Zbog čega je desetine hiljada demonstranata izišlo na ulice Tbilisija?

Svijet 02. dec 202412:15 0 komentara
RUETERS

Desetine hiljada demonstranata u Gruziji posljednjih je dana okupiralo historijsku aveniju Rustaveli u glavnom gradu, mašući nacionalnim zastavama, bacajući pirotehnička sredstva i sukobljavajući se s policijom u napetim demonstracijama protiv odluke vladajuće stranke da obustavi pregovore o pridruživanju Europskoj uniji.

Odluka, koju opozicija vidi kao još jedan znak podlijeganja vladajuće stranke ruskom utjecaju, dolazi nekoliko mjeseci nakon što je gruzijski parlament usvojio zakon o “stranim agentima”, za koji kritičari kažu da oponaša ruski zakon korišten za suzbijanje neovisnog novinarstva i nadzornih skupina te za ciljanje disidenata.

Video snimke pokazuju kako policija za razbijanje demonstracija tokom protekle sedmice u Tbilisiju ispaljuje suzavac i koristi vodene topove na demonstrante, dok plamen i dim prekrivaju noćno nebo, a demonstranti, mokri od kiše, pjevaju nacionalnu himnu. U zgradi parlamenta izbio je požar nakon što su prema zgradi bačeni “zapaljivi predmeti”, saopštilo je gruzijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova, optužujući demonstrante za “masovno narušavanje javnog reda” i navodeći da je najmanje 42 djelatnika ministarstva hospitalizirano zbog povreda.

Sjedinjene Američke Države stale su na stranu demonstranata u Tbilisiju, pri čemu je glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller u subotu izjavio da je vladajuća stranka “učinila Gruziju ranjivijom na Kremlj” te da “Sjedinjene Države osuđuju pretjeranu upotrebu sile od strane policije protiv Gruzijaca koji nastoje ostvariti svoja prava na okupljanje i izražavanje”.

Više od 200 demonstranata je uhapšeno, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova u petak, a demonstracije su se nastavile danima nakon toga.

Šta se događa u Gruziji

Posljednji val demonstracija buknuo je nakon što je vladajuća stranka Gruzijski san najavila obustavu pregovora o pridruživanju zemlje EU do kraja 2028. godine, što su mnogi vidjeli kao daljnje udaljavanje od Zapada i znak sve većeg ruskog utjecaja.

Gruzija — bivša sovjetska republika smještena između Turske, Armenije, Azerbajdžana i jugozapadne granice Rusije — dugo ima europske ambicije. Potaknuta ruskom invazijom na Ukrajinu, zemlja je u martu 2022. službeno podnijela zahtjev za pridruživanje Europskoj uniji. Gotovo 80 posto Gruzijaca podržava članstvo u EU, prema anketi koju su u decembru prošle godine objavili Nacionalni demokratski institut i CRRC Gruzija. U međuvremenu, oko 20 posto međunarodno priznate teritorije Gruzije ostaje pod ruskom vojnom kontrolom — činjenica koja je često otisnuta na računima u trgovinama diljem Tbilisija.

U subotu je predsjednica Salome Zurabišvili izjavila da su se protesti proširili na “stotine hiljada” demonstranata te optužila Gruzijski san da zemlju vodi “sve brže prema kvazi-ruskom modelu”.

“Ovdje imamo gruzijsko stanovništvo koje vrlo snažno reagira, koje mirno prosvjeduje protiv ove odluke”, rekla je Zurabišvili. “Kada je riječ o sudbini zemlje i njenoj neovisnosti, ljudi izlaze masovno”.

Masovni protesti potresali su Gruziju povremeno tokom posljednjih nekoliko mjeseci, pri čemu su nemiri u velikoj mjeri bili potaknuti širokim nezadovoljstvom djelovanjem Gruzijskog sna, koji je osnovao Moskvi blizak milijarder Bidzina Ivanišvili, a na vlasti je od 2012.

Zašto Gruzija želi u EU

Gruzija je stekla neovisnost od Sovjetskog Saveza 1991., a njezin ustav uključuje odredbu koja osigurava potpunu integraciju zemlje u Europsku uniju i NATO. Gruzija već gotovo deceniju postavlja temelje za ispunjavanje kriterija za članstvo u EU.

Članstvo u EU značilo bi sigurnosna garancija za Gruziju kroz odbrambeni pakt bloka, koji u osnovi navodi da je napad na jednu državu članicu EU napad na sve članice. Ovo je posebno privlačno među gruzijskom javnošću u svjetlu ruskog rata u Ukrajini i sjećanja na sukobe s ruskom vojskom.

Članstvo u EU također bi donijelo ekonomske prednosti poput pristupa financijskoj pomoći, zajmovima i drugim alatima.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!