali da je situacija toliko kritična da bi u izuzetnim slučajevima gradonačelnici trebali iskoristiti svoja ovlaštenja da privremeno zauzmu privatne bunare.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!