Evakuiraju se domovi u sjevernoj talijanskoj regiji Emilia-Romagna dok je oluja Boris, koja je od prošle sedmice ubila najmanje 24 osobe u srednjoj i istočnoj Europi, zahvatila ovu zemlju, uzrokujući ozbiljne poplave i klizišta.
Jaka kiša pogodila je regiju Emilia-Romagna u srijedu kasno poslijepodne, a situacija se naglo pogoršala kako je pala noć.
Jader Dardi, gradonačelnik Modigliane, grada u pokrajini Forlì-Cesena koja je također bio teško pogođena razornim regionalnim poplavama u maju 2023., rekao je da je rijeka “eksplodirala”.
“Situacija je vrlo dramatična”, rekao je za Sky TG 24. “Gore je nego 2023. godine”.
Voda je potekla nizvodno, uzrokujući poplave u zaseoku Marzeno u Brisighella.
“Iznenadni i veliki val stiže iz Modigliane, prolazeći kroz zaselak Marzeno”, navodi se u poruci na stranici gradske vijećnice Brisighelle na društvenim mrežama pozivajući ljude u pogođenim područjima da evakuiraju svoje domove. Raseljeni bi bili smješteni u školu, dodaje se u objavi.
Luca Della Godenza, gradonačelnik Castel Bolognesea, rekao je da je situacija “daleko od najgorih predviđanja”.
“Situacija se pogoršava i pogoršava se sve brže”, napisao je na Facebooku. “Razina rijeke se stalno prati i dosegla je 6,19 metara u Tebanu. Vatrogasci i lokalna policija su mobilizirani i koristit će megafone kako bi upozorili građane na ozbiljnu situaciju u kojoj se nalazimo”.
Pozvao je stanovnike u tom području da se popnu na više spratove svojih domova.
Rijeka Savena u Bologni također je brzo porasla, upozorila je gradska vijećnica u srijedu navečer. Dužnosnici su naredili evakuaciju prizemlja i podrumskih kuća u pogođenim područjima.
Blokirane su i neke ceste zbog odrona.
Upozorenja na oštre vremenske uvjete na snazi su u Emiliji-Romagni i susjednoj Marche sljedećih 24-36 sati. Škole će biti zatvorene u četvrtak, a ljudima se savjetuje da izbjegavaju putovanja i, gdje je to moguće, da rade od kuće.
Poplava u Emiliji-Romagni u maju 2023. odnijela je 17 života i prouzročila štetu od 8,5 milijardi eura.
Od prošle sedmice oluja Boris donijela je opsežne poplave i obilne kiše u Češkoj, Rumuniji, Poljskoj i Austriji. Broj poginulih porastao je na najmanje 24 u srijedu jer je Češka izvijestila o četvrtoj i petoj žrtvi.
Naučnici kažu da su ekstremne kiše i poplave postale sve češće i intenzivnije zbog klimatskih promjena koje je uzrokovao čovjek.
Komesar EU za upravljanje krizama Janez Lenarčič rekao je u srijedu da su poplave u srednjoj Europi i smrtonosni šumski požari u Portugalu zajednički dokaz klimatske krize.
“Nemojte griješiti. Ova tragedija nije anomalija. To brzo postaje norma za našu zajedničku budućnost”, rekao je Lenarčič europarlamentarcima. “Europa je kontinent koji se najbrže zagrijava na globalnoj razini i posebno je osjetljiva na ekstremne vremenske prilike”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!