Prošle nedjelje, promotivni video iz Kremlja privukao je pažnju ukrajinskih medija koji izvještavaju o ratu. Na snimku je prikazana ruska posada koja puca iz starog, vučnog artiljerijskog sistema na ukrajinske položaje u Donjecku.
Artiljerijsko oružje je zapravo haubica D-74 od 122 mm, koju je Sovjetski Savez razvio kasnih 1940-ih, piše Business Insider.
Ipak, njegova starost nije bila glavna atrakcija. Rusija je, na kraju krajeva, redovno raspoređivala oružje iz doba Hladnog rata iz svojih starih zaliha.
Ono što je iznenađujuće u vezi sa D-74 u Ukrajini je da ne bi trebalo da se nalazi u ruskom inventaru.
Sovjetski Savez je počeo da ih proizvodi 1955. godine, ali ih je brzo zamijenila druga haubica, M-46, koja je ispaljivala 130 mm metke na većem dometu.
Kako je D-74 izašao iz mode, Moskva je počela da izvozi oružje u zemlje koje su prijateljski nastrojene prema Sovjetskom Savezu kao što su Vijetnam i Kina i smatra se da je raspodijelila cijeli svoj arsenal.
Ipak, oružje se ponovo pojavilo u ruskim rukama u Donjecku, što je navelo ukrajinske medije da raspravljaju o mogućnosti da je uvezeno iz zemlje kao što je Sjeverna Koreja, za koju se takođe zna da ima zalihe D-74.
„Nije tajna da Rusija vodi značajne borbe i sa materijalom, i sa ljudstvom. I sigurno je pretpostaviti da ovi sistemi, ili barem municija, dolaze iz Sjeverne Koreje“, rekao je za Business Insider penzionisani potpukovnik Majkl Persel, koji drži časove o Rusiji i međunarodnoj bezbjednosti na Univerzitetu Džordž Vašington.
To što je Rusija saopštila svijetu da uvozi i koristi D-74 takođe bi se uklapalo u njenu ratnu strategiju, dodao je on.
„Rusija se nije stidjela da ojača i unaprijedi svoje odbrambene veze sa Sjevernom Korejom. Na isti način je Putinov režim uvijek tražio podršku i odobrenje od marginalizovanih država bez obzira na legitimitet vlasti“, dodao je.
Dženifer Kavano, viši saradnik i direktor vojne analize u vašingtonskom istraživačkom centru Prioriteti odbrane, rekla je za BI da Rusija možda pokušava da pokaže da može da prikupi ogromne resurse usred sankcija Zapada.
„S obzirom na ruske gubitke u posljednjih šest nedjelja, objava da koriste D-74 mogla bi da bude način da signalizira svoju izdržljivost i sposobnost da se još neko vrijeme bori“, rekla je ona.
Uloga Pjongjanga u ratu posebno je bila u centru pažnje jer jača veze sa Rusijom i postoje informacije da snabdijeva Kremlj stalnim prilivom oružja.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je u februaru procijenio da Rusija dobija najmanje milion artiljerijskih granata od Sjeverne Koreje.
Zatim je u nedjelju rekao da Sjeverna Koreja uspostavlja prisustvo trupa u Ukrajini.
Vlasti u Seulu su takođe prošle nedjelje saopštile da je „velika vjerovatnoća“ da su sjevernokorejski vojnici raspoređeni u Ukrajini i da su izvještaji da je šestoro njih ubijeno na bojnom polju verovatno tačni. Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov rekao je državnim medijima da su ti izvještaji lažni.
„Izgleda kao još jedna lažna vijest“, rekao je on za TASS.
Kina takođe ima arsenal D-74, koje naziva vučnom haubicom tipa 60, prema izvještaju Međunarodnog instituta za strateške studije o vojnoj ravnoteži za 2024.
Rusko ministarstvo odbrane i kinesko ministarstvo spoljnih poslova nisu odgovorili na zahteve za komentar koji je poslao Business Insider.
Starost D-74 pokazuje probleme u Rusiji
Kavano je rekla da je moguće da Rusija još uvijek ima pregršt D-74 u sopstvenim zalihama.
Čak i ako D-74 nije došao iz Sjeverne Koreje, ruska upotreba tako zastarjelog sistema — poput tenkova T-55 viđenih u Ukrajini — ukazuje da mora da kopa duboko po svojim rezervama.
„U svakom slučaju, to što su primorani da koriste tehnologiju iz sovjetske ere sugeriše da uprkos njihovoj bržoj vojnoj obnovi nego što se očekivalo, nova proizvodnja još uvijek ne prati gubitke na bojnom polju“, rekao je Kavana.
Uprkos svojoj starosti, D-74 i dalje može biti koristan za Rusiju u modernom ratu u Ukrajini, rekao je Persel.
„Ovi stari sistemi mogu biti efikasni. Dobro održavan i snabdeven D-74 može biti efekatan tokom statičkog rovovskog rata u Ukrajini“, dodao je Persel.
Sposobnost Rusije da nabavi zalihe, oružje, dijelove — a sada, navodno, i trupe — od svojih saveznika bila je posebna bolna tačka za Zapad, koji se nadao da će sankcije umanjiti sposobnost Moskve da nastavi sukob.
Ali ruski lider Vladimir Putin je od tada usmjerio ekonomiju zemlje ka tome da oko 40 odsto nacionalnog budžeta ide na proizvodnju odbrane, uljučujući milione dronova.
Moskva se sada suočava sa pitanjima koliko dugo nacija može da izdrži ovaj ratni maraton, čiji kraj postaje sve neizvjesniji sada kada je potpisala pakt sa Pjongjangom i otvorila kritičan tok ratnih zaliha spremnih za upotrebu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!