Zašto Rusija sada prijeti i uništenjem Međunarodne svemirske stanice?

Svijet 01. mar 202207:10 1 komentar
SpaceX

Posljedice ruske invazije na Ukrajinu osjećaju se daleko i visoko - nekih 400 km iznad naših glava, na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS / ISS). MSS je kolaborativni objekat 15 različitih nacija svijeta, sa SAD i Rusijom kao vodećim partnerima. Stanica se sastoji od 16 useljivih modula, od kojih je šest obezbijedila Rusija, osam Sjedinjene Američke Države, a ostatak Japan i Evropska svemirska agencija (ESA). Na brodu su trenutno jedan evropski i četiri američka astronauta, kao i dva ruska kosmonauta.

Pitanje kako bi rat mogao uticati na svemirsku stanicu bilo je uglavnom tangencijalno pitanje – sve dok Dmitry Rogozin, direktor Roskosmosa (ruske svemirske agencije) nije izazvao uzbunu krajem prošle sedmice nizom tvitova u kojima je zaprijetio da će dozvoliti da se cijela konstrukcija sruši na Zemlju, dio izgori u atmosferi, i sve to ukoliko SAD i ostatak Zapada ne odustanu od sankcija uvedenih Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.

TASS

Želite li da uništite našu saradnju na MSS-u?” – napisao je u lancu poruka na Twitteru. “Ako blokirate saradnju s nama, ko će spasiti MSS od nekontrolisane deorbite i pada u Sjedinjene Države ili Evropu? Postoji i mogućnost pada konstrukcije od 500 tona u Indiju i Kinu. Da li želite da im zaprijetite takvom perspektivom? MSS ne leti iznad Rusije, tako da su svi rizici na vama. Jeste li spremni za njih?

Rogozin je u pravu da stanica ne leti direktno iznad ruskog tla. Američki svemirski šatlovi obično orbitiraju pod nagibom od oko 28º u odnosu na ekvator. To je omogućilo letjelici da redovno prolazi iznad SAD-a.

Od najranijih dana svemirskog programa, svemirske letjelice koje je lansirao stari Sovjetski Savez letjele su pod oštrijim nagibima od 51,6º, osiguravajući da će proći preko tadašnje ruske teritorije, koja je danaa Kazahstan – lokacija kosmodroma Baikonur, odakle se lansiraju ruske svemirske rakete. U ranom ustupku Moskvi, kao dio američko-ruskog partnerstva, Washington se složio da će svemirska stanica letjeti na većem nagibu od 51,6º, što bi ruskim svemirskim raketama Soyuz i kosmonautima olakšalo da dođu do nje. Dakle, ako bi MSS ‘pala s neba’, odnosno deorbitirala bez kontrole, Rusija zaista ne bi bila na putu udara – iako bi Kazahstan potencijalno bio.

Rogozinove riječi sugeriraju da bi, bez ruskog raketnog programa Soyuz, koji bi navigirao svemirsku stanicu, ona skrenula iz orbite i pala na Zemlju uslijed gravitacije.

Međutim, svaka svemirska kapsula za posjetu MSS-u za opskrbu dodatnim gorivom može zadržati stanicu na njenom kursu, odnosno putanji. Uključujući i SpaceX-ovu Crew Dragon kapsulu koja je to i učinila u nekoliko navrata.

Vratimo se na Dmitryija Rogozina.

Evropa i saveznici su uveli oštre sankcije Rusiji kao odgovor na invaziju na Ukrajinu. Nakon što je Evropa objavila ove sankcije, Roskosmos je 26. februara saopćio da će prekinuti svoje partnerstvo s Evropom koje omogućava lansiranje Soyuza iz evropske svemirske luke u Francuskoj Gvajani. Osim toga, Roskosmos je najavio da će agencija povući svoje radnike iz evropske svemirske luke, prenosi Space.com.

TASS

Barem u bliskoj budućnosti, NASA je saopćila da će nastaviti da koristi Soyuzovu kapsulu za povratak astronauta i kosmonauta nazad na Zemlju.

SpaceX

Dakle, gdje se SpaceX uklapa kada se međunarodni partneri odvajaju od Rusije?

Godine 2014. NASA je ugovorila SpaceX i Boeing kroz svoj komercijalni program posade za izgradnju kapsula za posadu koje bi mogle prevoziti astronaute do svemirske stanice i nazad. Dok Boeingov Starliner tek treba da leti posadu, SpaceX-ov Crew Dragon uspješno je odvezao brojne astronautske posade u i iz orbitalne laboratorije.

SpaceX

Ovo partnerstvo stvorila je NASA sa eksplicitnom svrhom da smanji NASA-ino oslanjanje na rusku kapsulu Soyuz, koja je bila jedino vozilo agencije za svemirsku stanicu nakon što je program space šatlova zatvoren 2011. Ovaj događaj koji je u potpunosti realiziran uz nadzor Elona Muska, završio je jednu eru, a započeo novu. SAD na ovaj način, ne samo da ne zavise od ruskog Soyuza za let američkih i evropskih astronauta na MSS, nego i ostvaruje uštedu u milijardama američkih dolara zbog višenamjenske rakete Falcon 9, ponovno, izuma Elona Muska.

Sada kada je osnivač SpaceX-a Elon Musk pokazao javnu podršku Ukrajini objavljujući da je usluga Starlink sada aktivna u zemlji kako Ukrajinci ni jednog momenta ne bi ostali bez pristupa high-speed internetu u svrhu komunikacije sa svijetom, Rogozinov nailazi na popriličan podsmijeh u space zajednici.

Musk je odgovorio na Rogozinove primjedbe na Twitteru o držanju svemirske stanice u orbiti, i to vrlo jednostavno, slikom logotipa SpaceX-a.

Kao što je ispravno pretpostavio korisnik Twittera, kojem je Musk potvrdio jednostavnim “da”, u dijeljenju ove slike Rogozinu, Musk je odgovarao na ovo pitanje “Ako blokirate saradnju s nama, ko će spasiti MSS od nekontrolisane deorbite i pada u Sjedinjene Države i Evropu?” Dakle, SpaceX.

Dok su Rogozinove poruke implicirale da sudbina svemirske stanice počiva isključivo na Rusiji i njenim kapsulama Soyuz koje drže svemirsku stanicu u orbiti, svaka svemirska letjelica s dodatnim gorivom to može učiniti. Ova Muskova poruka u velikoj mjeri implicira da, čak i bez Soyuza, SpaceX-ova svemirska letjelica Dragon može isto tako dobro obaviti posao.

Drugim riječima, svemirskoj stanici i NASA-i više nije potreban ruski Soyuz, sada imaju ‘Zmaja’.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare