Sloboda medija jedan je od prioriteta Bosne i Hercegovine na putu ka EU. Zakon kojim se kriminalizuje kleveta korak je unazad i karakteristika autoritativnih režima, riječ je struke. U Češkoj, zemlji koja je predsjedavala Unijom kroz drugu polovinu prošle godine, provjerili smo kakva su iskustva i poruke.
Prema indeksu slobode medija Reportera bez granica za ovu godinu, Češka je na 14 poziciji. Bosna i Hercegovina, pak, zauzima 64. poziciju i nalazi se kategoriji zemalja koje su označene kao problematične.
Članstvo u Evropskoj uniji Češkoj je donijelo određenu stabilnost kad je riječ o medijima. Iako, medijska slika i status posljedično nisu sasvim promijenjeni. Pokušaji političke elite ili određenih važnih pojedinaca da se mediji ušutkaju uvijek će biti. No, EU klub igra ulogu u borbi protiv određenih krugova dezinformacija.
“Sudski su troškovi za medije visoki, mogu dovesti do gašenja medija. EU se sada kroz zakon želi izboriti s tim i mi u Češkoj ćemo biti dio toga. Tako da će političarima biti mnogo teže da medijima uskrate finansiranje, time što bih ih izveli pred sud I tužili“, kazala je novinarka Tereza Engelova.
U Češkoj postoji zakon prema kojem su institucije medijima obavezne u roku od tri sedmice dati traženu informaciju. Nakon toga mogu tražiti produženje. Dugotrajan je to proces, no mediji su zaštićeni jer dolazi do sudskog procesa, ukoliko i nakon produženja nadležni ne odgovore. Zakon o slobodi pristupa informacijama postoji i u Bosni i Hercegovini, no zasigurno taj pristup ne funkcionira kao i državama EU.
“Apsurdno je klevetu staviti u krivični zakon jer to opstruira pristup informacijama, izvještavanje medija. To je po meni zaista očigledno. Takvim pokušajima svjedočimo u zemljama koje su upotpunosti autoritarne, u Africi, Mijanmaru, Kini i slično. Ali ne u Evropi, Bosni, mjestu gdje uvijek morate imati balans u vlasti, a to je ono što mediji rade. Postavljaju pitanja, razotkrivaju afere, štite izvore jer upravo to medije čini pouzdanim. Direktan je to napad na novinare. U samoj Uniji to bi automatski značilo pokretanje procedure protiv članice koja krši jedan od osnovnih postulata zajednice. Desilo se to u slučaju Mađarske I Poljske. Jednom kada ste u klubu morate poštovati pravila”, rekao je David Ondračka, bivši direktor Transparency International Češka.
Poslovica kaže: Djela, a ne riječi. Nadležni zagovaraju evropski put, no njihova to djela ne pokazuju. Mediji su prozor u svijet, štit javnosti, a ne političara. Kriminalizacija klevete korak je unazad, stav je struke, a posljedicama ćemo tek svjedočiti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!