Od početka rata u Ukrajini u februaru prošle godine, gotovo svakih nekoliko sedmica Vijeće sigurnosti UN-a održava sjednice koje su tematski posvećene dešavanjima u Ukrajini. Tako je bilo i na posljednjoj koju je sazvao ministar vanjskih poslova UK James Cleverly u ulozi predsjedavajućeg u julu. Rasprava koja se vodi na relaciji Zapad-Ukrajina na trenutke je bila burna, ali i više nego što je to uobičajeno u svijetu diplomatije direktna.
“Kao što je jutros rekao generalni sekretar UN-a, današnja odluka Ruske Federacije zadaće udarac ljudima u nevolji svuda, i pozivamo Rusiju da se vrati za sto i pristane da produži ‘Inicijativu za žito Crnog mora’ na neodređeno vrijeme i da je sprovede potpuno bez odlaganja. Budimo jasni da akcije Rusije vade hranu iz usta najsiromašnijih ljudi širom Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike. Ne možemo dozvoliti da ovaj rat traje još 500 dana. Generalna skupština UN-a je više puta pozivala na mir, mir koji je zasnovan na principima Povelje UN-a i našem zajedničkom uvjerenju da moć nije jednako pravo. Plan od deset tačaka predsjednika Zelenskog pokazao je put naprijed. Ukrajina želi mir. Želimo mir. Cijeli svijet želi mir. Mir će vratiti kući izgubljenu djecu Ukrajine i nahraniti gladne u svijetu”, rekao je britanski šef diplomatije Cleverly.
Američka predstavnica u UN-u Linda Thomas-Greenfield poručila je svojim ruskim kolegama kako realnost žele okrenuti naglavačke te da nema namjeru postići mir.
“Sigurnosna pomoć, uključujući oružje koje pružaju Sjedinjene Države i više od 50 drugih zemalja, namijenjena je samoodbrani Ukrajine. Samoodbrana na koju Ukrajina ima inherentno pravo, kao što je navedeno u članu 51 Povelje UN-a. Istina je da bi Rusija mogla da okonča ovaj rat danas povlačenjem svojih trupa. Ali do ovog trenutka, Rusija nije pokazala istinski interes za pravedan i trajan mir i kao rezultat toga ukrajinski narod i dalje pati. Svijet i dalje pati, pretpostavljam zapravo, znam da će Rusija nastaviti slijediti svoj standardni priručnik i poricati istinu o svom agresorskom ratu. I dalje će sazivati lažne sastanke Vijeća i pozivati teoretičare zavjere da nas informišu. To je zaista sramotno”, kazala je američka predstavnica.
Rusija je tokom sjednice imala vrlo malo govornika na svojoj strani, a kao što je to bilo i očekivano s njima su se saglasili predstavnici Kine.
“Još jednom pozivamo obje strane u sukobu da ostanu racionalne i što je moguće više suzdržane u skladu sa konvencijama o nuklearnoj sigurnosti i drugim međunarodnim zakonima i nepokolebljivo izbjegavaju mnoge nuklearne nesreće. Kina podržava IAEA u nastavku održavanja kontakta sa svim stranama i igranju konstruktivne uloge u osiguravanju sigurnosti ukrajinskih nuklearnih postrojenja. Kina je oduvijek smatrala da se nuklearno oružje ne smije koristiti i da se nuklearni ratovi ne mogu dobiti i nikada se ne trebaju voditi. Pozivamo na sve napore da spriječimo eskalaciju sukoba u nuklearnu krizu. Gospodine predsjedniče, po pitanju Ukrajine, dosljedna pozicija Kine je bila da treba čuvati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja. Svrhe i principi Povelje UN-a treba da se poštuju i da se poštuju legitimni sigurnosni problemi svih strana”, stava je zamjenik kineskog ambasadora u UN-u Geng Shuang.
Rusku Federaciju je u ovoj prilici predstavljao prvi zamjenik ambasadora Dmitry Polyanskiy koji je u dva navrata govorio i u oba iznio prilično zanimljive tvrdnje o ulozi Zapada u dešavanjima u Ukrajini.
