Bez posla ostaje 900 radnika Radija Slobodna Evropa?

Vijesti 26. mar 202511:59 0 komentara

U komentaru aktuelnih društveno - političkih tema naš gost bio je Omer Karabeg, dugogodišnji novinar Radija Slobodna Evropa, urednik 'Mosta', dijaloške emisije o politici, ekonomiji i kulturi - prve regionalne emisije nastale nakon raspada Jugoslavije. Ovom prilikom osvrnuo se i na aktuelnu situaciju s blokiranjem financiranja za pojedine medije od Sjedinjenih Država, što je utjecalo i na medij čiji je uposlenik.

Dijalozi vođeni u emisiji ‘Most’ publikovani su u dvije knjige, za tu emisiju nagrađivan je više puta, između ostalog nagradom “Jug Grizelj” koja se dodeljuje za dostignuća u istraživačkom novinarstvu u službi razvijanja prijateljstva među ljudima, zatim nagradom “Dr Erhard Busek” za doprinos boljem razumijevanju u Jugoistočnoj Evropi koju dodeljuje SEEMO – Medijska organizacija Jugoistočne Evrope. Postoji li mogućnost da ‘Most’ ne bude srušen i da Radio Slobodna Evropa opstane, s obzirom na trenutnu situaciju?

Karabeg podsjeća da je RSE uložila žalbu na odluku Agencije za globalne medije, koja je ukinula grant, a koji dodjeljuje Američki Kongres. Nadležni sud je donio odluku da se odluka Agencije privremeno stavi van snage, a definitivna odluka će biti donešena za 2-3 sedmice.

“Ako bude pozitivno za Radio Slobodna Evropa, moći će da radi do 1. oktobra s postojećim budžetom kad se usvaja novi, a to ovisi od Kongresa hoće li odobriti ili ne. A ‘Most’ će raditi dok god bude Radio Slobodne Evrope”, podvlači.

Komentirajući najavu američkog predsjednika Donalda Trumpa da se prestane finansirati Glas Amerike i Radio Slobodna Evropa, odgovara da je ovakva odluka bila očekivana s njegove strane.

Podsjeća da su prije 2-3 sedmice pred Trumpovu najavu Elon Musk i Richard Grenell oštro krtikovali Radio Slobodna Evropa i tražili zatvaranje.

Kao novinar sa velikim iskustvom, poredeći stanje slobode medija danas sa onim iz vremena kada je započinjao karijeru, podsjeća da njegovi počeci datiraju iz bivše Jugoslavije, kada je na vlasti bio jednopartijski sistem, te nije postojala opozicija niti opozicijska štampa.

“Ali smo se držali profesionalizma. Najgore je bilo za vrijeme Miloševića. Ja sam tad radio na RTV Beograd, današnji RTS. Tadašnji direktor Milorad Vučelić je u jednom danu donio odluku da otpusti 1500 novinara iz RTV Beograd i RTV Novi Sad, što je najveća čistka u istoriji svjetskog novinarstva. On je danas direktor Večernjih novosti, koje su u vrijeme bivše Jugoslavije bili profesionalni, a sada su najgora državna propaganda. Tada je bilo gore što se tiče Srbije, a mislim da u BiH nikada nije bila takva situacija”, ističe Karabeg.

Koji su vaši savjeti novinarima, kako da se nose sa političkim i finansijskim pritiscima koji dolaze iz različitih izvora?

“Individualno je, ovisi hoće li biti profesionalni ili da rade u nekom državnom režimskom mediju. Možda će imati bolju platu, ali ako su u nezavisnim medijima kao što je vaš, onda će da trpe pritiske, od toga ne možete pobjeći”, zaključuje.

Opširnije u videu gostovanja.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!