Assadov bijeg u Moskvu nakon brzog kolapsa njegovog režima znači više od gubitka saveznika za Kremlj. Kako CNN navodi u svojoj analizi, pad Assadovih nanosi veliki udarac aspiracijama ruskog predsjednika Vladimira Putina kao posrednika moći na Bliskom istoku – i postavlja nova pitanja o krhkosti njegovog vlastitog režima.
“Minus jedan diktator i Putinov saveznik”, napisao je istaknuti ruski opozicioni aktivista Ilja Jašin na X-u, postavljajući fotografiju Assadovog transparenta u plamenu.
“Putin je bacio Assada pod autobus da bi produžio svoj rat u Ukrajini”, komentarisao je bivši ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba. “Njegovi resursi su oskudni, a on nije tako jak kao što se pretvara”, dodao je.
Historijske paralele
Za posmatrače ruskog rata protiv Ukrajine, odlazak brutalnog diktatora pokreće neke upečatljive historijske paralele.
Assad se sada pridružuje nekadašnjem ukrajinskom kolegi u egzilu – bivši ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič pobjegao je u Rusiju 2014. nakon sedmica uličnih protesta koji su kulminisali krvavim gušenjem.
Sirijci sada lutaju kroz Assadovu napuštenu predsjedničku palatu u Damasku, baš kao što su Ukrajinci mogli posjetiti područje Mežihirije, blještavo imanje koje je nekada zauzimao Janukovič, piše CNN, koje je u međuvremenu preuređena u muzej korupcije.
Janukovič se nije vratio u Ukrajinu od njegovog svrgavanja, iako Rusija sada efektivno kontroliše više od 20 posto ukrajinske teritorije nakon invazije na ovu zemlju, koja je počela u februaru 2022. godine.
I za razliku od Assada, čije snage su predale Damask bez borbe, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski se čvrsto držao dok su se ruske trupe približavale Kijevu.
Assadov bijeg iz Sirije bio je više od trenutka uživanja za Ukrajince koji u tome vide simbolični poraz Putina. Sirijski režim se srušio u trenutku kada je Zelenski bio u Francuskoj da se sastane s predsjednikom ove zemlje Emmanuelom Macronom i novoizabranim predsjednikom SAD-a Donaldom Trumpom uoči ponovnog otvaranja katedrale Notre-Dame, gdje je ukrajinski lider dobio ovacije.
Trumpova objava o Siriji i Rusiji
Ukrajina se priprema za posljedice Trumpove pobjede zbog straha da bi nova administracija mogla povući podršku Kijevu. Ali implozija Assadovog režima mogla bi potencijalno oslabiti Putinovu ruku u pregovorima o okončanju rata u Ukrajini, posebno ako se ratoborne prijetnje ruskog predsjednika sa nuklearnom eskalacijom dožive kao šuplja priča.
Dok su se pobunjenički borci približavali Damasku, sam Trump je u postu na društvenim mrežama ukazao na sužavanje mogućnosti Kremlja. “Rusija, zato što je toliko vezana za Ukrajinu, i sa tamošnjim gubitkom od preko 600.000 vojnika, izgleda nesposobna da zaustavi ovaj doslovni marš kroz Siriju, zemlju koju su godinama štitili”, napisao je.
Kako CNN piše, kolaps Assadovog režima predstavlja stvaran vojni gubitak za Putina. Rusija u Tartusu, na sirijskoj obali Sredozemnog mora, ima pomorsku bazu još od Hladnog rata. Također se oslanja na svoju vazdušnu bazu u Hmeimimu, u sirijskoj provinciji Latakija, kao čvorištu za projektovanje moći na Bliskom istoku.
Kada je Putin direktno intervenisao u Siriji prije skoro deceniju, šaljući svoje vazduhoplovstvo i ruske plaćenike da podrže Assadove gubitničke snage u dogovoru sa Iranom, njegova eskalacija je isplatila dividende: kupio je vrijeme za sirijskog diktatora, stavio veći dio geografije ove zemlje pod kontrolu vlade i pokazao se kao suštinski igrač u regionalnoj i globalnoj politici.
Putinova obećanja podrške Assadu prije jedne decenije sada izgledaju isprazna. Ali možda je još rano otpisati Putina kao rivalskog pregovarača i potencijalnog protivnika, uprkos svrgavanju njegovog klijenta, piše CNN.
Nije vrijeme za slavlje Ukrajinaca
Tatjana Stanovaja, bliski Putinov posmatrač, sa druge strane je sugerisala u objavi na X-u da bi Assadov poraz mogao da ojača Putinovu pregovaračku poziciju o Ukrajini.
“Putin može postaviti dodatne uslove i neće lako pristati na pregovore. On će insistirati na tome da je sada na Zapadu i Ukrajini da promijene svoj stav”, rekla je ona ističući Trumpove pozive Putinu da okonča rat u Ukrajini.
“Imajte na umu da je Assadov kolaps također potresao Putina, čineći ga manje sklonim demonstriranju fleksibilnosti s Ukrajinom. Rat u Ukrajini ga je u određenoj mjeri koštao Sirije, što pojačava njegovu nespremnost na kompromis”, ocijenila je.
Putin je dugo sebe vidio zaključanog u neprijateljskom sukobu sa Zapadom i suočava se s nalogom Međunarodnog krivičnog suda zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini.
Zbacivanje Assada može samo učvrstiti njegovu poziciju.
Bonus video:
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare