Nakon što je Vatikan u ponedeljak u ključnoj presudi koju je odobrio papa Franja naveo da rimokatolički sveštenici mogu da daju blagoslove istopolnim parovima sve dok nisu deo redovnih crkvenih rituala ili liturgija, ponovo se aktueliziralo pitanje istopolnih zajednica u zemljama u kojima su pripadnicima LGBT zajednice uskraćena mnoga prava.
Zakon kojim bi bio regulisan status istopolnih zajednica u BiH ne postoji, a u FBiH se očekuje radna grupa koja će raditi na njegovom nacrtu. U kontekstu ispunjavanja uvjeta za članstvo BiH u EU, ovo je jedno od ključnih pitanja jer je princip ne-diskriminacije jedno od osnovnih načela EU.
U svom izvještaju u napretku za Bosnu I Hercegovinu za 2023. Godinu, Evropska unija je pozdravila donošenje Akcionog plan za unapređenje ljudskih prava i osnovnih sloboda LGBT osoba u Bosni i Hercegovini te podržala korake koji se poduzimaju u okviru ovog dokumenta kako bi se prepoznalo i osiguralo uživanje u društvu istospolnih parova ekonomska prava, uključujući pravo na porodični život. Jedna od aktivnosti podrške u tom pogledu je projekat EU za ljudska prava i suzbijanje diskriminacije kojim se putem finansijske pomoći Evropske unije podržavaju napori institucija u BIH da se ostvari taj cilj.
O ugrožavanju prava članova istopolnih zajednica i Zakonu čiji se nacrt očekuje već nekoliko godina u Novom danu govore Medina Đapo, rukovodilac Sektora za pravne poslove u FMUP-u, Darko Pandurević, rukovoditelj programa i zagovaranja u Sarajevskom otvorenom centru i Lejla Huremović, članica Organizacionog odbora Povorke ponosa.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!