“Vrijeme je da Amerika prestane da pada na Putinove psihološke igre”

Svijet 12. sep 202413:56 0 komentara
Reuters

Vrijeme je da Amerika "prestane da pada na psihološke igre Rusije i da Kremlj stavi u defanzivu", navodi Ivana Stradner, savjetnica u Fondaciji za odbranu demokratija u Washingtonu. Ona smatra da je iskustvo pokazalo da ruske prijetnje nisu kredibilne i da bi Ukrajini trebalo biti dozvoljeno da koristi oružje koje je isporučio Zapad protiv ciljeva u ruskoj teritoriji.

Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy i američki državni sekretar Antony Blinken jučer su posjetili Kijev kako bi razgovarali o potencijalnom ukidanju ograničenja za Ukrajinu da koristi rakete dugog dometa zapadne proizvodnje protiv ciljeva unutar Rusije.

Stradner za The New York Sun piše da su američki saveznici poput Francuske, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva nagovijestili spremnost za ublažavanje ograničenja, posebno kako su se ruski napadi u Ukrajini intenzivirali. Međutim, Washington i dalje oklijeva zbog zabrinutosti da bi moglo doći do eskalacije i da bi Putin mogao zaprijetiti nuklearnim oružjem.

Kremlj se isti dan oglasio o sastanku, navodeći da će Rusija odgovoriti ako se Ukrajini dozvoli da koristi zapadno oružje protiv ciljeva u Rusiji.

Međutim, Stradner smatra da to ne treba da utiče na odlučnost Zapada.

Vrijeme je da Amerika prestane da pada na psihološke igre Rusije i da Kremlj stavi u defanzivu”, piše ona.

“Putin zna kako da manipuliše protivnicima”

Stradner navodi da su prošle sedmice dvije ruske balističke rakete ubile 51 osobu i povrijedile više od 200 drugih u Poltavi, te da je Moskva pokrenula još jedan razorni napad na Lavov, blizu granice koju dijele Ukrajina i Poljska.

Dalje navodi da je Kremlj na iznenadnu ofanzivu Kijeva u zapadnoj ruskoj regiji Kursk odgovorio žestokim napadima raketama i bespilotnim letjelicama, od čega se Ukrajina nije mogla odbraniti jer nema dovoljno sistema protivvazdušne odbrane.

Putin nije čovjek iz vojske – on dolazi iz obavještajne službe. On zna kako da manipuliše svojim protivnicima i kako da iskoristi njihove ranjivosti. Putinova najefikasnija taktika je do sada bila korištenje ucjene nuklearnog oružja kako bi igrao na strahove Washingtona, navodeći da je Rusija spremna za nuklearni rat ako Amerika pruži značajniju pomoć Ukrajini. On je više puta koristio ovu taktiku kako bi uspješno odvratio (Joe) Bidenovu administraciju od povećanja vojne pomoći”, piše ona.

Strander navodi da se Rusija vratila na taktiku obmane, te citira izjavu ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, koji je prošle sedmice upozorio Zapad da se “igra s vatrom” koja bi mogla izazvati Treći svjetski rat.

Moskva je u junu tvrdila da je Amerika “postala strana u sukobu”, a Putin je čak nagovijestio da će rasporediti konvencionalne projektile na mjesta odakle bi mogao napasti SAD i Evropu ako Ukrajini odobre da koristi njihovo oružje protiv ciljeva unutar Rusije.

Stradner ističe da “Rusija ima dugu historiju zveckanja nuklearnim oružjem”.

Navodi da je Rusija 2022. godine upozorila SAD u formalnoj diplomatskoj noti da isporuke najosjetljivijih sistema naoružanja u Ukrajinu od SAD-a i NATO-a dodaju ulje na vatru u sukobu i da bi mogle dovesti do “nepredvidivih posljedica”.

Putin je tvrdio da bi nuklearni “Armagedon” mogao biti na pomolu ako se Amerika previše umiješa u rat u Ukrajini, a Stradner navodi da su zapadni mediji odmah nasjeli na to i počeli pisati o scenarijima koji bi mogli izazvati Treći svjetski rat.

Ipak, iskustvo pokazuje da prijetnje Rusije nisu kredibilne”, ističe ona.

“Strah od eskalacije izaziva eskalaciju”

Stradner podsjeća da, zbog straha od ruske eskalacije, tokom 2022. i 2023. Bidenova administracija nije bila voljna da pošalje vojne taktičke raketne sisteme u Kijev. Međutim, kada je Washington na kraju poslao oružje ranije ove godine, to nije dovelo do odgovora Moskve.

Slično tome, 2023. godine je zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Aleksandar Gruško upozorio je Zapad na “ogromne rizike” ako Ukrajina dobije avione F-16. Ipak, Zapad je Ukrajini isporučio te avione, a to nije isprovociralo Moskvu.

U maju 2024. godine je Biden dozvolio Ukrajini da koristi američko oružje za gađanje ruskih ciljeva u blizini regije Harkov. Uprkos retorici Putina o nuklearnoj odmazdi i globalnoj katastrofi, ni tada nije bilo odgovora.

Na kraju krajeva, bez obzira šta Washington uradi, to neće promijeniti Putinovu ratnu kalkulaciju. Ako Biden misli da će njegovo oklijevanje da izazove Putina dovesti do konstruktivnih mirovnih pregovor, grdno se vara”, piše ona.

Ističe da je Moskva otvoreno rekla da nikakvi pregovori nisu na pomolu, te da, ako do pregovora ipak dođe, “Putin bi ih vjerovatno iskoristio da kupi više vremena, ojača svoju vojsku i nastavi rat”.

U svijetu Putina, ovo je dugotrajan sukob za koji on vjeruje da ga može pobijediti tako što će nadživjeti spremnost Zapada da pomogne Ukrajini”, piše ona.

Na kraju zaključuje da upravo “Bidenov strah od eskalacije izaziva eskalaciju”.

Neuspjeh da se nametnu posljedice Rusiji dodatno će ohrabriti protivnike kao što su Kina, Sjeverna Koreja i Iran – koji svi odmjeravaju odlučnost Bidena u Ukrajini”, upozorava Stradner.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!