Velike ukrajinske šume razorene ratom: Nenadoknadiva ekološka šteta

Svijet 10. okt 202411:41 0 komentara
EUTERS via Sviati Hory National Park

Serhiy Tsapok je posmatrao zgarišta borova, crne panjeve koji svjedoče o uništenju jednog naroda. "Sada su mrtvi," kazao je umorni šumar, govoreći o drveću o kojem se brinuo gotovo dvije decenije. Ovaj 41-godišnjak više ne uživa u svojim svakodnevnim rutama kroz ukrajinske šume, jer su one postale noćna mora.

Požar, izazvan nepoznatom eksplozijom, uništio je tri hektara borova u nacionalnom parku Sviati Hory na istoku Ukrajine. Prema riječima zvaničnika, četiri petine parka od skoro 12.000 hektara uništeno je ili oštećeno vatrom i eksplozivnim sredstvima.

Rat u Ukrajini uništio je pejzaže širom zemlje, uključujući mnoge predjele od 10 miliona hektara šuma. Svakodnevno, ruske i ukrajinske vojske razmjenjuju hiljade projektila, uništavajući zemlju u sukobu koji podsjeća na rovovsko ratovanje iz Prvog svjetskog rata. Uništavanje je evoluiralo, s novim taktikama, poput dronova koji bacaju zapaljive materijale na šume, izazivajući požare.

Šumari, ekolozi i demineri su izrazili zabrinutost zbog opsega štete na ukrajinskim šumama. Prema riječima Serhiya Pryimachuka, direktora nacionalnog parka Sviati Hory, ruska municija spalila je velike površine parka koji je nekada bio omiljeno prirodno utočište u regiji.

“Šta smo izgubili je ogromno,” kazao je Pryimachuk.

REUTERS/Thomas Peter

Posao šumara sada je izuzetno opasan. Mine i neeksplodirana ubojita sredstva su najveća prijetnja. Oleksandr Polovynko, 39-godišnji šumar, jedva je preživio nakon što je stao na minu prošle godine dok je obilazio šumu. “Otpuzao sam nazad do auta i odvezao se kući s jednom nogom,” prisjetio se. Trebalo mu je šest mjeseci da se vrati na posao.

U mnogim dijelovima istočne Ukrajine šume su pretvorene u polja ogoljenih, slomljenih stabala. Stručnjaci kažu da su lokalne životinjske vrste, poput jelena, divljih svinja i djetlića, ozbiljno pogođene gubitkom staništa, iako je trenutno teško procijeniti gubitak biodiverziteta.

Na sjeveru Ukrajine, u prirodnom rezervatu Černobil, predratna populacija od preko 100 Przewalskijevih konja – globalno ugrožene vrste divljih konja – značajno je smanjena zbog sukoba, kazao je ekolog Oleh Lystopad. Mine otežavaju gašenje požara, što dodatno prijeti opstanku ovih životinja.

REUTERS/Thomas Peter

Iako zaštita okoliša nije glavni prioritet za zemlju u ratu, šteta na šumama dio je šireg ekološkog razaranja koje će ostaviti trajne posljedice. Stručnjaci upozoravaju da će posljedice zagađenja tla, vode i zraka, kao i postavljanje mina, ostaviti Ukrajinu opasnom i za prirodu i za ljude decenijama nakon rata.

Uništavanje šuma tokom rata pogoršalo je probleme kao što je ilegalna sječa drva. Ratna razaranja izazivaju požare, dok intenzivno granatiranje pretvara šume u polja panjeva. Borove šume, česte na istoku Ukrajine, lako se zapale i značajno su uništene sukobom.

Stručnjaci tvrde da je situacija u okupiranim područjima još gora, gdje okupacione vlasti nemaju kapacitete da gase požare. Procjenjuje se da je 80% borovih šuma u Luganskoj regiji uništeno.

REUTERS/Thomas Peter

Ukrajinske vlasti su zaključile da je 425.000 hektara šuma kontaminirano minama i neeksplodiranim ubojitim sredstvima, što je površina veličine pola Kipra. Vlasti još moraju pregledati do 3 miliona hektara šuma koje su bile pod ruskom kontrolom.

Šumari kažu da su Rusi postavili minske zamke dok su se povlačili. Ukrajinski ministar okoliša Ruslan Strilets izjavio je u julu da je gašenje požara u minskim poljima gotovo nemoguće.

Osim ozbiljnih povreda šumara poput Polovynka, podaci ukrajinskog ministarstva okoliša pokazuju da je 14 radnika šuma poginulo od mina, eksplozivnih zamki i granatiranja tokom rata.

Reutersovi novinari su u Donjecku svjedočili šumarima i vatrogascima koji su gledali požare iz sigurnih zona, nesposobni djelovati zbog opasnosti od mina. U Sviati Horyju su demineri čistili šume, a vođa tima, Mykyta Novikov, kazao je da napreduju vrlo sporo, često samo pet metara dnevno.

REUTERS/Thomas Peter

Stručnjaci kažu da je uklanjanje mina iz šuma mnogo teže nego u otvorenim poljima, jer deminerske mašine ne mogu prolaziti kroz drveće. Regeneracija šuma nakon rata trajat će decenijama i koštati milijarde dolara. Neki smatraju da će neke šume neće nikada biti očišćene od mina, podsjećajući na šume koje su proglašene zabranjenim zonama nakon ranijih ratova u Europi.

Svjetska banka procjenjuje da šteta nanesena ukrajinskim šumama i zaštićenim područjima prelazi 30 milijardi dolara, zaključuje Reuters.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!