Zapljene kokaina u najvećim europskim zemljama uvoznicama – Nizozemskoj i Belgiji – pale su ove godine jer pojačane mjere tjeraju krijumčare u luke južne i sjeverne Europe.
Rotterdam i Antwerpen, najveće teretne morske luke u bloku, presreli su nešto više od polovice količine kokaina u prvoj polovici 2024. kao i u istom razdoblju prošle godine. Belgijska carina zaplijenila je 22 metričke tone, što je pad s 43, dok su Nizozemci zaplijenili 16 metričkih tona, što je pad s 28, prema posljednjim podacima.
Europol razbio balkanski kartel koji je isporučivao drogu iz Južne Amerike
Obje zemlje snažno su pojačale napore u presretanju droge i sprječavanju nasilja povezanog s drogom, poput povećane prisutnosti policije, sofisticiranije carinske opreme i suradnje s izvornim zemljama u Latinskoj Americi.
Narko bande također su pretrpjele značajan udarac nakon što su vlasti u martu 2021. uspjele probiti šifriranu mrežu za razmjenu poruka — poznatu kao Sky ECC — koju intenzivno koriste kriminalci koji se bave drogom.
Ali njihov napredak ima cijenu za druge zemlje.
“Španske kolege sada su pod pojačanim pritiskom jer su kriminalci zaključili da su Antwerpen i Rotterdam sada možda manje privlačni”, rekao je za POLITICO Kristian Vanderwaeren, šef belgijske carine. “Sada više ciljaju na Španiju”.
“Također vidimo sve više i više zapljena kokaina namijenjenog skandinavskim zemljama“, rekao je za POLITICO Bob Van den Berghe, regionalni koordinator za program kontrole kontejnera pri Uredu UN-a za droge i kriminal (UNODC). “Švedska. Danska“.
To je igra Whac-A-Mole za koju su stručnjaci upozoravali da će se dogoditi. Suzbijanje trgovine drogom u jednoj luci uzrokuje da bande preusmjere operacije na druge u kojima nailaze na manji otpor. A to znači da nasilje povezano s drogom koje je zahvatilo Antwerpen i Rotterdam također ulazi dalje u Europu.
Godine 2022. u Antwerpenu se dogodila 81 pucnjava i eksplozija povezano s drogom, dok su se ratovi narkobandi prelijevali na ulice. Na meti su i lučki zaposlenici. U novembru su dva lučka radnika vezana i prijećeno im je nožem u zgradi carine u navodnom pokušaju bandi da vrate zaplijenjenu drogu.
To je i razlog zašto neki političari tvrde da se samo plan za cijelu EU može učinkovito uhvatiti u koštac s trgovinom drogom.
“Ovi brojevi pokazuju da nam je potreban europski pristup protiv trgovine drogom“, rekla je povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson u izjavi za POLITICO kao odgovor na navode povezane s carinom Belgije i Nizozemske.
Ranije ove godine, Europska komisija i tadašnje belgijsko predsjedanje Vijećem Europske unije pokrenuli su Ports Alliance — nastojanje da povežu vlade, službenike za provođenje zakona te lučke i brodarske firme kako bi se povećala sigurnost luka i presrela droga.
Trenutno se 31 luka pridružila ovim naporima, rekla je Johansson.
Ona također tvrdi da se ova mreža mora protegnuti na drugu stranu Atlantika. Johansson je nekoliko puta posjetila Latinsku Ameriku, zajedno s nacionalnim ministrima uključujući belgijsku ministricu unutarnjih poslova Annelies Verlinden.
Ali ne dolazi sva droga iz Latinske Amerike.
Zapadnoafrička država Sierra Leone iznenađujuće je na vrhu popisa zemalja do kojih se može pratiti kokain zaplijenjen u Antwerpenu, objavila je belgijska carina.
To je možda znak da je zbog “fiksacije” Latinske Amerike propušten kokain koji se krijumčario novim rutama, priznao je šef belgijske carine Vanderwaeren.
“Možda su nas pokušali zaobići zapadnoafričkim rutama“, rekao je.
Nove metode krijumčarenja također su u punom zamahu, poput uvoza paste od koke umjesto kokaina. Pasta je jeftinija i stoga je manje problematično izgubiti je u transportu.
“Otkrivali smo laboratorije u Europskoj uniji koji su specijalizirani za preradu paste od koke u ulični kokain“, rekao je glasnogovornik Europola Jan Op Gen Oorth u izjavi za POLITICO.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!