Zabrinjavajući izvještaji: Zone sukoba u svijetu porasle za dvije trećine u posljednje tri godine

Svijet 21. nov 202413:03 0 komentara
Israel Defense Forces/Handout via REUTERS/ilustracija

Prema novom izvještaju, u posljednje tri godine udio svijeta zahvaćenog sukobima porastao je za 65% – što je gotovo dvostruko više od veličine Indije.

Ukrajina, Mianmar, Bliski istok i “konfliktni koridor” oko afričke regije Sahel doživjeli su širenje i intenziviranje ratova i nemira od 2021., prema najnovijem Indeksu intenziteta sukoba (CII), koji je objavio analitičar  Verisk Maplecroft, prenosi Guardian.

Dok je tpkom pandemije Covida-19 došlo do zatišja u sukobima na globalnom nivou, stručnjaci kažu da je postojao rastući trend nasilja najmanje jednu deceniju, dok se mnoge dugotrajne krize nastavljaju nesmanjenom brzinom.

Hugo Brennan, direktor istraživanja u Verisk Maplecroftu, rekao je da su nedavni sukobi imali dalekosežne učinke na poslovanje, ekonomskii rast i sigurnost hrane, s opskrbnim lancima poremećenim ruskom invazijom na Ukrajinu, koja je ugrozila izvoz žitarica na Bliski istok i Afriku, te napadima Huti pobunjenika iz Jemena na brodovima Crvenog mora.

“Rizici od sukoba su u porastu, posljednjih nekoliko godina i globalne kompanije moraju razmišljati o tome. Možete pogledati međunarodne medije i pomisliti: ‘Nemam tvornicu u Sudanu, to ne utječe na mene’, ali zbog utjecaja na lanac opskrbe, sukob na dalekom mjestu može utjecati na vas,” rekao je.

Prema izvještaju, ekvivalent od 6,15 miliona kvadratnih kilometara pogođeno je sukobima između ili unutar država, što znači da je 4,6% svjetske kopnene mase sada pogođeno sukobima u poređenju s 2,8% u 2021., s brojem smrtnih slučajeva u sukobima koji je porastao za 29%. Ukupno je 27 zemalja, uključujući Ekvador, Kolumbiju, Indiju, Indoneziju i Tajland, doživjelo značajno povećanje rizika od CII-ja od 2021.

Izvještaj  je identificirao “koridor sukoba” koji pokriva Sahel i Rog Afrike, od Malija do Somalije, gdje se nasilje udvostručilo u posljednje tri godine. Rečeno je da je 86% Burkine Faso sada upleteno u sukobe, dok su Sudan i Etiopija doživjeli izbijanje velikih razmjera nasilja.

Angela Rosales, izvršna direktorica organizacije SOS Children's Villages International, koja pomaže djeci odvojenoj od porodica, rekla je da je 470 miliona djece diljem svijeta pogođeno ratovima, uključujući Ukrajinu, Sudan, Gazu i Libanon, s ozbiljnim efektima koji nadilaze smrt i ranjavanje.

“Djeca u područjima zahvaćenim sukobima u opasnosti su od gubitka porodične njege ako su im domovi uništeni, roditelji ubijeni ili ako se razdvoje dok bježe od nasilja”, rekla je. “Posebno su ranjivi na iskorištavanje, porobljavanje, trgovinu i zlostavljanje”.

Profesorica Clionadh Raleigh, predsjednica civilnog nadzora štete Acled (Armed Conflict Location and Event Data), rekla je da dok se novi sukobi pojavljuju, s 27% porastom nasilnih događaja od rata u Ukrajini, stariji sukobi također traju.

“Puno je manje sukoba koji završavaju ili postaju manje intenzivni i puno ih je više koji se pojavljuju”, rekla je, ističući da je u zemljama kao što je Mijanmar, s brojnim oružanim pobunama koje uključuju manje grupe, bilo teško postići sveobuhvatni mirovno rješenje.

“Ovi manji sukobi imaju tendenciju da se mogu razvijati i vrlo su fleksibilni prema političkom sistemu u kojem se nalaze. Stoga ih može biti vrlo teško okončati”, dodaje.

Raleigh je rekla da je zabrinuta da će nasilje samo porasti, dijelom zbog napetosti između Irana i Izraela, ali i zato što postoji trend počinitelja državnih udara i ubistava ili milicija koje koriste nasilje za nametanje vlasti, a koje mogu djelovati bez suočavanja s posljedicama.

Iain Overton, izvršni direktor Action on Armed Violence, dobrotvorne organizacije koja prati ranjavanja civila, rekao je da postoje trendovi porasta nasilja u poređenju s 2010., koja uključuje vrhunce zabilježene sredinom decenije u Siriji i Iraku.

Napomenuo je da je u poređenju sa sredinom 2010-ih, kada je većina nasilja uključivala nedržavne oružane grupe koje su se oslanjale na malo oružje i improvizirane eksplozive, nedavno došlo do porasta nasilja koje uključuje sukobljene države.

“2020-e će se definirati kao decenija zračnih napada, a posebno napada dronovima”, rekao je Overton.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!