Anketa: Više od polovine članova Konzervativne stranke vjeruje da islam predstavlja prijetnju britanskom načinu života

Svijet 28. feb 202415:20 0 komentara
N1

Više od polovine članova Konzervativne stranke u Velikoj Britaniji vjeruje da islam predstavlja prijetnju britanskom načinu života, prema anketi koja baca svjetlo na neprijateljski odnos koji veliki dio stranke ima prema drugoj najvećoj religiji u zemlji, piše Guardian.

Anketa u kojoj je ispitano 521 članova konzervativne stranke, a koju je sprovela organizacija Opinium, pokazala je da 58% ispitanih smatra da islam predstavlja prijetnju zemlji, što je dvostruko više od ukupnog broja stanovništva koje ima to mišljenje. Utvrđeno je da 52% vjeruje u sve istaknutiju teoriju zavjere da su dijelovi evropskih gradova pod šerijatskim zakonom i da su ta područja “zabranjena” za nemuslimane.

Guardian navodi da ovi nalazi sugeriraju da se stranka pomjera udesno po pitanju imigracije i religije na način koji bi se mogao pokazati ključnim u odlučivanju ko će biti lider ako Rishi Sunak odstupi nakon izbora.

Nick Lowles, osnivač organizacije Hope Not Hate, koji je naručio anketu, napisao je u članku za Guardian: “Iz događaja od prošle sedmice jasno je da islamofobija i antimuslimanski osjećaji duboko prožimaju Konzervativnu stranku – ali [ ova anketa] jasno ilustruje problem”.

Navodi se da to također pokazuje zašto su visoki članovi stranke odbili da osude nedavne komentare zastupnika Leea Andersona o gradonačelniku Londona Sadiqu Khanu kao islamofobičnim.

Andersonovi komentari prošlog vikenda izazvali su gnjev među nekima u stranci, ali su mnogi drugi članovi strastveno stali u njegovu odbranu.

Anderson, koji je bio zamjenik predsjednika stranke, rekao je za GB News da misli da je Khan, jedan od najistaknutijih muslimanskih političara u zemlji, pod kontrolom “islamista”.

U trenutku kada tenzije rastu, ispravno je da ljudi očekuju visok nivo pažnje od političara prema riječima koje koriste”, saopćeno je iz ureda Premijera Velike Britanije.

Drugi istaknuti konzervativci stali su u odbranu Andersona, uključujući bivšu ministarku unutrašnjih poslova Suellu Braverman koja je u ponedjeljak rekla da svađa oko njegovih komentara predstavlja “histeriju”.

Anderson je od tada još podcrtao ono što je rekao, odbijajući da se izvini i napadajući Khana što nije zabranio propalestinske marševe u Londonu.

U međuvremenu, rastu dokazi da lokalni članovi stranke podržavaju Andersona u odnosu na Sunaka. Guardian je u ponedjeljak otkrio da su članovi Konzervativne demokratske organizacije jedni drugima slali WhatsApp poruke u kojima su Sunaka nazivali “zmijom” zbog suspendovanja Andersona i tvrdili da bi Andersonu trebalo dozvoliti da se vrati.

Anketa je također pokazala da će članovi stranke dvostruko vjerovatnije imati negativan stav o imigrantima nego pozitivan, te da će znatno vjerojatnije imati negativan stav o feministkinjama nego pozitivan, a nešto je vjerojatnije da će imati negativan stav o LGBT+ zajednici nego pozitivan.

Gotovo tri četvrtine vjeruje da je imigracija bila loša za Britaniju i da multikulturalizam ne funkcionira, dok 40% vjeruje da je feminizam otišao predaleko, u poređenju sa 28% onih koji ne misle tako.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!