Visokotehnološka oružja koja je Kina predstavila na svom najvećem aeromitingu (Foto / Video)

Svijet 20. nov 202409:15 0 komentara
Chen Yang/People's Liberation Army

Kina je prošle sedmice pokazala svoj brzo napredujući vojni tehnološki razvoj otkrivši niz najmodernije vojne opreme na najvećem sajmu avijacije u zemlji.

Izložba u južnom gradu Zhuhai koja se dešava svako dvije godine postala je rijetki javni prozor u vojnu i industrijsku moć rastuće supersile, a također pruža međunarodnim stručnjacima priliku da procijene njene sposobnosti.

Mnoge od novih kineskih sistema naoružanja stručnjaci vide kao razvijene s ciljem da pariraju Sjedinjenim Američkim Državama, dok autoritarni Peking nastoji modernizirati svoje oružane snage i potvrditi svoj rastući vojni uticaj u Aziji.

Ove godine događaj je uključivao niz novih sistema naoružanja, uključujući borbene avione i rakete. Po prvi put uključivao je i posebnu izložbenu zonu za dronove, što je znak njihove sve značajnije uloge na bojnim poljima, uključujući rat u Ukrajini – i bilo koji potencijalni budući sukob oko samoupravnog otoka Tajvana.

Šestodnevna izložba privukla je skoro 600.000 posjetitelja i ostvarila globalne narudžbe u vrijednosti od više od 280 milijardi juana (39 milijardi dolara), kao i posjetu bivšeg ruskog ministra odbrane, izvijestili si državnim medijima.

Evo pregleda nekih od najznačajnijih novih sistema naoružanja predstavljenih na izložbi.

J-35A stealth lovac

Dugo očekivani novi kineski stealth lovac, J-35A koji se razvijao duže od 10 godina, široko se smatra dijelom napora Pekinga da parira sposobnostima stealth lovaca Sjedinjenih Država.

J-35A je drugi kineski stealth lovac, nakon što je J-20 ušao u službu 2017. godine. Njegovo uvođenje čini Kinu drugom zemljom, nakon SAD-a, koja ima dvije vrste stealth lovaca.

Neki posmatrači primijetili su sličnost u izgledu između J-35A i američkog F-35. Ipak, za razliku od F-35, koji ima jedan turboventilatorski motor, J-35A opremljen je s dva motora.

Njegova maksimalna poletna težina vjerovatno se približava 30 tona, rekao je Song Xinzhi, kineski vojni stručnjak i bivši istraživač u Zračnim snagama kineske vojske, za državnu televiziju CCTV, nazvavši ga “probojem” za novu generaciju stealth lovaca srednje klase u Kini.

Dodao je da je J-35A varijanta lovca za zračne snage. “Postoji i mornarička varijanta s dva motora, koja se očekuje da će uskoro biti predstavljena javnosti,” rekao je Song.

Wei Dongxu, vojni komentator, istaknuo je da je ključna karakteristika J-35A njegova očigledna svestranost.

“Ne samo da može izvoditi zračne borbene misije, već i izvršavati precizne udare na ciljeve na kopnu i moru,” rekao je za CCTV, napominjući da avion može nositi širok raspon precizno vođenih ubojnih sredstava unutar svog unutarnjeg odjeljka za naoružanje, uključujući male krstareće rakete koje se lansiraju iz zraka.

HQ-19 sistem protivbalističkih raketa

Stručnjaci su brzo uporedili HQ-19, novi kineski sistem zemlja-zrak raketa, sa američkim Terminal High Altitude Air Defense (THAAD) sistemom.

Postavljen na 8×8 vozilu visoke pokretljivosti, HQ-19 nosi šest presretačkih raketa i koristi mehanizam “hladnog lansiranja” koji smanjuje stres na lanseru i omogućava brzo premještanje presretača, prema izvještajima državnih medija.

Kina nije otkrila tehničke specifikacije sistema, pa ostaje nejasno može li se mjeriti s operativnim dometom ili brzinom udara THAAD-a. Godišnji izvještaj američkog Ministarstva odbrane o kineskoj vojsci iz 2020. navodi da je HQ-19 presretač testiran kako bi se provjerila njegova sposobnost protiv balističkih raketa dometa 3.000 kilometara.

Kineski vojni stručnjaci kažu da je njegov zadatak presretanje balističkih raketa izvan atmosfere, značajno proširujući domet presretanja u odnosu na prethodne modele poput HQ-9.

Najznačajnije je da su kineski stručnjaci i državni mediji također tvrdili da je HQ-19 sposoban presretati hipersonične klizne letjelice u atmosferi.

