Žene bi trebalo da budu u centru klimatskih politika jer se suočavaju sa povećanim stopama nasilja i beskućništva nakon prirodnih katastrofa, kažu istraživači, piše Danas.
Prošlo je više od jedne decenije otkako su priče o porodičnom zlostavljanju nakon požara u crnoj suboti u Viktoriji 2009. objavljene u značajnoj studiji koja pokazuje da rodno zasnovano nasilje eskalira nakon katastrofe.
Kako piše Guardian, istraživanja su od tada otkrila dramatične skokove nasilja u porodici tokom milenijumske suše, tokom karantina zbog COVID-19 i nakon poplave u Sjevernim rijekama Novog Južnog Velsa 2022.
Australijski istraživači navode da je sve više dokaza da klimatske i ekološke politike i dalje ne prepoznaju na adekvatan način veće opasnosti sa kojima se suočavaju žene tokom i nakon katastrofa.
Žene imaju 14 puta veću vjerovatnoću da će umrijeti u prirodnoj katastrofi i čine 80 posto ljudi raseljenih nakon toga, navodi organizacija Women’s Environmental Leadership Australia.
„Uticaji uopšte nisu jednaki. Postoji socijalni nedostatak, ali žene su također ekonomski ugrožene i… kada nastupi kriza, imaju manje sigurnosti i manje resursa za korištenje“, rekla je menadžerica istraživanja organizacije, Carla Pascoe Leahi.
Nasilje nad ženama često eskalira tokom katastrofe jer tradicionalne rodne uloge imaju tendenciju da postanu dublje ukorijenjene, navodi se u izvještaju.
Dok muškarci generalno preuzimaju uloge koje se smatraju herojskim – poput spašavanja od poplava, gašenja požara, čišćenja i rekonstrukcije – žene nose veći teret brige.
I jedno regionalno istraživanje, koje je 2020. godine sproveo Fakultet organizacionih nauka u Beogradu ukazuje da su žene u Srbiji nedovoljno informisane o rodnim aspektima klimatskih promjena, piše Danas.
Bonus video:
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!