Kineski novinar koji je nestao prije tri godine nakon što je izvještavao o mjerama vlade zbog koronavirusa u Wuhanu, a za kojeg je kasnije otkriveno da su ga vlasti pritvorile, je navodno pušten, javlja Guardian.
Fang Bin je pušten iz pritvora u nedjelju, prema više medijskih izvještaja koji se pozivaju na ljude bliske njegovoj porodici. U izvještajima se navodi da je otišao u Peking, gdje živi dio njegove porodice, prije nego što je u ponedjeljak ujutro vraćen u Wuhan, gdje ostaje pod strogim nadzorom.
Kineska grupa za praćenje ljudskih prava rekla je da ni vlasti Pekinga ni Wuhana ne žele preuzeti odgovornost za Fanga i da šalju iz jednog grada u drugi.
Kako navodi Guardian, Fang je bio među brojnim Kinezima koji su bili na meti vlasti jer su javno izvještavali o događajima prve veće svjetske epidemije Covid-19 i izolacije. On i sugrađanin novinar Chen Qiushi nestali su iz Wuhana u februaru 2020. godine.
Chen se ponovo pojavio u septembru 2021. godine u video-snimku koji je emitovan uživo na YouTube nalogu njegovog prijatelja, kada je rekao da pati od depresije. Nije otkrio nikakve detalje o svom nestanku.
Fangov nestanak bio je obavijen konfuzijom i tajnom, s oprečnim izvještajima o tome da li je bio u pritvoru, da li je živio s roditeljima pod nadzorom ili pod nadzorom na određenoj lokaciji, što je oblik tajnog pritvora u ovoj zemlji koji dozvoljava vlastima da zadrže osobu šest mjeseci bez tužbe. Nekoliko izvještaja navodi da se njegova porodica plaši da progovori o ovom slučaju.
U nedjelju je Associated Press citirao izvor koji je tvrdio da je Fang osuđen na tri godine zatvora zbog “biranja svađa i izazivanja problema”, nejasne optužbe koja se tradicionalno koristi protiv političkih disidenata. Radio Slobodna Azija dodaje da je on kaznu služio u popravnom centru u okrugu Jiangxia u Wuhanu.
U decembru 2020. godine je bivša advokatica, a sada novinarka Zhang Zhan osuđena na četiri godine zatvora po istoj optužbi, zbog njenog izvještavanja iz Wuhana. Zhang je počela štrajk glađu ubrzo nakon njenog hapšenja, a pristalice su u više navrata izražavale ozbiljnu zabrinutost za njeno zdravlje.
Godine 2021. je njen bivši advokat rekao je za Guardian da njena kazna predstavlja “upozorenje” kineske vlade, te sugerirao da je bila strogo tretirana iz osvete za njene postupke.
Kako navodi Guardian, kineska vlada je kontinuirano bila na udaru kritika zbog nedostatka transparentnosti otkako je Covid-19 prvi put otkriven. Wuhan, s populacijom od oko 11 miliona ljudi, bio je prvi od mnogih gradova širom svijeta koji je uveo strogu izolaciju u cijelom gradu.
Profesionalni novinari i amateri su nastojali da objavljuju katastrofalnu epidemiju, koja je preplavila bolnice i druge službe, ali su vlasti nastojale da striktno kontrolišu protok informacija, ometajući izvještavanje i hapšenje novinara i uzbunjivača, navodi ovaj britanski list.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!