WP objavio detalje: Šta piše u dokumentima Pentagona koji su procurili?

Svijet 11. apr 202314:57 0 komentara
Pixabay (ilustracija)

Curenje gomile povjerljivih američkih vojnih dokumenata uplašilo je zvaničnike širom svijeta, ali nigdje više nego u Washingtonu, piše Washington Post. Obavještajna služba trenutno pokušava da procjeni štetu, a Ministarstvo pravde je pokrenulo istragu. Ali šta tačno piše u tim dokumentima, i kako bi moglo utjecati na međunarodne odnose?

Dokumenti nude pogled u američke procjene rata u Ukrajini, uključujući taktičke informacije o ukrajinskim snagama uoči očekivane proljetne ofanzive. Ali kako navodi Washington Post, uticaj može biti širi, s nekim dokumentima koji detaljno opisuju očito prikupljanje američkih obavještajnih podataka usmjerenih na saveznike, uključujući Južnu Koreju i Izrael.

Mnogo toga ostaje nejasno u ovom incidentu. Neki dokumenti su podijeljeni na Discordu, prije nego što su se pojavili na Telegramu i Twitteru, ostaje nejasno ko je izvor.

Čini se da su neki od početnih dokumenata koji su se široko proširili izmišljeni kako bi pokazali pozitivnije izglede za Rusiju u Ukrajini, dok su mnogi drugi nepromijenjeni.

Nije poznato koliko je dokumenata ukupno procurilo, a kamoli ko ih je podijelio i zašto. Iako se čini da je obim curenja manji od nekih drugih nedavnih slučajeva curenja povjerljivog američkog materijala, osjetljivost tema predstavlja veliku brigu za američke zvaničnike.

Kakvi dokumenti su u pitanju?

Curenje sadrži najmanje nekoliko desetina slika papirnih dokumenata. Čini se da su dokumenti odštampani i presavijeni prije fotografisanja. Neki objekti u pozadini fotografija, kao što je lovački nišan, sugeriraju da su fotografirani na istoj lokaciji.

Čini se da su mnogi dokumenti brifinzi pripremljeni za više rukovodstvo Pentagona, uključujući generala Marka A. Milleya, predsjedavajućeg Združenog načelnika štabova. Oni uključuju procjene Agencije za nacionalnu sigurnost, CIA-e, Odbrambene obavještajne agencije, agencija za provođenje zakona i drugih agencija.

Većina dokumenata ima oznake povjerljivosti. Neki imaju oznaku “NOFORN”, što znači da se ne smiju ustupati stranim državljanima. Drugi su označeni kao dokumenti koji bi trebali biti podijeljeni s bliskim saveznicima SAD-a, uključujući savez Five Eyes Sjedinjenih Država, Britanije, Kanade, Australije i Novog Zelanda. Neki su označeni kao “strogo povjerljivo”, što je oznaka na najvišem nivou sigurnosti.

Većina informacija u dokumentima prikupljena je tokom zime i objavljena krajem februara i početkom marta, tako da ne predstavljaju nužno trenutne procjene. Dokumenti su uglavnom fokusirani na borbe u Ukrajini, ali detaljno govore o drugim teškim geopolitičkim situacijama, uključujući procjene po pitanju Kine i Irana.

Šta se navodi u dokumentima?

S obzirom na veliki broj dokumenata koji su procurili, potpuni obim njihovih otkrića vjerovatno nije otkriven. Međutim, kako navodi Washington Post, već sada se ističe niz detalja koji su interesantni.

Dokumenti daju grubu procjenu ukrajinske vojne snage nakon godinu dana teških borbi, ukazujući na slabe tačke u ukrajinskoj protuzračnoj odbrani i vjerovatne probleme sa zalihama municije.

