Izraelska vojska ušla je kopnenim trupama u južni Liban. Do sada je, prema saopćenju izraelske vojske, operacija bila ograničena na sela u neposrednoj blizini granice. Meta su položaji i tuneli Hezbollaha. O napadu Izraela na centar Bejruta, o daljoj eskalaciji sukoba kroz kopnenu invaziju Izraela i mogući odgovor Hezbollaha te da li je moguće izbjeći totalni rat na Bliskom istoku, u Novom danu govorio je Vlatko Cvrtila, vojni analitičar i rektor Sveučilišta Vern.
Vojni analitičar, Vlatko Cvrtila, smatra da je kopnena ofanziva Izraela na Libanon na određeni način bila očekivana. Pojasnio je i zašto.
“Ukoliko se vratimo godinu dana unazad, dakle od Hamasove akcije u Izraelu i nakon toga reakcije Izraela, bilo je jedno od ključnih pitanja u smislu proširivanja potencijalnog sukoba, kako će reagirati Hezbollah i otvaranje te druge fronte na sjeveru u strateškom smislu je moglo biti ozbiljno zabrinjavajuće za Izrael. Međutim, kao što znamo, to se nije dogodilo, ali je Izrael cijelo vrijeme odgovarao na provokacije Hezbollaha i to je zapravo bila akcija – reakcija, koja je sjevernu granicu Izraela držala pod određenom napetosti. Kao što možemo vidjeti, Izrael je u međuvremenu poduzeo nekoliko znakovitih akcija, prije svega protiv čelnih osoba Hamasa i učinili su ozbiljnu štetu Hamasu u pojasu Gaze i u strateškom smislu poduzeli inicijativu prema Hezbollahu kako bi na određeni način smanjili njegove vojne sposobnosti za napad na Izrael. Hezbollah je vrlo ozbiljna protivnička strana, jer se računa da je to najnaoružanija nevojna formacija u svijetu, puno jača od vojnih organizacija brojnih država. Dakle, u tom smislu Hezbollah je predstavljao jednu ozbiljnu prijetnju Izraelu”, ističe Vlatko Cvrtila.
U posljednjih mjesec dana Izrael je krenuo u ciljane napade na vojnu infrastrukturu, a nakon toga je krenuo i na uklanjanje vojnih zapovjednika.
“Preuzeo je stratešku inicijativu i ovo je na nekin način u vojnom smislu logičan korak da se krene i u, kao što su oni rekli, ograničenu ciljanu operaciju u pograničnom pojasu. Naravno, to je jedna vrlo izazovna kopnena operacija. Hezbollah je sigurno spreman za nju”, dodaje Cvrtila.
“Civilnih žrtava će biti opet puno”
Još nije jasno koliko daleko izraelska vojska namjerava ići. Ono što je najnovija vijest, jeste upozorenje libanskom stanovništvu: “Molimo vas, ne idite južno od Litanija”. Ipak, situacija u Libanonu neuporediva je u odnosu na situaciju u Pojasu Gaze.
“Libanon je suverena država. Teško je to uspoređivati sa situacijom u samoj Gazi, osim u vojnom smislu. Ono na što se koncentrirao Izrael trenutno u vojnom smislu, to su južni dijelovi i Libanona, naravno, i glavnog grada Bejruta, tamo gdje se nalaze vojne instalacije, odnosno gdje se pretpostavlja da se nalaze raketni lanseri Hezbollaha, i oni se koncentriraju na taj dio. Južni dio Libanona je u infrastrukturnom smislu pripremljen za kopnenu operaciju, Hezbollah se jako dobro pripremio, ima dobra iskustva iz ranijih ratova, pogotovo iz rata 2006. godine i u tom smislu su jako dobro pripremljeni za kopnenu operaciju. Kada je Izrael najavio da će učiniti sve napore kako bi osigurao povratak 60.000 svojih građana koji su se povukli sa sjevera Izraela u trenutku kad je došlo do pojačane eskalacije raketiranja sa strane Hezbollaha, bilo je jasno da će oni ući u Libanon i stvoriti neku vrstu tampon zone. Ona podrazumnijeva kopnenu operaciju, odnosno realizaciju kopnene operacije. Već sada možemo, prema podacima koji su službeni s libanonske strane, negdje oko milion stanovnika se povuklo iz tog područja južnog Libanona, ali i iz predgrađa Bejruta koji su označeni kao potencijalni ciljevi. Na kraju krajeva, Izrael je i upozorio prije kopnene operacije na povlačenje civila kako bi se izbjegle civilne žrtve. Međutim, bez obzira na pozive, ovaj tip ratovanja je takav da vi ne možete izbjeći civilne žrtve i nažalost tih civilnih žrtava će biti opet jako puno”, pojašnjava Cvrtila.
Jedno od ključnih pitanja je da li je ovaj sukob predznak većeg regionalnog sukoba ili je ograničen na trenutnu eskalaciju?
“Od prošle godine stalno je pitanje hoće li doći do dodatne eskalacije i u se naeavno prije svega misli na Iran koji i podržava i Hamas i Hezbollah i na neki način to je mreža koja je protivnička Izraela i sa jasnim ciljem brisanja Izraela s tog dijela svijeta. Međutim, tu postoje i susjedne države – Egipat, Sirija i Jordan – koje imaju ozbiljnih interesa da ne dođe do ozbiljne eskalacije. Znamo da postoje i vanjski akteri koji su, prije svega SAD, neke zemlje EU, pa i Velika Britanija, koji čine sve kako bi tu eskalaciju izbjegli. Međutim, to što se čini da bi se izbjegla eskalacija opet nije zaustavilo Izrael u njegovim namjerama da iskoristi ovu stratešku inicijativu koju trenutno ima i da proširi taj sukob i na teritorij Libanona”, ističe Cvrtila.
Dodaje da su sada sve oči urte u Iran te da se čeka reakcija te države, no, dodaje, nije posve sigurno da li postoi jaka politička volja u Iranu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!