Takvo oružje je “izazovno zbog svoje nepredvidive putanje,” rekao je viši pukovnik kineske vojske Du Wenlong iz Akademije vojnih nauka.

“Naš radarski sistem, može pratiti ove složene putanje i usmjeravati rakete za konačni udar. Mnoge zemlje se suočavaju s hipersoničnim bojevim glavama koje nose više brzih bojevih glava, osiguravajući barem jedan pogodak. Ali s kombinacijom HQ-19 raketa i našeg radarskog sistema, riješili smo taj problem s jednim radarom i jednom raketom,” rekao je za CCTV.

Matica dronova ‘Jetank’

Veliki matični dron koji može nositi teret do šest tona, Jetank ima raspon krila od 25 metara i maksimalnu poletnu težinu od 16 tona što ga čini jednim od najvećih takvih oružja u kineskom arsenalu.

Avion bez posade na mlazni pogon koji se koristi za napade i izviđanje (UAV) ima osam vanjskih tačaka za nošenje raketa i bombi, kao i brzo zamjenjivi modul koji može nositi različite vrste manjih dronova.

“(Jetank) prenosi koncept nosača aviona sa mora u zrak, omogućavajući raspoređivanje brojnih dronova na bojno polje lansiranjem u zraku,” rekao je kineski vojni stručnjak Du Wenlong, nazvavši ga “značajnom inovacijom.”

Nevidljivi brod-dron ‘Orca’

Poznat kao “Orca,” JARI-USV-A je brzi nevidljivi bespilotni površinski borbeni brod.

Plovilo od 500 tona dizajnirano je da bude visoko otporno na radar i ima jedinstvenu trimaransku strukturu koja mu pruža stabilnost u surovim morskim uvjetima, navode izvještaji državnih medija.

Dužine 58 metara, širine 23 metra i dubine 4 metra, “Orca” može operirati brzinom do 40 čvorova s dometom od 4.000 nautičkih milja, što omogućava produžene misije bez potrebe za dopunjavanjem zaliha, navodi se na China Military Online, službenoj internetskoj stranici kineske vojske na engleskom jeziku.

“Kao autonomno borbeno plovilo, ono je poput mobilne tvrđave na moru sposobne za obavljanje zadataka poput napada izvan vizualnog dometa, zračne i raketne odbrane te potrage i napada na podmornice,” navedeno je u članku objavljenom u utorak na China Military Online.
“Takve platforme mogu redovno provoditi vojne i nemilitarne operacije niskog do srednjeg intenziteta, kao što su patrole i zaštita oko strateških tačaka, baza, luka, otoka i grebena te ključnih morskih puteva,” dodaje se.

Opremljen s četiri radara s faznim nizom i vertikalnim lansirnim sistemom, brod navodno može nositi rakete, protubrodske projektile, projektile za zračnu odbranu i daljinski upravljane borbene stanice. Također posjeduje platformu za uzlijetanje i slijetanje bespilotnih helikoptera na stražnjem dijelu te mali pristanak na krmi, koji se može koristiti za lansiranje malih podvodnih uređaja ili senzora za detekciju podmornica, navodi se u članku.

PL-15E zrak-zrak projektil

Kina je također predstavila novu verziju svog PL-15 dugometnog zrak-zrak projektila. Dolazi s preklopnim repnim krilima, dizajnom koji omogućava kompaktnije skladištenje kako bi se uklopio u stealth lovce.

Na sajmu avijacije, PL-15E je bio izložen pored modela stealth lovca J-35A.

PL-15 je jedan od najmoćnijih kineskih zrak-zrak projektila, s dometom od oko 200 kilometara i brzinom većom od pet puta brzine zvuka, naveo je Međunarodni institut za strateške studije.

Često se poredi s američkim AIM-120 naprednim projektilom srednjeg dometa zrak-zrak.

Su-57 stealth lovac

Na sajmu je bio izložen i Su-57, najnapredniji ruski lovac, koji je prvi put prikazan izvan svoje domovine.

Međunarodni debi Su-57 u Zhuhaiu poslao je nedvosmislenu poruku o bliskoj vojnoj saradnji između Kine i Rusije.

Sergej Šojgu, bivši ruski ministar odbrane, koji je bio u Kini radi godišnjih strateških sigurnosnih konsultacija, posjetio je sajam avijacije kako bi gledao Su-57 na izložbi, prenosi državni list Global Times.

Na sajmu su potpisani prvi ugovori za izvoz Su-57 stranim kupcima, izvijestila je ruska novinska agencija TASS, iako nije otkrila identitet kupaca, prenio je CNN.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!