  • Jedan dokument opisuje kako je ruski borbeni avion umalo oborio britanski nadzorni avion 29. septembra kod obale Krima – incident koji je mogao biti daleko opasniji nego što se tada javno priznavalo.
  • Curenje sugerira da se američka obavještajna zajednica infiltrirala u rusku vojsku i da je u stanju upozoriti Ukrajinu na predstojeće napade. Tu su i rasprave o unutrašnjem planiranju GRU-a, ruske vojne obavještajne agencije, i plačenićke grupe Wagner.
  • Čini se da dokumenti sadrže detalje o novoj tehnologiji nadzora koju koriste Sjedinjene Države za pomoć Ukrajini, uključujući napredni sistem satelitskih snimaka poznat kao “LAPIS time-series video.” Neki američki zvaničnici strahuju da bi Rusija mogla iskoristiti informacije da poremeti ovu tehnologiju.
  • Jedan izvještaj sugerira da se Turskoj, saveznici u NATO-u, grupa Wagner obratila da pomogne u nabavci zaliha. U tom dokumentu se navodi da su se Wagnerovi predstavnici “sastali s turskim kontaktima kako bi kupili oružje i opremu od Turske za Wagnerove napore u Maliju i Ukrajini”. Ostaje nejasno koliko je Turska možda znala o tim naporima i da li su oni okončani.
  • Drugi dokument navodi da se Vijeće za nacionalnu sigurnost Južne Koreje početkom marta “uhvatilo u koštac” sa zahtjevom SAD-a da ta zemlja pošalje artiljerijsku municiju Ukrajini. Seul je bio zabrinut da bi taj zahtjev mogao naljutiti Moskvu, navodi se u izvještaju, pozivajući se na obavještajne podatke.
  • Izrael se također pominje u dokumentima. U jednom izvještaju se navodi da su se u februaru visoki čelnici špijunske službe Mossada “zalagali za da Mossadovi zvaničnici i izraelski građani protestuju protiv reformi pravosuđa koje je predložila nova izraelska vlada, uključujući nekoliko eksplicitnih poziva na akciju koji su osudili izraelsku vladu, prema obavještajnim podacima”.

Kako je došlo do curenja?

Curenje je prvi put privuklo širu pažnju početkom aprila, nakon što je New York Times objavio da Pentagon istražuje slučaj.

Novinari i drugi istražitelji ubrzo su počeli istraživati kada su se dokumenti pojavili prvi put. Pronašli su slike dokumenata koji su procurili na društvenim mrežama kao što su Twitter i Telegram, a ranije još na platformi 4chan. Trag je na kraju doveo do razgovora na platformi Discordu, gdje je korisnik podijelio slike procurjelih dokumenata na server pod nazivom “Wow Mao” 28. februara i 2. marta.

Discord je zajednica za razmjenu poruka popularna među osobama koja igraju kompjuterske i streamerima. Wow Mao je ime popularnog YouTubera, a neke od ranih rasprava o curenju su se odvijale na chatu posvećenom igrici Minecraft. Ko god je prvi podijelio slike nije nužno njihov izvor.

Rusija je u prošlosti koristila treće strane za curenje osjetljivih informacija dobijenih iz Sjedinjenih Država hakiranjem, otkrile su američke istrage. Činilo se da su neke verzije dokumenata koji su procurili na Twitter-u prošle sedmice grubo izmanipulisani kako bi stvari izgledale bolje za ratne napore Moskve smanjenjem povjerljivih američkih procjena o mrtvima u ratu u Rusiji.

Kakva je bila reakcija?

Curenje je izazvalo značajnu reakciju u Washingtonu. Pored istrage Ministarstva pravde, američki zvaničnici su rekli da rukovodstvo Pentagona ograničava protok obavještajnih podataka kao odgovor na situaciju.

Pokrenut je međuagencijski napor usmjeren na procjenu uticaja koji bi ovi fotografisani dokumenti mogli imati na američku nacionalnu sigurnost i na naše saveznike i partnere“, rekla je zamjenica glasnogovornice Pentagona Sabrina Singh u priopćenju u nedjelju.

U Ukrajini su neki zvaničnici odgovorili sa frustracijom, jer se činilo da curenje uključuje važne informacije uoči očekivane proljetne ofanzive i da bi moglo ometati razmjenu informacija između Kijeva i Washingtona.

Neki ukrajinski zvaničnici su također doveli u pitanje tačnost sadržaja. Predsjednički savjetnik Mihajlo Podoljak napisao je na Telegramu da dokumenti koji su procurili uglavnom sadrže “fiktivne informacije” i da nemaju “nikakve veze sa stvarnim planovima Ukrajine“.

Rusija je također počela da analizira dokumente, rekao je u ponedeljak portparol Kremlja Dmitrij Peskov, dodajući da se čini da su “prilično zanimljivi”. Neki proruski vojni blogeri upozorili su da se ne bi trebalo potpuno vjerovati informacijama u ovim dokumentima, tvrdeći da bi to mogla biti američka kampanja dezinformacija.

Curenje već izaziva komplikacije u odnosu Washingtona s nekim saveznicima.

Izraelska vlada je tokom vikenda objavila izjavu u ime špijunske agencije Mossad opisujući izvještaj u kojem se spominje kao “lažan i bez ikakvog temelja”, dok je predsjednički ured Južne Koreje rekao da će tražiti “odgovarajuće mjere” od Sjedinjenih Država ako informaciju budu potvrđene.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!