Reem Alali, Sirijka koja je 2016. godine pobjegla od brutalnog režima Bashara al-Assada, trenutno je pod snažnim utiscima zbog vijesti o njegovom padu. Ova prekretnica u sirijskoj historiji donosi mješavinu uzbuđenja i straha među sirijskim izbjeglicama širom svijeta, uključujući gotovo milion njih koji sada žive u Njemačkoj. Međutim, mnogi, poput Alali, izražavaju oprez u vezi s mogućnošću povratka.
“Razgovarali smo bez prestanka, pitajući se da li da se vratimo ili ne”, izjavila je Alali, koja je izgubila članove porodice tokom rata u Siriji. “Neću povesti svoju djecu u Siriju dok ne budem sigurna da je situacija značajno bolja.”
Njena zabrinutost dijeli i specijalni izaslanik UN-a za Siriju, Geir Pedersen, koji je upozorio na ozbiljne humanitarne i ekonomske izazove koji i dalje postoje u zemlji. “Situacija je katastrofalna”, rekao je Pedersen.
U Njemačkoj, gdje su mnogi Sirijci pronašli utočište, debate o povratku postaju sve glasnije. Konzervativne stranke, uključujući CDU/CSU, pozivaju na povratak izbjeglica, što mnogi tumače kao političku taktiku uoči izbora. Međutim, organizacije poput Pro Asyl upozoravaju na opasnosti preuranjenih poteza.
“Situacija u Siriji i dalje je previše nesigurna”, izjavio je Tareq Alaows iz Pro Asyla. “Mnogi Sirijci žele povratak, ali to će zavisiti od dugoročnog razvoja situacije”.
Generacija podijeljena između povratka i integracije
Za Alali i njenog supruga Amina, povratak u Siriju nije jednostavna odluka. Njihova djeca, rođena u Njemačkoj, smatraju ovu zemlju svojim domom. “Pitala sam svoje sinove žele li otići u Siriju, a njihov odgovor je bio: ‘Možda za vikend, mama, ali želimo se vratiti u Njemačku'”.
Slične dileme imaju i drugi, poput Mahmouda Zamela iz Homsa, koji je proslavio pad Asadovog režima na ulicama Berlina. “Nadam se da će moja kćerka upoznati drugačiju Siriju”, izjavio je Zamel, koji je tokom rata bio prisiljen nositi oružje kao dijete. Ipak, poput mnogih, smatra da je još rano za povratak.
“Sve ćemo morati graditi ispočetka”, kaže Amin Al Shebli, vlasnik poslastičarnice u Berlinu. “Ali za sada, sve je bolje nego pod Asadom”, prenosi Guardian.
Podrška Njemačke ključna za budućnost Sirije
Wassim, Sirijac koji sada ima njemačko državljanstvo, smatra da Njemačka može igrati ključnu ulogu u obnovi Sirije. “Njemačka, kao zemlja s iskustvom obnove nakon rata, može biti važan partner”, izjavio je.
Iako su reakcije na Asadov pad među izbjeglicama u Njemačkoj uglavnom pozitivne, odluka o povratku ostaje kompleksno pitanje. Strahovi od nesigurnosti, ekonomske nestabilnosti i političke budućnosti Sirije dominiraju diskusijama, dok mnogi izbjeglice nastavljaju graditi svoje živote u dijaspori, sa zahvalnošću prema Njemačkoj za pruženo utočište.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!