“Nakon što je u Istanbulu parafiran nacrt mirovnog sporazuma i ruske trupe su se povukle iz Kijeva kao gest dobre volje, organizovana je provokacija u kijevskom predgrađu Buča, u suštini odbojna i nespretna u izvršenju, kako bi se osiguralo da ukrajinske vlasti nemaju okrećući se nazad. Mnogi stručnjaci smatraju da je britanska obavještajna služba odigrala ulogu u organiziranju ove inscenirane provokacije. Da li je to tačno ili ne, pokazaće objektivna istraga koju ćemo svakako sprovesti. Ali svi se sjećamo kako je u aprilu 2022. godine britansko predsjedništvo Vijeća sigurnosti spriječilo (beskrupuloznim proceduralnim manevrima) sazivanje hitnog sastanka koji smo tražili u vezi s provokacijom u Buči. Ovakav način ponašanja bio je nedostojan predsjednika Vijeća sigurnosti i člana P5 i razotkrio je UK kao saučesnika režima u Kijevu. Provokacija u Buči stvorila je neophodnu “dimnu zavjesu”, koju je ukrajinsko rukovodstvo iskoristilo da se umjesto mira odluči za oružani sukob s Rusijom. Umjesto diplomatskih napora, zapadne zemlje su udvostručile napore da Ukrajini pruže pomoć i oružje. Cijena koju je Ukrajina platila za ovu sudbonosnu odluku bile su stotine hiljada mrtvih i osakaćenih mladih Ukrajinaca, koje i danas kijevski režim baca u mlin na istočnom i južnom frontu u uzaludnim pokušajima da zapadnim kustosima dokaže sposobnost Ukrajine da pobijedi. Za to vrijeme, zemlja je već izgubila nekoliko armija i zapravo izgubila vlastito oružje”, kazao je Polyanskiy.
Priliku za obraćanje je imao i ukrajinski šef diplomatije Dmitro Kuleba koji je pozvao svoje kolege da nastave raditi ono što su radili od početka rata u Ukrajini, a to je kako je rekao razotkrivanje ruskih laži.
“Djelujući zajedno i sada prozivajući lažove, možemo ih spriječiti da izvrše svoje zlonamjerne planove. Poštovane kolege, želim da verujem da se era ruskih zločina, laži i poricanja bliži kraju. Rusija gubi svoj ilegalni rat protiv Ukrajine. Putinov režim je svakim danom sve slabiji, a posljednja Wagnerova pobuna to je pokazala ne samo cijelom svijetu, već i samim Rusima. Svaki poraz na ruskom bojnom polju približava Putinov režim spoznaji uzaludnosti agresije. Trebali bismo svi zajedno raditi na tome da ovu spoznaju približimo. Jer kada glavni lažov Kremlja shvati da više niko ne veruje njegovim lažima, biće primoran da obustavi rat. Ovo vijeće više od 500 dana od invazije Rusije u punom obimu, kao i više od devet godina njene agresije, nije bilo u stanju da preduzme konkretne akcije u skladu sa Poglavljem sedam Povelje UN-a. I to se ne odnosi samo na slučaj Ukrajine, već i na druge sukobe koji bjesne u svijetu. Korijen problema je dobro poznat, a njegovo ime se može naći na tablici sa desne strane predsjedavajućeg. Uprkos činjenici da je ova ploča stavljena na sto prije više od tri decenije, Povelja UN-a još uvijek ne govori ništa o legitimnosti njenog prisustva ovdje. Čvrsto vjerujemo da buduća reforma Vijeća sigurnosti UN-a treba uključiti suštinsku komponentu odluku da se Rusiji liši nezakonito stečenog statusa stalne članice i veta koji dolazi s tim. Ovo Vijeće i cijeli svijet postaće mnogo zdravije mjesto kada Rusija ode odavde. Dok su neke međunarodne organizacije paralizirane strahom od otrovnog ruskog utjecaja, ukrajinski vojnik preuzima odgovornost za održavanje mira i sigurnosti u svijetu”, kazao je ukrajinski diplomat.
U ime Sekretarijata UN-a sjednici je prisustvovala podsekretarka Rosemary DiCarlo koja je iznijela zastrašujuće podatke o stradanju civila posebno djece u Ukrajini. Prema podacima Ureda visokog komesara za ljudska prava, 9287 civila je ubijeno, a 16,384 ranjeno, većina pod vatrom ruskih oružanih snaga. Ova brojka, prema riječima DiCarlo uključuje 537 poginulih i 1117 povrijeđene djece, a ovo su samo potvrđene brojke, stvarni broj žrtava je vjerovatno znatno veći, djeca su posebno teško pogođena sukobom, Ukrajina je bila zemlja s najvećim brojem ubijene i osakaćene djece tokom 2022. godine.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!